CHP’li Demirci şehir hastanesi için inşaat mühendislerini göreve çağırdı.

Fatoş YETİMHELLAÇ - Akçaabat Belediye Meclisi CHP Üyesi İnşaat Mühendisi Tuncay Demirci, şehir hastanesinin tasfiyesine yönelik açıklamada bulundu. En son yayınlanan tasfiye kararnamesine göre inşaatı yüzde 15’i geçmeyen işler müteahhit istemesi durumunda tasfiye edilebilmektedir diyen Demirci, “İnşaat bu kapsamda durdurulmuşsa ortada şaibeli bir durum var demektir” diyerek inşaat mühendisleri odasını göreve çağırdı.

Şehir Hastanesinin hakkedişi yapıldı mı (1)

FİRMA TRABZON’U TERK ETTİ

Demirci, Şehir Hastanesinde yaşanan şaibeli durumlar için İnşaat Mühendisleri Odasını göreve davet ederek şu ifadelere yer verdi: “Yaklaşık maliyeti 1 milyar 100 milyon, ihale bedeli ise 1 milyar 99 milyon lira olan Trabzon Şehir Hastanesi inşaatı artan inşaat maliyetleri gerekçe gösterilerek durdurulmuştu. Firma fiyat farkı talep etmiş, fiyat farkı talebi kabul edilmeyince işçilerin çıkışını verip, döşeme kalıplarını dahi sökmeden Trabzon’u terk edip gittiler. En son yayınlanan tasfiye kararnamesine göre inşaatı yüzde 15’i geçmeyen işler müteahhit istemesi durumunda tasfiye edilebilmektedir. İnşaat bu kapsamda durdurulmuşsa ortada şaibeli bir durum var demektir.”

GELECEK PARTİSİ İL BAŞKANI VELİOĞLU ŞEHİR HASTANESİNİN İHALESİNİ AYNI ŞİRKETİN ALACAĞINI SÖYLEDİ (2)

Trabzon Beşikdüzü'nde flaş olay! 8 bin liraya teleferik mi olur? Trabzon Beşikdüzü'nde flaş olay! 8 bin liraya teleferik mi olur?

TEMEL MALZEMESİNİN TAŞIMA GÜCÜ DÜŞÜK

“Hastane inşaatı denizi doldurarak elde edilen bir arsa üzerinde yapıldığı için temel malzemesinin taşıma gücü son derece düşüktür. Bu yüzden kazıklı temel yapılması zorunludur ve kazık boyu taşıma gücü yüksek zemine ulaşana kadar en az 45-50 metre ve en az 120 cm çapında olmalıdır. Fore kazık birim fiyatları ve binanın oturduğu taban alanı göz önüne alındığında büyük bir miktarda kazık imalatı yapılması kaçınılmazdır. Ayrıca radye temel yapılacağı da düşünüldüğünde zemin seviyesine çıkana kadar en az 180-200 milyon lira harcama yapıldığını düşünmekteyiz. Üst yapıda da imalatlar olduğuna göre toplam gerçekleşmenin birinci keşfe göre yüzde 25-30 arasında olduğunu düşünüyorum. “

trabzon şehir hastanesi (2)

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI KAMUOYUNU BİLGİLENDİRMELİ

“Mühendislikte matematik kullanılır ve elde edilen sonuç da kesin olmalıdır. Ancak bizim elimizde kesin sonuç elde edecek veriler olmadığından bu şekilde tahminde bulunmaktan öteye gidemiyoruz. Ancak Trabzon İnşaat Mühendisleri Odası kamuoyu adına bu verilere ulaşıp, inşaatın gerçekleşen seviyesini tespit edip, kamuoyuna duyurmalıdır. Bu yüzden İnşaat mühendisleri odası bu görevden kaçmamalı, bu sayede de AK Parti’nin gölgesinde olmadığını herkese göstermelidir. Bu konuda 32 yıllık bir İnşaat Mühendisi olarak şahsıma da görev düşerse yerine getirmekten kaçınmayacağımı buradan beyan ediyorum. Ancak bu sayede yapılmış işleri nasılsa yeni ihaleyi de biz alacağız diyerek imalatı bitmiş işlerin hak edişini yapmayıp parasını yeni birim fiyatlarla alacaklar şüphesi ortadan kalkabilir. Aksi halde bu hep söylene gelecektir.”