Trabzon’da Şehir Hastanesi şantiyesi artan maliyetler nedeniyle durduruldu. Bu hafta işçilerin çıkartılmaya başlandığı belirtilirken taşeron firmaların makinelerini toplandıkları bilgisine ulaşıldı.

Gözden kaçırmayın

Başkan Hacısalihoğlu: Diyanet Atatürk'e hakaret ediyor! Başkan Hacısalihoğlu: Diyanet Atatürk'e hakaret ediyor!

Edinilen bilgiye göre Şehir Hastanesinin ihalesini üstlenen Kalyon İnşaat, şantiyede çalışan taşeron firmaların artan maliyetler üzerine zam isteğini kabul etmedi. Zararına çalıştıklarını belirten taşeron firmalar ise işi durdurma kararı aldı. Taşeron firma istekleri yerine getirilmezse eşyaların toplanıp inşaattan çekileceği ikazında bulurken bugün itibariyle çekilmeye başladıkları öğrenildi. Durum belirsizliğini korurken ihaleyi alan Kalyon İnşaat’ın işi feshetmesi için ancak inşaatın yüzde 80-90 oranında bitirilmiş olması gerektiği kaydedildi.

trabzon-sehir-hastenesi

ŞEHİR HASTANESİNDE ÖLÜ SESSİZLİĞİ

Konuya ilişkin açıklama yapan CHP’li Meclis Üyesi Cüneyt Zorlu, “Müteahhit firmanın kendi elemanlarına çıkış verdiği söyleniyor. Daha önce söylediklerimin hepsi doğru çıktı. Önce pazartesi gününe kadar ne olacağı gözlendi. Artık o aşamayı da geçti. Şimdi Kurban Bayramı’na kadar mühlet verilmesi gerektiği söyleniyor. Müteahhit firmanın işi tasfiye edip yeni ihale olacak şekilde yeniden almak için planlar yaptığı söyleniyor. Bunlar bir plandır. İş yürümüyor artık. Şantiyeler kapandı. Ödeneğin olmadığı söyleniyor. Taşeron firmalar bayramda memleketine gönderdiği işçilere ‘gelmeyin’ deyip onların iş çıkışlarını veriyor. Makine parkların toparlandığı belirtiliyor. Şantiye tamamen ölü sessizliğine büründü.” diye konuştu.

4610112

YENİ İHALE 2 TRİLYON CİVARINDA OLACAKTIR

Zorlu, “En az yüzde 60-70 oranında ilave zam geldi birçok kaleme. Bu da demektir ki müteahhit bu işi bırakırsa yeni ihale aşağı yukarı 2 trilyon civarında yapılacaktır. Bu da taşeronların iflası demek. Bu yüzden çalışamıyorlar. Müteahhit firmada bu şartlarda işi götürme şansı kalmadı.” şeklinde ekledi.

Rabia MOLLAOĞLU