Trabzon Tonya Belediye Başkanı Osman BEŞEL Ankara'da düzenlenen Trabzon Günlerine tüm hemşerilerimizi bekliyoruz.''dedi. Başkan Beşel konuşmasında şu ifadelere yer verdi.

KTÜ Uzay CanSat Takımı Dünya 3.sü Oldu KTÜ Uzay CanSat Takımı Dünya 3.sü Oldu

"Trabzon tanıtım günleri pandemide sekteye uğrasa da daima yapılan etkinlikler. Bizde Tonya Belediyesi olarak Tonya'mızın kültür değerlerini buraya taşıyarak sergilemeye çalıştık. Tonya'mızın fiilen yürüyen hizmetlerinin buraya taşımaya ihtiyaç olmadığını düşündüm. Çünkü esas olarak hizmetler hareket halinde yenileri olacak bunların yerinde görünmesi ve segilenmesinin daha isabetli olacağını düşünüyorum. Kadim değerimiz Tonya terayağı ve tarım ürünlerimizin sergilenmesine önem verdik ve buna çalıştık. Ben bu günlere kültür sanat ve değer günleri olarak bakıyorum. Bizim standımızda corafi işaret almış kadim değerimiz tereyağımız var. Bunu vatandaşımıza tanıtarak satış yerine yönlendiriyoruz. Biz bunları yerel değerlere yönledirmeye çalışıyoruz".

"Yaylarımızı görsel olarak sergilemek turistik olarak etkili oluyor. Tereyağımızda olduğu gibi standımızda da Tonya'mızın genel görüntüsünü ve yaylarımızın görsellerini gösteriyoruz. Ancak bu turistik değerler afiş ve görsel olarak sergilemekten ileriye gidemiyor.

Tonya'nın bu değerleri sonuç olarak burada sembolik olarak sergileniyor. Bunların yerinde tanınması esastır. Ben buradan öncelikle Tonyalı ve Trabzonlu hemşerilerimizi kendi değerlerimizi gezip görüp ve onların değerinden pay biçip saygu duymaya davet ediyorum. Bunun dışında turist adıyla gelen misafirlerimizi Tonya'mızın güzelliklerini görmeye ve paylaşmaya davet ediyorum. Hangi yönüyle olursa olsun gelişmek lazım, yerinde saymamak lazım. Bugünümüz dünümüze eşitse zarardayız. Ülkeler arasında büyük bir yarış var. Bu yarışın kazanılmasını isterim. Zira ülkeler hızla mesafe alıyorlar. Bizde Tonya ölçeğinde hangi alanda olursa olsun turizm alanında, tarım alanında ve Sosyal kültürel alanında bizde dünyanın hızından daha hızlı hareket etme gayreti içindeyiz.

Tonya'da 13 bin cevizimiz var

Ceviz sahalarımız için ayrı bir birim oluşturmadık. İlgili köylülere teslim ediyoruz. Bizzat onlar işletecek. Sahalar zaten problemli sahalardı. Kendilerinin bildiği sonradan kadastro ile orman olarak tescil edilen sahalardı. Biz orman örtüsü üzerinde bozuk olan o sahaları kaldırttık ve ceviz diktik. Kim kendi yerini biliyorsa ceviz bahçesi olarak ona teslim ediyoruz. Artık kızılağaç değil ceviz bahçesi olarak kullanacak. Biz sadece aracıyız. Ekonomik değer katmak için uğraştık.