TÜRSAB Başkan Volkan Kantarcı gelecek sezonu değerlendirdi, yeni destinasyonları anlattı.

Doğu Karadeniz ülke turizmi için en önemli noktalardan birisi. Özellikle Orta Doğu pazarı için vazgeçilmez bir merkez. Doğasıyla öne çıkan bölgede yeni destinasyonlar için çalışmalar devam ediyor. Doğu Karadeniz TÜRSAB Başkanı Volkan Kantarcı bu çalışmalar üzerine açıklamalarda bulundu. Özellikle Gümüşhane ve Bayburt’ta ciddi hareketlenme olduğunu belirtti. Ayrıca farklı pazarlar konusunda da çalışmaların devam ettiğini vurguladı. Kantarcı, Avrupa ve Baltık ülkelerinden önümüzdeki günlerde misafirler geleceğini belirtti ve iç turizmde de hareketlenme beklediğini ifade etti. Kantarcı’nın açıklamaları şu şekilde:

“AVRUPA VE BALTIK ÜLKELERİNDEN GELCEKLER”

“Önümüzdeki sezon ile alakalı çalışmalar başladı. Faklı alternatif pazarlarla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki haftalarda misafirlerimizi ağırlamaya başlayacağız. Acentelerimizde aynı şekilde hem yurt içinde hem de yurt dışında çalışıyorlar. Yeni pazarlar için ciddi bir çalışma var. Mevcut pazarların gelişimi konusunda da adımlar atılıyor. Şu an Avrupa ve Baltık ülkelerinden gelecek misafirlerimiz var. Bunun devamında yine Orta Doğu pazarından gelecek olanlar var. O bölge yine ağırlıkta, çalışmalarımız devam ediyor.  Uygulamalar gün yüzüne çıkacak.

Turizmde çeşitlilik ve destinasyonlar artıyor (2)

“UKRAYNA YERİNE BURAYA GELDİLER”

Önümüzdeki yıl ile ilgili beklentilerimiz çok yüksek. Turizm kırılgan bir sektör, bu yüzden ne olacağı belli olmuyor ama dediğimiz gibi beklenti yüksek. Bu yıl Rusya-Ukrayna savaşı çıktıktan sonra bir duraklama oldu. Bunun ardından Rusya’dan ciddi bir talep aldık. Özellikle güney bölgelerine çok olumlu yansıdı. Bizim bölgemize yansıması ise o ülkeleri tercih edecek olan insanların bizim ülkemize yönelmesi oldu.  Çok ilginçtir Orta Doğu pazarından o bölgeye giden insanlar vardı. Bunlar çoğu bizim bölgemizi tercih etti. Özellikle Birleşik Arap Emirlikleri’nden doğa turizmi için Ukrayna’ya giden ciddi bir potansiyel vardı. Bunlar bölgemizi tercih etti. Bu sayıyı bize yöneldiklerinde fark edebildik.

Volkan Kantarcı-2

Dediğimiz gibi kırılgan bir sektör. İnşallah önümüzdeki yıl bir sıkıntı ile karşılaşmayız. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da çok kötü bir olay yaşandı. Allah göstermesin, inşallah son olur. Ülkemizin hiçbir yerinde olmasın. Bunun dışında siyasi olarak da gelişmeler yaşandı. Suudi Arabistan ile ilişkilerimiz normalleşti. Kraliyet ailesinin Türkiye karşı tutumundan dolayı bir o Suudi Arabistan’dan misafirlerimiz gelmemişti. Bunların hepsi aşıldı. 2022 çok güzel geçti. 2023 beklentisi bunun da üzerinde. Bu sezon daha erken başlayacak. Ramazan Bayramı’nın da geriye çekilmesinin bunda etkisi var. Mayıs başı gibi hareketlenmeler başlar.

“İSRAİL’DEN TALEP BEKLİYORUZ”

Bu yılı görenler çok daha erken çalışmaya başladılar. Özellikle uçak planlamaları ile ilgili erken davranılıyor. Önümüzdeki yıl İsrail pazarından da ciddi bir talep bekliyoruz. Geçtiğimiz yıl Tel Aviv’den hafta bir direk uçuşumuz vardı. Gelenler İsrail pasaportlu Müslüman Filistinlilerdi.  Az sayıda Yahudi İsrailliler geliyordu. Ancak seneye ciddi bir artış bekliyoruz. Çünkü karşılıklı görüşmeler ve anlaşmalar yapıldı. Büyük elçilik görüşmeleri yapıldı. Artık o bölgeden de misafirlerimizi bekliyoruz. Bir dahaki sene çok güzel olacak.

Turizmde çeşitlilik ve destinasyonlar artıyor (3)

İYİ Parti Trabzon Ortahisar Belediye Meclisi Grup Başkanvekili belli oldu! İYİ Parti Trabzon Ortahisar Belediye Meclisi Grup Başkanvekili belli oldu!

“İÇ PAZARDA HAREKETLİLİK BEKLİYORUZ”

Diğer bir temennimiz ise iç pazarında hareketlenmesi. Ekonomik sorunlara bağlı olarak beklediğimiz sayıya ulaşamıyorduk. İlkbahar ve sonbahar döneminde bu tür gruplar da gelmeye başladı. Gümüşhane ve Bayburt’ta yeni destinasyonlar olarak turizme dahil olmaya başladılar.  Bir dahaki sene iç pazarın biraz daha hareketli olmasını bekliyoruz. Bu birazda ekonomik şartlara da bağlı olacak. Umarız ülkemiz ekonomik anlamda da 2023’te rahatlayacaktır. Birçok husus biraz daha iyi ve güzel olur da iç turizm hareketliliği de artar.

Turizmde çeşitlilik ve destinasyonlar artıyor (1)

“YENİ DESTİNASYONLAR İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Trabzon’da bütün vadileri yeniden değerlendiriyoruz. Çünkü önemli ve güzel destinasyonlar var. Dışarıdan gelenler Maçka ve Çaykara üzerindeki destinasyonları biliyorlar. Onun dışındakileri çok bilmiyorlar. Ancak bunlar üzerinde çalışmalar devam ediyor. Örneğin Yanbolu, Santa, Gümüşhane Krom Vadisi, Bayburt üzerinde çok değerli destinasyonlar var. Bayburt  hiç ön planda yoktu. Satala Antik Kenti ile ilgili çalışmalar başladı. Bu burada bir hareketliliğe neden oldu. Zaten Baksı Müzesi vardı, daha sonra Kenan Yavuz Etnografya Müzesi açıldı. Ödüller alındı. Bunlar çok katkı sağladı. Bölgemizin genelinde çok güzel bir hareketlenme oldu. Biz TÜRSAB olarak il bazında değil, bölge çapında ilerlemek istiyoruz. Bölgeye gelen bir misafir bir ili gezip geri gitmiyor, tüm Doğu Karadeniz’i geziyor. Burası her yönüyle kuvvetli. Bazı yerlerde doğa bazı yerlerde kültür var. Bunlara bütünüyle baktığımız zaman çok ciddi bir potansiyel olduğunu görebiliyoruz.