İstanbul'da bir bakımevinde annesi tarafından küçük yaşta terk edilen ve halası tarafından bakımı üstlenilen 20 yaşındaki otizmli gencin öldüğü olayla ilgili "normal ölüm" tutanağını yalanlayan ayrıntılar ortaya çıktı. 20 yaşındaki gencin bezle elleri ve ayaklarından sandalyeye bağlandığı, görevli tarafından darp edildiği ve sürüklenerek yatağa götürüldüğü ortaya çıktı.

Bunun üzerine ülke genelinde tepkiler yükselmeye başladı. Bir tepkide Trabzon Otizm Derneği’nden geldi.  Konu ile alaklı dün Trabzon Meydan Parkı’nda basın açıklaması düzenleyen Trabzon Otizm Derneği, M.E için adalet istedi.  Açıklamaya, Trabzon Barosu Engelli Hakları Birimi, Kızılay, Büyükşehir Engelli Kent Konseyi, Şehitler Derneği Başkanı ve STK’lar katıldı. Açıklamayı Trabzon Otizm Derneği Başkanı Muradiye Dilek yaptı. Açıklama ise şu şekilde:

KALİTELİ HİZEMET VE KÖTÜ MUAMELE GÖRMEMEK ONLARIN DA HAKKI

Otizmli M.E.'nin bakımevinde yaşadığı şiddetin ardından hayatını kaybetmesi çocuklarımızın insan yerine konulmadığının göstergesidir. Türkiye Otizm Meclisi olarak 2016 yılında kurulduğumuzdan bu yana otizmli evlatlarımız ile ailelerinin sahada yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini, yaşanmışlıkları da ortaya koyarak, hem yerelde ve hem de merkezde en üst düzeyde yetkililere yazılı ve sözel olarak ilettik. Türkiye Otizm Meclisi olarak ilk günden beri dile getirdiğimiz gibi, otizmli bireylerin tanı konulduğu andan itibaren kaliteli eğitim, sağlık hizmetlerine kolay ulaşım ve kötü muamele görmemek haklarıdır. İnsan onuruna yakışır bakım hizmetinin önemi ve gerekliliği toplum vicdan ve yaşam hakkı açısından elzem olduğu bir daha ortaya çıkmıştır.

ADLİ SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

 Adli sürecin başlatıldığı ve 26.09.2022 tarihinde basına "bakımevinde kan donduran vahşet" başlıklı olaya ilişkin sürdürülecek yargılamanın her aşamasının takipçisi olacağız. Bakım evlerindeki sistemli objektif denetleme, kötü muamele ve şiddetsiz bakımevleri standartları oluşturulması, bakımevlerinde çalışan personelin liyakati, kolay ulaşılabilir sağlık hizmetleri ve tanı konduğu andan itibaren nitelikli eğitime erişim sorunların çözümü için ivedilikle yapılması gerekenlerin başında gelmektedir.

İYİ Parti Ortahisar'da sular durulmuyor! Başkan Adayı usulsüzlükleri 61medya'ya anlattı İYİ Parti Ortahisar'da sular durulmuyor! Başkan Adayı usulsüzlükleri 61medya'ya anlattı

SUÇLULAR CEZALANDIRILMALI

Kendini koruma ve gördüğü zararı yetkililere bildirme becerisi tipik akranları gibi gelişmemiş olan 20 yaşındaki M.E.'nin şüpheli ölümünün aydınlatılması için otopsi raporunun ivedilikle dosyaya kazandırılmasını; video görüntülerinden açıkça anlaşıldığı üzere, bu olaya sessizce tanık olmuş kişilerin yargı önünde hesap vermesini ve tüm suçluların cezalandırılmasını istiyoruz. Sağlık olmadan kaliteli eğitim! Eğitim olmadan hak edildiği gibi bakım! Hepsi olmadan insan onuruna yakışır yaşam olamaz.