TEKSTİLKENT ne zaman yapılacak?

Songül MAZLUM - Trabzon, 20 Ekim 2021 tarihinde gerçekleştirdiği ziyarette TEKSTİLKENT projesini destekleyeceğini açıklayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan müjde bekliyor. 10 ay önce Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanvekili Ahmet Hamdi Gürdoğan’a Cazibe Merkezleri projesi kapsamında TEKSTİLKENT’i destekleyeceğini kaydeden Bakan Varank, işsizliğin yüzde 11,3’ü bulduğu günümüzde beklenen müjdeyi henüz açıklamadı. İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, Varank’a “TEKSTİLKENT ne zaman yapılacak?” diye sordu.

DAHA AVANTAJLI KOMŞU İLLER TERCİH EDİLİYOR

İş kazası verileri açıklandı! İşte Trabzon'daki sayı... İş kazası verileri açıklandı! İşte Trabzon'daki sayı...

Milletvekili Örs, “Trabzon yatırım teşvik mevzuatında gelişmiş iller kategorisinde 3 Bölge teşvik sistemi kapsamındadır. Trabzon'a sınır komşusu iller 4. ve 5. bölge olan daha yüksek yatırım teşvik tedbirlerinin uygulandığı iller kategorisinde yer alıyor. Dolayısıyla yatırım yapacak sanayiciler daha avantajlı olan illeri tercih etmektedir. Oysa Tonya, Şalpazarı, Maçka, Düzköy, Köprübaşı, Dernekpazarı ve Çaykara gibi ilçelerimiz az gelişmişlik özelliklere sahip.” diyerek mevzuat çağrısı yaptı.

Trabzon, 20 Ekim 2021 tarihinde gerçekleştirdiği ziyarette TEKSTİLKENT projesini destekleyeceğini açıklayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan müjde bekliyor. 10 ay önce Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanvekili Ahmet Hamdi Gürdoğan’a Cazibe Merkezleri projesi kapsamında TEKSTİLKENT’i destekleyeceğini kaydeden Bakan Varank, işsizliğin yüzde 11,3’ü bulduğu günümüzde beklenen müjdeyi henüz açıklamadı. Güney Çevre Yolu, Yatırım Adası gibi ciddi bir ekonomik kaynak beklemeyen, sadece mevzuat değişikliği gerektiren TEKSTİLKENT için Maçka, Düzköy ve Tonya gibi kırsal ilçelerin yatırım bağlamında 5’inci veya 6’ıncı bölgeye alınması bekleniyor. Bu değişiklik yapılırsa Trabzon’a hazır giyim fabrikalarının gelmesi ve asgari 5 bin kişiye yeni istihdam sahası oluşturulması hedefleniyor. İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs de yapılacak mevzuat değişikliğinin kente sağlayacağı katkıya dikkat çekerek Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a seslendi.

YATIRIM YAPACAK SANAYİCİLER DAHA AVANTAJLI OLAN DİĞER İLLERİ TERCİH ETMEKTE

İşsizliğin çözümü noktasında teşvik bölgelerinin önemine işaret eden Milletvekili Hüseyin Örs, “Trabzon ilimiz yatırım teşvik mevzuatında gelişmiş iller kategorisinde 3. Bölge teşvik sistemi kapsamındadır. Trabzon'a sınır komşusu iller 4. ve 5. bölge olan daha yüksek yatırım teşvik tedbirlerinin uygulandığı iller kategorisinde yer alıyor. Dolayısıyla Trabzon ilimiz avantajlı olmadığı için yatırım yapacak sanayiciler daha avantajlı olan diğer illeri tercih etmektedir.   Oysaki Trabzon ilimizin merkez ve sahilden uzak olan Tonya, Şalpazarı, Maçka, Düzköy, Köprübaşı, Dernekpazarı ve Çaykara gibi ilçelerimiz yeterli üretim ve tarım arazisi olmadığı için sahil bandına göre daha az gelişmişlik özelliklere sahiptirler. Buralarda işsizlik her geçen gün artmakta ve bu ilçelerimiz hızlı bir şekilde göç vermektedir. Bu ilçelerimizde önemli potansiyelde genç kadın ve erkek işgücü mevcut olup bu kardeşlerimiz işsiz oldukları için Hükümetten iş aş beklemektedir. Bölgemizin iş insanları hazır giyim, tekstil ve konfeksiyon yatırımı için bu ilçelerde fabrika açacaklarını taahhüt etmektedirler. İhracata yönelik ürün üretecek bu sanayicilerimiz rekabetçi olabilmek için Trabzon'un iç kesimleri olan kırsal bölgede bulunan ilçelerin yatırım teşvik mevzuatında 5-6’ıncı Bölge kapsamına alınmasını veya Cazibe merkezleri kapsamına dahil edilmesini istemektedir.” ifadelerini kullandı.

GÖÇ DE TERSİNE DÖNMÜŞ OLACAK

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’a seslenen Milletvekili Örs, “Bu konuda Bakanlığa talebimizi ilettik. TBMM'de konuyu gündeme getirdik, çağrıda bulunduk.  Bakanlığa yapılan çağrı ne yazık ki, cevapsız kalıyor. Oysa ki, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın yetkisinde olan bir husus bu ve bunun başka şehirlerde örnekleri var. Biz şehrimizin taleplerini dile getirmeye devam edeceğiz. Eğer bu düzenleme gerçekleşirse bölge insanı olan yatırımcılarımız İstanbul'da bulunan fabrika ve üretim yerlerini bu ilçelere taşıyacaktır. Bu şekilde Trabzon da yaşayan genç işsiz vatandaşlarımıza iş imkanı sağlanmış olacak, büyük şehir ve kent merkezine yapılan göç de tersine dönmüş olacaktır.  Bu konuda Sanayi ve Teknoloji Bakanımızdan bölge insanımız düzenleme beklemektedir.” açıklamalarında bulundu.