Fatoş YETİMHELLAÇ - Trabzon’da 1990 yılında yaşanan ve birçok insanın canına ve malına zarar veren sel felaketinin üzerinden 32 yıl geçti. Geçen bunca zaman içerisinde Trabzon’da afetler ile ilgili yerince önlem alınmadığını söyleyen Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği Başkanı Doç. Dr. Coşkun Erüz, “Bu saatten sonra olacak hiçbir taşkın doğal afet olarak adlandırılmasın. İnsan afetleri yolda” dedi.

Trabzon 90 selinden ders çıkarmadı (6)

Trabzon'da küçük balıkçılığa büyük darbe! Trabzon'da küçük balıkçılığa büyük darbe!

1990'DA 21 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

19 Haziran 1990 yılında Trabzon’da meydana gelen selde 21 kişi hayatını kaybetmiş, pek çok hayvan telef olmuş ve birçok bina hasar görmüştü. Trabzon’un en büyük ilçesi olan Akçaabat’ta 21 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan sel felaketinde afetten etkilenen yerlerin hemen tamamı dere yataklarıydı. Onlarca ev ve köprü çöktüğü için ciddi derecede de maddi hasar oluştu. Bugün gelinen noktada 1990 senesinde önüne kattığı her şeyi sürükleyen dere yataklarının üzeri ve çevresinde yeni binalar inşa edildi. Değirmendere’de bulunan mevcut otogar yerini sular bastı. Yaşanacak olası afetlere karşı geçişten ders alınmadığının günümüzdeki en büyük örneği ise afet riski yüksek olan Değirmendere’de dere yatağına Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen otogar oldu.

Trabzon 90 selinden ders çıkarmadı (5)

90 DA SU ALTINDA KALAN, DERE TAŞKIN YATAKLARINI BOŞALTTIK MI?

Trabzon’da 1990 yılında yaşanan selden ders alınmadığı ve bundan sonra yaşanacak felaketlerin doğal afet değil insan afeti olarak yorumlanması gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Erüz, “19 Haziran 1990 Trabzon merkez ve yakın çevresindeki tüm dereler taştı, yamaçlar heyelana, yollar, dere vadilerindeki doğal sel yatağına inşa edilmiş tüm yapılar ya yıkıldı ya su baskınına uğradı.  İklim değişiyor ve ekstrem ve ani yağış olaylarının tekerrür riski çok yüksek. Peki tarihten ders alıyor ve bilimsel tespitlere uygun planlama ve yapılaşma yapıyor muyuz? 90 da su altında kalan, dere taşkın yataklarını boşalttık mı?  Bu saatten sonra olacak hiçbir taşkın doğal afet olarak adlandırılmasın. İnsan afetleri yolda.” ifadelerini kullandı.