Ümit Özdağ Trabzon'a geliyor! Ümit Özdağ Trabzon'a geliyor!

Saadet Partisi Trabzon Ortahisar İlçe Başkanı Burak Turhan 2022 sezonu fındık fiyatıyla ilgili olarak eleştirilerde bulundu.

Maliyet hesabına göre fındığın kilogram fiyatının 65 ile 74 TL arasında beklendiğine ifade eden Başkan Turhan, “Sayın Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan fındık alım fiyatı, başta ürün maliyetleri olmak üzere yüzde 250 ila 300'lere varan enflasyon ve artan hayat pahalılığında, üreticilerimizi hayal kırıklığına uğratmıştır. Geçen yıl açıklanan fiyat 3 dolar civarındaydı bu yıl da öyle oldu. Oysa beklenti 4 dolardı. Geçen yıl 1 kg fındıkla 3,2 litre mazot alınırken, bu yılki fiyatla 2 litre mazot ancak alınabiliyor. Açıklanan fiyat döviz, altın, enerji ve gıda fiyatlarındaki artışla kıyaslandığında, bir müjde değil bilakis hayal kırıklığıdır.” dedi.

Eleştirilerinin devamında Turhan, “54 TL'lik fiyat, maliyet fiyatıdır. Yani üretici fındığı maliyetine toplayıp fındık kartellerine teslim edecektir, üreticinin bu işten kârı, çektiği çile olurken fındığın sefasını bir avuç insanın sürecektir. Yazık değil mi bu insanlara, bu alın terinin bu emeğin hakkını iktidar korumayacak da kim koruyacak? 54 TL'lik fiyatın taban fiyat olacağının garantisi yoktur. Serbest piyasacı AK Parti'nin bugüne kadar olduğu gibi yarın da üreticiyi sözde serbest piyasanın insafına terk etmesinden ve bin bir çileyle toplanan fındığın piyasada 54 liranın altında fiyatlarla alınıp satılmasından endişe ediyoruz. Üreticiye "satmayın bekleyin" demekle bu işler olmuyor. Ne yapacak üretici, cebinde parası mı var da ürünü bekletecek? Bu insanlara nasıl geçiniyorsunuz, diye soran var mı?” ifadelerini kullandı.