2018 yılında kurulan Trabzon Üniversitesi, KTÜ’nün Söğütlü’deki yerleşkesinde eğitim öğretime başladı. Üniversitenin merkez üssünün Akçaabat olması konusunda Trabzon’da bir mutabakat oluşmuştu. Hal böyle olunca Söğütlü merkezi kabul gördü. Üniversitenin isminin ‘Akçaabat Üniversitesi’ olmasını dillendiren Akçaabat kamuoyu, ‘Trabzon Üniversitesi’ ismine de itiraz etmedi. Ancak tüm Trabzon kamuoyu, üniversitenin merkezinin Akçaabat sınırları içinde olması konusunda hem fikir kaldı. Nitekim üniversitenin kuruluş kanunu Ek 188. Maddesinde   bu husus açıkça  belirtilmiş ve “Trabzon Akçaabat’ta, Trabzon Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kurulmuştur” ifadelerine yer verilmiştir. Üniversitenin merkezi Akçaabattır bu kadar net...

                                               ***

Dün Akçaabat’tan ‘Bu sese kulak verin’ başlıklı bir deklarasyon yayınlandı. Akçaabat Kent Konseyi öncülüğündeki deklarasyona, Akçaabatlılar Vakfı, Akçaabat Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Akçaabat Esnaf Kredi Kooperatifi, Akçaabat Ziraat Odası, Akçaabat Şoförler Odası, Akçaabat Muhtarlar Derneği, Türkiye Muhtarlar Derneği Akçaabat Şubesi, Akçaabat Gazeteciler Cemiyeti imza attı. Deklarasyonda isim verilmeden bazı çevrelerin Trabzon Üniversitesi’ni Akçaabat dışına çıkarma girişimi içinde oldukları ileri sürülerek eleştirildi. Dilerseniz Akçaabat’ın kaygılarını maddeler halinde ele alalım.

     .    Aldığımız duyumlara göre bazı kişiler tarafından Trabzon Üniversitesinin Akçaabat sınırları dışında bir yere taşınması çalışmaları başlatılmış.

     .    Düşünülmesi gereken, Trabzon Üniversitesini yarışan bir üniversite yapmaktır.

     .    Üniversite mevcut bulunduğu yerde genişlemeli, yeterli değilse Akçaabat merkezinde veya batıya doğru genişleme sürdürülmelidir.

Akçaabat’ın üniversite kaygılarında daha başka ayrıntı da yer alıyor. Lakin öne çıkan belli başlı kaygılar bunlar.

                                               ***

Akçaabat’ın 9 STK’sının ortak kaygısına çok şaşırdık. Kanunda Akçaabat ismi verilerek kurulan bir üniversitenin merkezini hangi akıl Akçaabat dışına çıkarmayı düşünebilir? Son derece yersiz   olan bu endişe hiçbir biçimde mümkün değildir. Trabzon Üniversitesi Akçaabat dışında mahal bulduğu yerlerde fakülte veya yüksek okul açabilir. Nitekim açmaktadır da... Ancak merkez kampüsü kesinlikle taşıyamaz. Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu’yu arayarak bu iddiaları sorduk. Rektör Prof. Dr. Aşıkkutlu, asla böyle bir düşünce ile karşılaşmadıklarını ve bunun mümkün olamayacağını söyledi. Rektör Aşıkkutlu; “Zaten kuruluş kanununda Akçaabat’a kurulacağı yazıyor. Nasıl yer değiştirilir?” diyor.

İkinci iddia olarak ileri sürülen hususları araştırdık. Trabzon Üniversitesi nereye taşınacakmış da Akçaabat’ta bu kaygı oluşmuş? İddialara göre Akyazı’daki hazine arazisine taşınacakmış!.. Hani şu İpekyolu Üniversitesi’ne tahsis edilen ve  geri alınan alana... Bunu hiçbir biçimde mümkün ve olabilir görmüyoruz. O araziyi devlet ıslah edemez. Yani onca masrafı oraya gömemez. Orası ancak özel sektör elinde hayat bulabilir. Ne öğrenci kapasitesi ne yatırım bağlamında olmayacak garip bir iddia... Ancak bu arada bir hatırlatmayı da görev sayıyoruz. Deklarasyonda; “Üniversitenin genişlemesi yeterli görülmüyorsa Akçaabat merkezi ve batıya doğru genişleyebilir” deniyor. Bu öneriyi laf-söz olmaktan çıkartıp pratik sonuca bağlamak lazım. Deklarasyona imza atan STK'lar önerilen yerlerin açık adresleri ve imar durumlarını düzenleterek üniversite rektörlüğüne sunmalıdır. Akçaabat-STK’ları bu kaygılarından sonra önerilerini de somutlaştırmalı ve kamuoyu ile paylaşmalıdır.

Trabzon Üniversitesini Akçaabat dışına kimse taşıyamaz. Lakin önünü açacak adımları atmak da Akçaabat’ın görevidir.

- - deneme bonusu veren siteler - - -

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.
Avatar
Bulent 2021-06-04 14:35:08

Merkez sögutlu kalır kampüs akyazi
Böyle bir arazi bulmuş daha nedir abi
Ayıptır eğitimin bilimin ilimi olur ülkesini olur rant diye diye ülke ne hale geldi bırakın hemen yapilsin