Trabzon’da 7 caddede sokak ve cephe sağlıklaştırma 39 tescilli bina restorasyonu yapılacak.

Trabzon’da 7 caddede sokak ve cephe sağlıklaştırma 39 tescilli bina restorasyonu yapılacak

Ortahisar’ın çehresi korunarak güzelleşecek

Ortahisar Belediyesi, Ortahisar Mahallesi’ndeki 39 tescilli yapıyı restore etmek için harekete geçti. Büyükşehir Belediyesi ise yıl başından itibaren 7 sokakta sokak ve cephe sağlıklaştırma çalışması başlatacak.

Trabzon'da zincirleme kaza! Ard Arda çarpıştılar Trabzon'da zincirleme kaza! Ard Arda çarpıştılar

Ortahisar Belediyesi, Ortahisar Mahallesi’ndeki 39 tescilli yapıyı restore etmek için harekete geçti. 37 tescilli binanın daha önce restorasyonu tamamlanırken, 39 bina için de hak sahiplerinin cüzi katkısı ile restorasyonun tamamlanması planlanıyor. Büyükşehir Belediyesi ise yıl başından itibaren 7 sokakta sokak ve cephe sağlıklaştırma çalışması başlatacak.  Konu hakkında bilgilendirmede bulunan Ortahisar Belediyesi AK Partili Meclis Üyesi Mustafa Yaylalı, “2012 yılında Ortahisar Mahallesi Koruma Amaçlı İmar Planı ve Kentsel Tasarım Projesi Trabzon Belediyesi ve devamında da Trabzon Büyükşehir Belediyesi tamamen hazırlandı ve onaylandı ve uygulamaya girdi. Daha sonra bir mahkeme süreci oldu iptal edildi. Büyükşehir belediyesi projede ısrarcı durdu çok doğru bir iş yaptı ve iptalin iptali kararıyla proje yeniden yürürlüğe girdi. Proje yürürlüğe girdikten sonra bizde Ortahisar Belediyesi adına bu proje içerisinde neler yapabiliriz tespitlerimizi, çalışmalarımızı Büyükşehir Belediyemizle koordineli bir şekilde yapmaya başladık. Bahsedilen alanda 76 tane tescilli binamız var tescilli binamızın şu an 39’u restorasyon olacak.

37 binamız restore edilmiş. Bunu mahalleyi gezen ve mahallede yaşayan herkes biliyor. Bunun iki etabı var. Çifte hamam ile ilgili restorasyon projeleri devam ediyor. Zaten muhtemelen önümüzdeki yıl restorasyon çalışmaları hayata geçecek. Ayrıca 39 binamızın tamamı vatandaş mülkiyetinde yani kamu binası değil. Bu binalarla ilgili yaptığımız çalışmayı Kültür ve Turizm Bakanlığı, Müzeler ve Kültür Vakfı ve Genel Müdürlüğü ile paylaştık.

Şöyle bir projemiz var: Mülkiyeti vatandaşın üzerinde kalmak üzere vatandaşında katkısının çok cüzi veya hiç olmayacağı şekilde bu binaların tamamının restorasyonu için çalışıyoruz. Bunlarla ilgili öncelikle projeyi ve programını çözeceğiz. Sonrasında da restorasyon çalışmalarına başlayacağız. Ortahisar Mahallesinin benzer çalışmaları 10 yıl proje çalışması, 3 yıl uygulaması devam eder. Mimari ve mühendislik kontrolünde müteahhit eliyle yapılan iştir bu. Teknik olarak doğrusu da budur.” açıklamalarında bulundu

Büyükşehir Belediyesinin de 7 cadde de sokak ve cephe sağlıklaştırması projesine 2023 yılı itibariyle başlayacağını açıklayan Meclis Üyesi  Yaylalı, “Bizim Ortahisar Mahallesinde sokak sağlıklaştırma ve cephe düzenlemeleriyle ilgili çalışmalarımız da var. 3 sokağımızla ilgili kuruldaki işlemlerimiz tamamlanmak üzere, onu hayata geçirebiliyoruz. Sarayatik Cami Sokak, Sarayatik Sokak ve Çifte Hamam Sokak. Bunları Ortahisar Belediyesi olarak yapacağız ancak Büyükşehir Belediyemiz de 7 caddenin düzenlemesiyle ilgili DOKA’nın 30 Milyon proje paketiyle bu işe girdi. Bunlarla ilgili projeler ve çalışmalarda devam ediyor. 7 sokağımızın da sokak ve cephe düzenlemesi Büyükşehir Belediyemiz önümüzdeki yılbaşından itibaren başlayacak. İnşallah ortaya çıkan mahallemiz o tarihi dokusunu yeniden gün yüzüne çıkaracak.” değerlendirmelerinde bulundu.