Kıymetli okurlarim

Görünen o ki: Pandemiye, savaşlara ve ekonomik operasyonlara bağlı ekonomide yaşanan sorunları bahane eden erken seçim çağrıları, ne milletimizde ne de siyasette karşılık bulmamıştır. Seçim olması gerektiği zamanda yapılacaktır.

Seçime bir yılı aşkın bir süre olmasına rağmen bu seçimde kimler aday olur veya kimler aday olmalı konusunu neden gündeme getirdiğimizi izah ederek yazımıza başlayalım.

Artık hem iktidar için hem de muhalefet için hatanın telafisi olmadığı bir seçim dönemine giriyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanının seçimi kazanması halinde ve normal şartlar altında Cumhurbaşkanlığı makamındaki son dönemi olacak olması açısından olaya bakacak olursak bu seçim bir hayli zor geçecektir.

Trabzon’da da durum bundan farklı değil. Bize göre Trabzon seçimleri de zor geçecek. AK Parti Trabzon’un, gelecek dönem as kadrosuna girmek isteyenler, takım kaptanı olmak isteyenler için bu seçim kritik öneme sahip olacaktır. Kerameti kendinden menkul gören ama AK Partiye hiçbir katkısı olmayan adaylardan ziyade artık ‘oyun kadar konuş’ denilen bir sürece doğru gidiyoruz. Sağduyulu ve gerçekçi AK Partililer bunun bilincinde. Bende öyle olduklarını gözlemlediğim bu AK Partili dostlarımdan yeni döneme dair düşüncelerini derledim.

Muhalefetin şehrin doğu bölgesi için popüler ve sonuca etki edebilecek potansiyele sahip adayları yok gibi. Bu noktada ciddi arayış içerisinde olduklarını biliyoruz. Son yerel seçimde Of’tan hatırı sayılır bir oy alan Güngör Saral için ikna turları başlamıştır veya başlayacaktır. İYİ Partinin Çaykaralı İl Başkanı Azmi Kuvvetli’nin “acaba olabilir miyim?” diye düşüncelere girmesi gayet normal ancak olası değil. Bir üçüncü isim elbette İYİ Partili Yomra Belediye Başkanı Mustafa BIYIK. Onun popülaritesi Azmi Beyden çok daha fazla. Ama ona da partisinin ‘seni büyükşehire hazırlıyoruz’ diyeceğini tahmin ediyorum. Bıyık bize göre Millet İttifakı’nın Büyükşehir adayıdır. İstanbul’daki Trabzonluların oyunu hedefleyerek İstanbul’a aday yapılması muhtemel Sayın Hüseyin ÖRS’ün yerine Batı bölgesinden önceki genel seçimde ben de varım diyen Yavuz Aydın ismi öne çıkmaktadır. Yavuz Aydın 1. Sıra adayı gibi. CHP’de ise dışarıdan isim gelmezse İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu favori gibi duruyor. CHP’de Trabzon’da bir milletvekili olan sayılarını iki yapma gibi bir şansları olmadığına kendilerini inandırmışlar. Bu yüzden İYİ Partiye çalışacaklardır.

AK Partinin olası Trabzon yanlışlarına İYİ Partinin genel politikasındaki yanlışlarının eklenmesi halinde MHP’nin Trabzon’dan bir milletvekili çıkarması asla sürpriz olmayacaktır.

Dolayısıyla partilerin aday tercihlerinin ve bölgesel dengelerin de belirleyici olacağı bu seçimde AK Partinin mevcut milletvekillerinin durumunu değerlendirerek yazı dizimize devam edelim.

Büyükliman Bölgesi’nde Yavuz Aydın gibi bir ismin karşısında Muhammet Balta’nın doğru bir tercih olacağını hiç sanmıyorum. Çalışkanlığı, halkla iletişim becerisi ve gençliğine rağmen edindiği ciddi siyasi tecrübesiyle Salih Cora’nın bu bölgenin dengeleri gözetilerek yine listenin başlarında bir yerden aday yapılma ihtimali bir hayli yüksek. Salih Cora yapılan anketlerde de; iktidarı, muhalefeti, seçmenin büyük bir bölümünün AK Parti vekilleri içerisinde en çok takdir ettiği, beğendiği isim. Şehrinin problemlerine hakimiyeti ve problem çözme kabiliyeti de aynı şekilde takdir görüyor.

AK Partinin kadın kontenjanı kararlılığı devam ederse; Bahar Ayvazoğlu’nun milletvekilli adaylığı şansı diğer adı konuşulanlara göre kesin gibi. Bunun elbette Bahar Hanımın problemsiz bir ilk dönemi olmasının yanı sıra başkaca birkaç sebebi olabilir. Trabzon AK Partide birtakım güçlerin Bahar hanımı yıpratmak amacıyla ulusal düzeyde yazılan onca ahlaksız yazılara zemin hazırlaması ters tepmiş gözüküyor. AK Parti Genel Merkezi de Sayın Cumhurbaşkanı da Trabzon’daki bu AKP’lilerin farkında. Ayrıca Bahar vekil de Salih vekil gibi Ankara dışında vaktini Trabzon’da ve sahalarda harcıyor. Akçaabatlı olması, Araklı gelini olması, milli görüş geleneğinden geliyor olması hem bölgesel dengeler açısından hem de siyasi dengeler açısından ona avantaj sağlıyor.

Adnan Günnar Vekilin üç dönemi doldu. Bir dönem daha milletvekili olmayı ısrarla talep edeceğini sanmıyorum. Erişilebilir olmadığı ve Trabzon’un, Trabzonlunun sorunlarına yeterli kadar duyarlı olmadığı, Akçaabat’ın dışına çıkmadığı gibi eleştiriler alıyor. Ama ne enteresandır ki Akçaabat’ta da Akçaabat’a gelmiyor diye eleştiriliyor. Dolayısıyla; Adnan Günnar’ın milletvekilliğinde olmasa da siyasette bir şekilde bir dönem daha var olacağını, kendisinin memnun olacağı başka bir görevde ama Trabzon Milletvekilli görevinde olmayacağını düşünüyorum.

Muhammet Balta Vekilin durumu da Adnan Bey gibi. Arada bir fark yok. Birinci sıra milletvekilleri ya birde devam eder ya da listeye giremezler. Çünkü liste biraz da birinci sıraya göre şekillenir. Sayın Balta’nın Trabzon’da seçmen nezdinde kayda değer bir karşılığı olmasa da Ankara’da karşılığı var. O da bunun farkında. Milletvekili olmasa bile o da Adnan Günnar gibi en az bir dönem daha denklemin içerisinde olacağına inanıyor. Bundan olsa gerek bu zamana kadar mesaisini Trabzon’dan ziyade Ankara’da geçirmeyi tercih ediyordu. Ancak durum şimdi biraz daha karmaşık bir hal aldı. Siyasi çevrelerin gözlemine ben de katılıyorum. Bu yönde çıkan onca haberi yalanlamadığına göre ben de Sayın Balta’nın Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı gibi bir hedefi olduğuna inananlardanım. Tabi Sayın Zorluoğlu; AK Partiye oy verecek bir seçmen ve Trabzon’da milletimize belediyecilik hizmeti verebilecek bir Belediye bütçesi bırakırsa.

Trabzon AK Parti’de liste başında kimler olur, listeye kimler girer konusunu bir başka yazıya bırakalım.