Trabzon Gençlik Spor İl Müdürü Hayrullah Ozan Çetiner, Spor Hizmetleri Şube Müdürü Yusuf Çebi ile birlikte günebakış gazetesini ziyaret etti. Günebakış gazetesi imtiyaz sahibi Ali Öztürk, Spor Müdürü Rahman Turan, Nurgül Günaydın ve Erdoğan Bekar’ın da bulunduğu ziyarette İl Müdürü Çetiner çalışmalarına ilişkin bilgi verirken, birlikte hareket etme anlamında da önemli mesajlar verdi. Trabzon’un spor tesisleri ve altyapı anlamında zengin bir şehir olduğunu söyleyen İl Müdürü Çetiner, “Bize düşen şehre daha fazla organizasyon alıp mevcut tesisleri dolu dolu yoğunlukla çalıştırmak. Bunu da şehirle ve yerel basınımızla birlikte çalışarak oluşturacağımız sinerji ile başaracağız” diye konuştu.

Yüzme

YENİ ORGANİZASYONLAR GELİYOR

İl Müdürü Çetiner şunları söyledi: “Türkiye’de olimpiyat bayrağını taşıyan iki şehir var. Kış mevsiminde Erzurum, yaz mevsiminde de Trabzon. İstanbul’da bir olimpiyat düzenleme idealimiz var ama neticede orada bir olimpiyat organizasyonu yapmadık. Ama burada yapıldı. EYOF’la. Bir de üç halkalı Akdeniz Oyunları var, onu da İzmir ve Mersin kentleri. Buna ilave bir de İslami Dayanışma Oyunları gelecek. Ancak daha alt sınıf bir organizasyon. Biz tabi en iyisini yapacağız. Azerbaycan bir tane yaptı. Şimdi biz yapacağız, en iyi organizasyon olacak. Önce İstanbul olarak planlandı ancak Konya’da yapılacak. Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle ertelenmişti. Bu sene Ağustos ayında yapılacak Konya’da.

TESİSLERİ DOLDURMALIYIZ

Spor anlamında Trabzon Karadeniz Oyunları ve EYOF’u yapmış olmakla birçok tesis kazanmıştı. Bununla beraber bizim merkezde bir spor salonu eksiğimiz var. Çünkü hentbol, voleybol, basketbolu geliştirmeye çalıştığınız zaman bunları zeminlerden dolayı sıkıntı oluyor. Bir salon ihtiyacımız var. Ancak bu tesislerin içini yoğun bir şekilde doldurmak gerekir” ifadelerini kullandı.

ESKİ BRANŞLARI CANLANDIRIRKEN, YENİLERİNİ DE EKLEYECEĞİZ

Hentbol hakemliği döneminde maç yönetmek için sık sık Trabzon’a çok geldiğini ve o dönemde özellikle hentbolda Trabzon’un ciddi bir potansiyeli olduğunu hatırlatan İl Müdürü Çetiner şöyle konuştu: “Hem Akçaabat’ta, hem burada Yalıspor, 24 Şubat, Belediye, Akçaabat Belediyespor... Trabzon’da hentbolda ciddi bir potansiyel vardı. Trabzon’un hentbolda yeniden o çizgiye gelmesi lazım. Basketbolda o çizgiye gelmesi lazım. Yüzmede iyi gidiyoruz. Altyapımız güzel, oluşuyor, çalışmalarımız iyi. Buna atlama eklenmiş zaten, onu iyice güçlendirmek istiyoruz. Yabancı bir hoca getirip hem de kendi hocalarımızı yetiştirip burayı atlamanın merkezi yapabiliriz. Yeni branşlardan su topunu kalkındırmak istiyoruz. Havuzlarımız var. Of’ta, Sürmene’de, Ortahisar Belediyesi’ne devrettiğimiz havuz da bitmek üzere. Oradaki salonda havuz da bitince burada kendi havuzumuzla beraber uluslararası yarışlar organize edeceğiz.”

Trabzondaki tesisler 2

E-SPORLA ALAKALI İKİ MERKEZİMİZ OLACAK

Olimpiyatların bile artık kendini yenilediğine vurgu yapan Çetiner şöyle devam etti: “Bilindiği gibi boks branşı olimpiyatlardan çıkarılıyor. Paris’ten sonra yok, yani 3 yıl sonra boks artık tarihe karışıyor. 2012 Londra’dan sonra çıkaracaklardı boksu ancak reytingi yüksek olduğu için göze alamadılar. Boks sporuna ‘Boks spor değil’ şeklinde tepki var. Sert sporlar sevilmiyor. Modern pentatlon yok, halter yok. Onun yerine Tokyo’daki kay kay, bisiklet, tırmanış kalıcı sporlar arasına girdi. Olimpiyat da artık boyut değiştiriyor. Sert sporları artık istemiyorlar. Biz de diğer branşlara dönüşüyoruz. Bir yandan es E- Sport’u sanayi bakanlığı ile birlikte bizim bakanlığımızın ortak projesiyle kalkındırıyoruz. Önümüzdeki zaman dilimi içinde o projelerle ilgili de orada da güzel şeyler olacak. İnşallah e-sporla alakalı iki merkezimiz olacak.”

BİRLİKTE ÇALIŞIP O SİNERJİYİ YAKALAMALIYIZ

İl Müdürü Çetiner Trabzon’da sporla alakalı çalışmaları yaparken özellikle yerel basına çok ihtiyaçları olduğunu söyledi. Çetiner, “Bizim için en önemlisi sürekli birlik-beraberlik içinde olmak. Sık sık bir araya gelip diyalog halinde çalışmalarımızı sürdürmek. Hep birlikte o sinerjiyi yaratmamız lazım” diye konuştu. Günebakış gazetesi imtiyaz sahibi Ali Öztürk ve spor müdürümüz Rahman Turan da Çetiner’e öncelikle başarılar dileyerek birlikte çalışma konusunda da her zaman yanlarında olacaklarını söylediler.  

Dinamikleri harekete geçirmeliyiz

 Çetiner, “Bundan sonraki işimiz bir yandan altyapıya bir yandan da o tesislerde organizasyon yapmak. Bütün federasyon başkanlarıyla ilişkilerimiz gayet iyi. Hepsi tanıdığımız arkadaşlarımız. Bakanlık öyle, 21 yıldır içindeyim. Trabzon’da spor tesisleri anlamında çok güzel bir altyapı var. Trabzon’un coğrafyası Trabzon’un insanı spora çok yatkın. Mücadeleci bir yapısı var, bu hem kan grubundan hem de kendi doğasından kaynaklanıyor. Dolayısıyla bu dinamikleri harekete geçirmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Trabzondaki tesisler 3

Yüzmede organizasyonlar almak istiyoruz

 Yüzme Federasyonu yetkilileri ile görüşme yaptığını da söyleyen Çetiner, “Edirne’de çok yarış yapıyorlar. Milli Takım seçmeleri oluyor. O organizasyonlardan da Trabzon’a kaydırmak istiyoruz” dedi.  Trabzon’da spor adına önemli bir yeri olacak olan performans merkezimizin inşaatının bitmek üzere olduğunun da altını çizen Çetiner, bir yandan mevcut branşları diriltip doldurmak, bir yandan da yeni branşlar ilave etmek istediklerini dile getirdi.