Trabzon Tabip Odası kaçak duruş sergiliyor. Kimden kaçıyor sorusunun cevabı ise hem Türk Tabipler Birliği Merkez Yönetiminden hem de kendi üyelerinden…

Kuzey Irak’ın Gara Bölgesinde PKK terör örgütü tarafından kaçırılarak şehit edilen 13 asker ve polisimizle ilgili Türk Tabipler Birliği’nin ihanet kokan açıklamasını biliyorsunuz. Türk Tabipler Birliği, açıklamasında “Gara’da yaşamını yitirenlerin kederli ailelerine başsağlığı ve sabırlar diliyor, acılarını paylaşıyoruz. 13 yurttaşımızın sağ salim kurtarılamaması nedeniyle de çok üzgün olduğumuzu belirtiyoruz.” ifadeleriyle HDPKK yanlısı tavır sergiledi.

Bu açıklama kesinlikle HDPKK’yı aklama açıklaması.. 1- Gara’da kimse durup dururken yaşamını yitirmedi. Hastalıktan ya da bir başka afetten ötürü de yaşamını yitirmedi. 13 insanı terör örgütü katletti. Bu terör örgütünün adı da PKK’dır. 2- 13 yurttaşın sağ salim kurtarılamaması demek PKK ile pazarlık yapmayı istemektir. Yani PKK’nın beklentisini yerine getirmek demektir. Bu ağız HDP ağızıdır. Bu ağız PKK  ağızıdır.”

Türk Tabipler Birliği’nin bu açıklaması yurt çapında yoğun tepki aldı. Anadolu’da pek çok tabip odası veya farklı hekim kuruluşları, Türk Tabipler birliğine tepki gösterdi. Merak edip araştırdık. Acaba bizim Trabzon Tabip Odası da böyle bir tepki gösterdi mi diye.. Hiçbir yerde ulaşamadık. Diğer odalarının ortak deklarasyonunda da göremedik. Sonunda Trabzon Tabip Odası Başkanı Dr. Yaşar Kibar Güven’e ulaştık. Türk Tabipler Birliği’nin açıklamasını sorduk. Açıklamayı yalnızca siyasi bulduğunu ifade etti. Aramızda şöyle bir konuşma geçti.

Günebakış: Siyasi bulsanız dahi bu çerçevede bir açıklamanız oldu mu?

Dr. Güven: Türk Tabipler Birliği’ne karşı bir açıklamaya gerek yok. Biz oda olarak kendi fikrimizi açıkladık.

Günebakış: Nerede açıkladınız? Biz bulamıyoruz.

Dr. Güven: İnstagram hesabından açıkladık. (İnstagram hesabına girdiğimizde sadece 393 kişinin takip ettiğini gördük. Yazımızın başında Trabzon Tabip Odası’nın kaçak duruş sergilediğini, bu açıdan yorumladık.)

Günebakış: Yurt çapında pek çok tabip odası hem Gara katliamını kınadı, hem de Türk Tabipler Birliğini eleştirdi. Siz buna neden imza atmadınız?

Dr. Güven: Bizim için öncelik doktorların karşı karşıya kaldığı şiddet olayıdır. Bu bizim önceliğimizdir.

Günebakış: Söz konusu vatansa ve vatan evlatlarıysa, tabiplerin saldırıya uğramasını nasıl öne çıkarırsınız?

Dr. Güven: Ben o tür deklarasyonlara karşıyım. Zira o deklarasyon da siyasidir. Kaldı ki ben onlarla ortak açıklama yapmak zorunda değilim.

Günebakış: İyi ama sizin bu tavrınız da sonuçta siyasi bir tavır değil mi?

Dr. Güven: Ben tek başıma açıklama yapmaktan yanayım. Ve açıklamamızı da yaptık. Bizim fikrimiz budur. Herkes katılmak zorunda da değildir.

Trabzon Tabip Odası’nın İnstagram’da yayınladığı ve 393 takipçinin olduğu açıklamasına ulaştık. Açıklamaya yer veriyoruz. “Teröristler tarafından rehin tutulan ve Irak'ın Gara bölgesinde şehit edilen 13 Vatandaşımıza Allah'tan rahmet, acılı ailelerine sabır diliyoruz.”

  1. PKK terör örgütü zikredilmemiş.
  2. Şehitlerimize rahmet dilenmiş ancak PKK terör örgütü lanetlenmemiş.
  3. Türk Tabipler Birliği’nin açıklamalarına yönelik hiçbir eleştiriye yer verilmemiş.

Trabzon Tabip Odası Başkanı Dr. Yaşar Kibar Güven, hem Türk Tabipler Birliği hem Anadolu’nun diğer odalarının ortak karşı deklarasyonu için siyaset yapıyorlar ifadesini kullandı ya.. Kusura bakmasın ama siyasetin dik alasını kendisi yapmış. 1-Anadolu’daki odalarla yan yana durmayarak milliyetçi unsurların dışında olduğunu ilan etmiş. Böylece kendisini AK Parti yanlısı görünmemiş!.. 2- Açıklamasında Türk Tabipler Birliğini kınamayarak ‘PKK terör örgütü’ ifadesini kullanmayarak da genel merkezi incitmemiş. Bundan daha büyük siyaset olur mu? Bize göre Trabzonspor yöneticiliği yerine bir siyasi partiye girse daha iyi yapar

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.