Trabzon Yıldızlı TOKİ konutlarında vatandaşlar doğalgaz için eylemde -CANLI Trabzon Yıldızlı TOKİ konutlarında vatandaşlar doğalgaz için eylemde -CANLI

Trabzon’un en gözde turistik destinasyonlarından Uzungöl turizm sezonunun başlamasıyla özellikle Ortadoğu turistlerinin ilgisinden sonra Türkçe levhaların yerini Arapça levhalar aldı. Arapça levhalarla tanınmaz hale gelen Uzungöl’de otel ve restorasyonlar adeta birbirleriyle yarıştı.

62c53e074de3b

TÜRKÇE YERİNİ ARAPÇA’YA BIRAKTI

Çaykara ilçesinde bulunan Uzungöl'de Türkçe azınlık olmaya başladı. Bölgede Türkçe menüsü bulunmayan Arap restoranları açıldı. Birçok dükkânın ve bilgilendirme levhasının Arapça olduğu görüldü.

62c53e1635690

Uzungöl Dursun Ali İnan Müzesi'nin de bölgeye astığı bilgilendirme levhasının tamamının Arapça olması ve Türkçe kelimenin yer almaması ise dikkat çekenlerden bir tanesi oldu.

62c53d783e1af

SOSYAL MEDYADA TEPKİ

Uzungöl'de Arapça'nın yaygınlaşmasına vatandaşlardan da tepki geldi. Sosyal medyadan paylaşım yapan vatandaşlar "Trabzon'a uzun zamandır ciddi Arap akını var. Özellikle sahil kesiminde oteller ve pansiyonlar tamamen Arap müşterilerle dolu" dedi. Bir başka vatandaş ise "Trabzonlu olarak hayatımda ilk kez Uzungöl'e gittim ve resmen bölge Araplara devredilmiş gibiydi. Kendi memleketimde yabancılık hissetim" diye yazdı.