Karadeniz ve ülke turizminin en önemli merkezlerinden Uzungöl, tarihinin en kalabalık turizm sezonunu yaşıyor.

Of’tan başlayıp Uzungöl’e kadar ihalesi yapılan Uzungöl Turizm Merkezi yolunda ise çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Of, Uzungöl arasındaki yolun 17 kilometresinin çift şerit olarak ulaşıma açıldığı ayrıca yol üzerinde bulunan birçok köprü ve tünelin de tamamlandığı bildirildi.

Uzungöl'de oteller tam kapasite

Yerli ve yabancı binlerce misafirin her gün Uzungöl’e rahatça ulaşıp ziyaret ediyor. Günün her saatinde Uzungöl’de inanılmaz bir yoğunluk yaşanıyor. Otellerde doluluk oranı %100. Uzungöl’de yer bulabilmek neredeyse imkânsız. Sadece son dakikada rezervasyonunu iptal eden misafir olursa yer boşalabiliyor. Boşalan yerler de anında doluyor.

Son günlerde özellikle sosyal medyada ve yaygın basında Uzungöl ile ilgili oluşturulmaya çalışılan olumsuz algı operasyonunun tam tersine, yerli ve yabancı misafirler Uzungöl’de hep bir arada gönül rahatlığı ile tatillerini yapıyor. Hiçbir misafirin de herhangi bir rahatsızlığı yok.

Trabzonspor maçını izlemek isteyen Taraftarın hayali gerçek oluyor!

“Uzungöl tarihinin en yoğun sezonlarından birini yaşıyor”

Uzungöl Turizmciler Derneği Başkanı Mehmet Keleş, “Karadeniz ve ülke turizminin en önemli merkezlerinden olan Uzungöl’ün tarihinin en yoğun sezonlarından bir tanesini yaşadığını” ifade ederek şunları söylüyor:

“Yılda 1 milyon dolayında turistin ziyaret ettiği Uzungöl’e gelecek olan turistler, ulaşımda hiçbir sıkıntı yaşamadan turizm merkezimize ulaşabilecekler. Uzungöl’ün muhteşem turizm altyapısı, modern tesisleri, 48 yıllık turizm deneyimi ve yerli yabancı misafir ayrımı yapmaksızın tüm misafirlere kucak açan, engin hoşgörü ve turizm anlayışı ile bundan önceki yıllarda olduğu gibi 2022 yılı turizm sezonunda da yerli ve yabancı binlerce misafire ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Yaklaşık iki aydır tesislerde doluluk oranının %100 dolayında. Doluluk oranı, Eylül ayının ortalarına kadar %80-90… Eylül sonuna kadar ise %75-80 dolaylarında devam edecek.”

Başkan Mehmet Keleş, Uzungöl’ün turizm anlamında sadece Trabzon ilimize artı değer katmadığını, aynı zamanda Karadeniz Bölgesine ve ülkemize de artı değer kattığını, Uzungöl’ü ziyarete gelen misafirlerin Rize, Artvin, Giresun Odu gibi bölge illerini de ziyaret ettiğini ve Uzungöl sayesinde bu bölgelerin de turizm yoğunluğu yaşadıklarını sözlerine ekledi.

Vali Ustaoğlu ve İl Milli Eğitim Müdürü Fettahoğlu özel öğrencilere eşlik etti Vali Ustaoğlu ve İl Milli Eğitim Müdürü Fettahoğlu özel öğrencilere eşlik etti

Turizmin “bacasız sanayi” olduğunu söyleyen Başkan Keleş, “Döviz girdisi anlamında da Uzungöl, ülke ekonomisine çok önemli artı değer katıyor. Bölgede, Uzungöl dışında da taksicisinden işletmecisine, esnafından, pazarlamacısına, oto kiralamacısından, emlakçısına kadar herkesin Uzungöl sayesinde evine ekmek getiriyor. Ülke ve Bölge ekonomisine katkıda bulunan Uzungöl’ün dünya turizminde bir marka haline geldi.” dedi.

Konuşmasında turizm cenneti Uzungöl’ün her gün yüzbinlerce insanın ziyaret ettiği devasa bir turizm merkezi olduğunu anımsatan Başkan Mehmet Keleş, “Turizm sezonunda Uzungöl’ün en büyük sorununun Trafik sorunudur. Uzungöl’de uygulanabilir bir imar planı yok. Bu nedenle trafik sorunu, turizm sezonunda işkence haline geliyor. Oysa Uzungöl, insanının talebi olan imar planının trafik sorununu da doğal olarak ortadan kaldıracak, misafirlerin Uzungöl’e çıkabilmek için çok büyük sıkıntılar yaşıyor, trafik kuyruğunun kimi zaman Taşkıran Mahallesine kadar uzanıyor, Uzungöl’de araçların park sorunu var. Yoğun trafik sorununa çok acil olarak çözüm bulunması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

İşletme sahibi Sezgin: Esnafın yüzü gülüyor

Uzungöl esnafının 2020 ve 2021 senelerinde pandemi dolayısı ile çok büyük sıkıntılar yaşadığını, ekonomik darboğaz sebebi ile ayakta durma mücadelesi verdiğini ifade eden Sezgin Otel Yöneticisi Süleyman Sezgin de şöyle konuşuyor: “2022 turizm sezonu ile birlikte insanlar nefes aldı. Uzungöl, yeniden eski hareketli günlerine döndü. Esnafın yüzü güldü. Turizm cenneti Uzungöl’ün zengin turizm altyapısı ile bundan önceki senelerde olduğu gibi 2022 yılı turizm sezonunda da ülkemizi çok büyük bir başarı ile temsil ediyor. Yerli ve yabancı binlerce misafir, huzur ve gönül rahatlığı ile Uzungöl’de tatillerine devam ediyor.”

Uzungöl'ün turizm alternatifleri

Glazomat Bölgesi: Her gün on binlerce misafirin uğrak yeri. Ancak yol sorunu her turizm sezonunda olduğu gibi bu sezonda da aynı şekilde devam ediyor. Glazomat Bölgesinde. Ayrıca altyapı ve elektrik sorunu da gündemden düşmüyor

Karester Yaylası: Muhteşem doğa güzelliği ile doğa hayranlarını kucaklıyor Karester Yaylası. Trafik çilesini aşabilen binlerce misafir özel araçları ile Karester Yaylasında tatil keyfini çıkarıyor.

Seyir Terası: Misafirlerin her gün en fazla ilgi gösterdikleri yer. Seyir Terasında fotoğraf çekebilmek için yer bulabilmek nerede ise mümkün değil. İnsanlar burada fotoğraf çekebilmek için adeta sıra bekliyorlar.

Göl Çevresi: Yürüyüş parkuru tıklım tıklım göl çevresinde. İnsanlar huzur içinde aileleri ile birlikte ya yürüyüş yapıyor ya da aileleri ile birlikte çaylarını yudumlayarak tatilin tadını çıkarıyorlar.

Barajlar Bölgesi: Turizmin en yoğun olduğu yerler. Buralarda da her gün on binlerce insan muhteşem tabiat güzelliği eşliğinde tatilin tadını çıkarıyorlar.

Macera Parkı: Muhteşem güzelliği ile her gün yerli ve yabancı misafire ev sahipliği yapmanın tatlı heyecanını yaşanıyor Macera Parkı’nda…

Haros Komları: Mükemmel bir tatil köyü konumunda. Huzur dolu ve sakin ortamı ile doğa ile baş başa tatil yapmak isteyenlerin ilk tercihlerinden bir tanesi Haros Komları.

Çayıroba ve Demirkapı Mahalleleri: Her gün tıklım tıklım… Doğa dostları sabahın ilk ışıklarından akşam karanlığına kadar aileleri ile birlikte tatilin tadını çıkarıyor. Kimi mangalını yakıyor, kimi semaverde çayını demliyor. Huzurlu bir şekilde tatilin keyfini çıkarıyorlar.

Yedigöller: İnsan seli yaşanıyor her gün Yedigöller bölgesinde. Doğaseverler huzur içinde tatilin tadını çıkarıyorlar.