Son dönemde Akçaabat’ta tartışma konusu olan Trabzon Üniversitesi ile ilgili konuşan Günnar, Trabzon Üniversitesi Rektörlüğünün, TRT Binasını istediği iddialarına yanıt verdi. Bir dönem Trabzon Üniversitesi Rektörünün böyle bir düşüncesi olduğunu ifade eden Günnar, kendisinin bu fikre karşı çıktığını söyledi. Günnar, “Eskiden beri konuşulan şeyler. Bir ara Trabzon Üniversitesi Rektörü, TRT Binasını da Akçaabat Üniversitesine katalım demişti. Fakat ben bu görüşe karşı çıkıyorum. Çünkü TRT Trabzon Radyosu, yılların Trabzon radyosudur.

Bizim babalarımızın zamanında kurulmuş radyodur. Bu radyonun oradan çıkması, farklı değişik varyasyonlara sebebiyet verebilir. Dolayasıyla TRT Trabzon Radyosu orada olacaktır. Zaten o alan Trabzon Üniversitesi için o kadar büyük alan değil” dedi.

TRABZON ÜNİVERSİTESİNİN ANA KAMPÜSÜ TAŞINACAK MI?

Trabzon Üniversitesinin Kampüsünün Akçaabat’tan taşınma iddiaları sorulduğunda ise Günnar, “Şu an Söğütlü’de ki alan Trabzon Üniversitesinin tarihi alanıdır. Ancak bu alan yeterli değildir. Trabzon Üniversitesi kanunla beraber kurulmuştur ve kanun metninde “Akçaabat’ta kurulur” ifadesini yerleştirdiğimiz bir üniversitesidir.

Biz Üniversitesinin hem ekonomik, hem sosyal, hem de eğitimsel manada Akçaabat merkezli olmasını doğru buluyoruz. Doğru bulmanın ötesinde başka yerde kampüsünün yapılmasını arzu etmiyorum. Bununla ilgili gerekli girişimlerde bulunduk. Trabzon Üniversitesi Rektörlüğü, başka alanlarda ki Akyazı’da eskiden yapılması planlanan alan vardı. Bu alanın Trabzon Üniversitesine katılmasını arzu etmiş olabilir.

Trabzon Üniversitesinin Beşikdüzü, Of’ta, Vakfıkebir’de, Çaykara’da, Maçka’da, Yomra’da da arazileri ve arsaları olması lazım. Bunda her hangi bir sakınca yoktur. KTÜ ana kampüsünü şu anda yerinden çıkarsak, onu Akçaabat’ta taşısak, Yomra’ya taşısak, hatta başka örnek vereyim Araklı, Arsin’e taşısak kabul edilebilir mi? Şehir açısından değerlendirildiğinde kabul edilemez. Dolayasıyla Trabzon Üniversitesinin yeri Akçaabat merkezdir.

 AKÇAABAT’TA 500 DÖNÜMLÜK ARAZİ

Hatta kurulacağı zamanında planlamalarını yaptığımız Trabzon Üniversitesi ki üniversite kurulmadan önce yaklaşık 500 dönümlük Çolaklı Mahallesinde yeni kampüs alanı tespit etmiştik. Rektörümüzün bu alanı değerlendirmesini istedik. Son girişimlerimizle Akçaabat’ın Çolaklı Mahallesi, Darıcı Mahallesi bölgesinde hatta merkez olabilecek yerlerde ana kampüslerinin oluşturulmasını arzu ediyoruz.

TRABZON ÜNİVERSİTESİ, BAŞKA İLÇELERDE FAKÜLTELER VE MYO’LAR KURABİLİR

Bu demek değil ki Trabzon’un diğer ilçelerinde fakülteler ve MYO’lar açılmayacak. Tabii ki açılacaktır. Trabzon üniversitesi Akçaabat merkezli üniversite olup tüm Trabzon’a hakim olan üniversite olacaktır. Yerinden ziyade, akademik kadro, icatları, buluşları ve bilimsel çalışmalarıyla göz doldurucu bir üniversite olur. Yeni kuruldu, emekli aşamasında ayağa kalktığı zaman güçlü bir üniversite ile karşılaşacağız inşallah” dedi.

Trabzon’da son dönemde yapılan yatırımlarla ilgili de konuşan Günnar, “Trabzon Allah’a şükürler olsun, bizim hayal ettiğimiz yıllarca hayalini yaşadığımız bütün projelere yaklaşıyor. D. Karadeniz, Orta Karadeniz’de olmayan et kombinasından, Trabzon Üniversitesine, Güneyden geçecek yolun başlangıcından varıncaya kadar, bir manada Güney Çevre yolunun ilk adımını atmaya başladık. Projelere yapıldı. Karayolları çalışıyor.