Trabzon Sümela Manastırı'na giriş ücretleri yeniden belirlendi. Buna göre Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sümela Manastırı’na ziyaret ücretinin 1 Mayıs 2022 tarihinden itibaren 100 TL olmasını değerlendirdi. Çavga, “100 TL’lik ücret yabancı turistler için 7.5-8 dolara geliyor. Komik bir rakam. Yerli turistler müze kartla korunmalı, ücret 25-30-35 Euro bandında olmalı.” dedi.

Trabzon Sümela Manastırı'na giriş Ücretleri ne kadar ?

Restorasyon süreci yıllardır devam eden Sümela Manastırı’nın restorasyonun Nisan ayının sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Sümela manastırı 2022 yılı ziyaret ücreti de 100 TL oldu.

Turizm İşletmecileri ve Seyahat Acentaları (TİSAD) Başkanı Murat Çavga, belirlenen 100 TL’lik ücretin yabancı turistler göz önüne alınınca komik bir rakama denk geldiğine işaret etti. Başkan Çavga, “Biz yıllardır Sümela Manastırı’nın ve vb. ören yerlerimizin fiyat politikalarının müze kart ve diğerleri olması şeklinde düzenlenmesini istiyoruz. Türkiye dışından gelen yabancı turistlere bugün 100 lira dediğimizde dolar karşısında 7.5-8 dolar yapıyor. Çok komik bir rakam. Dünyanın hiçbir yerinde Sümela Manastırı gibi bir yapıyı 7-8 dolara gezme şansınız yok.

Trabzon Sümela’ya (1)-1

Sümela Manastırı ve benzeri ören yerlerinin fiyatlarının yükseltilmesi, halkın da müze kartla korunarak ziyaretlerini uygun yapması gerekmektedir. Sümela Manastırı için 100 lira gerçekten yabancılar söz konusu olduğunda çok komik bir rakamdır. Euro bazında baktığımızda da 5-6 Euro.  Çok komik bir para. Restorasyonuna milyonlar harcıyoruz. Bölgemizin en önemli kültürel varlıklarından biri. Minimum 25-30-35 Euro bandında olması lazım. 30 Euro’yu TL’ye çevirdiğimizde bizim için çok afaki bir rakam. Bizim bunu yabancıya uygulayabilmemiz lazım. Bunu yaparken içerideki halkımızı, iç pazarı müze kartla korumamız lazım.” ifadelerini kullandı.

Trabzon Sümela’ya (1)

MÜZE KART 60 TL OLMALI

Trabzon Müzesi’nin ziyaret ücreti ise 15 TL olurken, restorasyon kapsamında kapalı olduğu için ziyaret edilemiyor. 1 Mart 2020 tarihi itibariyle ücreti 70,00 TL'den 60,00 TL'ye düşürülen Müzekart fiyatlarında herhangi bir artış yapılmadı. 2022 yılında da Müzekart'ın satış fiyatı 60,00 TL olarak devam edilecek.

Songül MAZLUM