Nurullah Cabri - Trabzon bu yıl turizm olarak en bereketli dönemlerinden birini yaşadı. Özellikle temmuz ayından itibaren adeta Orta Doğu ülkelerinde yaşayan insanlar Trabzon’a akın etti. Bu durum turizm sektörü ile ilgilenen herkesi mutlu etti. Ayrıca şehir için çok ciddi bir ekonomik kazanç sağladı. Arap turistler ise bu ziyaretlerinden memnun ayrıldılar. Seneye bu yıl gelenin 4-5 katı turist bekleniyor. Ancak turizm sektöründe iyileşmeyen bir yara olan yerli personel sıkıntısı tekrar gündeme geldi. Yabancı personellerin ise Trabzon turizmine yön vermeye başladıkları belirtildi. Konu hakkında açıklama yapan Uzungöl Turizmi Yaşatma Derneği Başkanı Metin İnan, bu durumun artık güvenlik sorunu yaratmaya başladığını ve bunun için bir proje başlattıkları ifade etti. İnan’ın açıklamaları şu şekilde:

turizm-1

ARAPÇA BİLEN YERLİ ÖĞRENCİLER UZUNGÖL’E GELECEK

“Mültecilerin çalışmasıyla alakalı problemler olduğunu biz de duyuyoruz. Bu konu hakkında Uzungöl Turizmi Yaşatma Derneği olarak biz de bir proje başlattık. Önümüzdeki sezon için özellikle Güney Doğu’daki turizm okullarıyla iletişime geçtik. Bu okullarda okuyan Türk ama Arapça bilen gençlerimizi Uzungöl’e almak istediğimizi söyledik. Onlar da çok memnun kaldılar. Buradaki okullardan mezun olan çocuklarımız nasıl Ege ve Akdeniz bölgesine gitmek istiyorlarsa orada okuyan gençlerde Karadeniz’e gelmek istiyorlar. Bu konuyla alakalı böyle çalışmalarımız var. Bu çalışmayı yapmamızın sebebi ise, yabancı uyruklu çalışan arkadaşların Trabzon turizmine ciddi yön vermeye başladılar. Bu da güvenlik açısından sıkıntılar çıkarmaya başladı. İnsanları kandırır oldular ve ciddi fahiş fiyatlar vermeye başladılar. Fiyatların bu kadar artmasının sebebi yabancı uyruklu komisyoncular. Biz de bunların önüne geçmek için böyle bir çalışma başlattık. İşletmelerimiz de Arapça bile Türk gençleri çalıştırmak istiyoruz. Onlarla daha rahat çalışıyoruz ve kontrol ediyoruz. Maalesef yabancı uyruklu personellerimizi kontrol edemiyoruz.

Trabzon turizm 4 (5)

TRABZONLU GENÇLER ARAPÇA DİLİNE YÖNELMELİ

Trabzon’daki gençler de bu konuya yönelmeli. Böyle bir çalışmanın yapılması da Trabzon turizmine çok büyük katkı sağlar. Turizm kentiyiz ancak bu konu da çok bir şey yapmıyoruz. Ancak Trabzon gençlerinin dil olarak Arapçaya yönelmesi, turizm için çok faydalı olur. Ayrıca bu yönelim yerli turist için de bir avantaja dönüşür. Keşke bizim elimizde de böyle bir imkan olsa da, böyle bir projeye destek versek. Bu gerçekten Trabzon ve turizm için çok değerli bir hamle olur.

Geçmişten Günümüze Trabzon'da Habercilik Geçmişten Günümüze Trabzon'da Habercilik

Metin İnan

GENÇ İŞSİZLİĞE ÇÖZÜM OLUR

Bu konu Trabzon’daki işsizliğe de bir çözüm olur. Turizm artık Trabzon’un olmazsa olmazı. Orta yaş grubundaki insanlar bir şekilde bu sektörün içinde yer alıyorlar. Fakat gençler garsonluk ve komilik dışında işin içine girmiyorlar. Ancak bu dil sorununu aşarsalar turizmin her tarafında olacaktırlar. Böylece hem onlar iyi bir gelir etmiş olacaklar hem de bizim gibi işletme sahipleri daha kalifiye elamanlarla çalışmış olacak. Böyle Trabzon turizmi kazanacaktır. “