Trabzon'da gezmedik ilçe gitmedik köy bırakmayan Milletvekili Salih Cora 61medya'ya konuştu. Ekonomiden Türkiye ve Trabzon gündemine kadar değerlendirmelerde bulunan Salih Cora, çok önemli açıklamalar yaptı.

AK Parti’de sahanın en etkin isimlerinden birisi olan Avukat Salih Cora ile Türkiye ve Trabzon gündemini değerlendiren kısa bir söyleşi yaptık. Cora söyleşide Trabzon ile alakalı önemli noktalara değindi. Özellikle ekonomik anlamda bir rahatlamanın olduğu ifade eden milletvekili, dört ay önceye göre sahanın daha da rahatlamış olduğunu belirtti. Bu rahatlamanın sebeplerini de açıkladı. Seçmenin ise hala AK Partiye güvendiğini ve karşı tarafa gitmektense yanlışların düzeltilmesi gerektiğini düşündüğü ifade etti. İşte Salih Cora söyleşisinin konu başlıkları şu şekilde:

DÖRT AY ÖNCESİNE GÖRE DAHA RAHAT

“Sahayı dört ay öncesinde daha sıkıydı. Şu an ise daha yumuşamış durumda. Yüzlerin güldüğü bir durum oluşmuş durumda. Açık konuşmak gerekirse kendine Trabzon’un kendine özgü gerçekleri ve refleksleri var. Şunun da farkındayız bize oy vermeyecek kişilerde bize karşı nezaketsiz değil. Bu oluşan imajımız ve kabul görmüşlüğümüzün göstergesi. Her iyi davranan da bize oy verecek değil. Onun da analizini yapıyoruz. Trabzon şehrinin gerçeklerini iyi analiz etmemiz ve görmemiz gerekiyor. Hemşehrilerimizin düşüncelerini doğru yorumlamak gerekiyor. Saha dört ay öncesine göre çok iyi. Bunun birkaç sebebi var, o sebepleri şöyle sıralayabiliriz:

Dört ay öncesi göre saha rahatladı (5)

ŞAMPİYONLUK

Öncelikle bu şehirde önceden 10 kişiden 9’u Trabzonspor’a sahip çıkın diyordu. Artık demiyor. Bu şu demek siz Trabzonspor’a sahip çıkmıyorsunuz diye biz size oy vermeyeceğiz. Seçmenimiz nezaketliydi, en doğru cümleyi kuruyordu bize karşı. Şu anda böyle bir şeyle karşı karşıya gelmiyoruz. Bu şu anlama gelmiyor, Trabzonspor’un şampiyonluğu şehirde bir rahatlama sağladı.

EKONOMİDE ATILAN ADIMLAR

İkinci bir husus şu, dört ay önce alım gücü çok daralmıştı, insanlar ekonomik manada kırmızı çizgiye yanaştığı bir dönemden geçiyorduk. Memur, emekli ve çalışan kesim için atılan adımlar, ek gösterge dahil olumlu yansıdı. Birçok kişi geçen sene maaşımla bunu alıyordum şimdi alamıyorum. Ek gösterge ne zaman çıkacak? Sahada bunları görüyorduk. Bunun üzerine atılan adımlardan sonra bir rahatlama oldu. Tamamen çözüldü demiyorum ama bir rahatlamaya vesile oldu.

Dört ay öncesi göre saha rahatladı (3)

FINDIK FİYATLARI

Trabzon şehrinin en önemli geçim kaynaklarından birisi fındık. Açıklanan fiyat rakamı üretici kesiminde memnuniyetle karşılandı. Bu serbest piyasayı da yükseltti. Geçen sene 22 liradan alırken bu sene 42-43 liradan başladı. TMO alım modelini tam sahaya güzel şekilde oturtursa bu fiyat daha da yukarı çıkacaktır. Yani üreticiyi hiçbir şekilde ezdirmedik.  Fındığında hakkını hukukunu koruduk. Karadeniz milletvekilleri olarak bu konuda çalışmalarımız da etkili oldu. Kaç yıldır bahçeye inmeden fiyat belli oluyordu. Bu önemli bir dönüm noktasıdır. Fındıkta politikanın değiştiğinin göstergesidir. Fındığın gelir getirici, ülke ekonomisine katkı sağlayan büyüklüğünün olduğu hükümet nezdinde yerleşik bir içtihada dönmüştür.

Dört ay öncesi göre saha rahatladı (2)

ÇAY FİYATLARI

Trabzon'da şiddetli yağış uyarısı! Trabzon'da şiddetli yağış uyarısı!

Bir diğer husus ise çaydır. Burada üreticinin yüzü güldü. Of’ta, Hayrat’ta gezerken üretici, bizi özel sektöre peşkeş çektirdiniz diyordu. Şimdi Allah razı olsun diyorlar. Özel sektör artık ÇAYKUR’dan yüksek fiyata alıyor. Doğru bir fiyat belirlemişiz. Çay fiyatı ile kuru çay fiyatını aynı zamanda açıklamamız sistemin oturduğunu gösteriyor.

Dört ay öncesi göre saha rahatladı (1)

TURİZM HAREKETLİLİĞİ

Bir başka husus ise Trabzon’da inanılmaz bir turizm hareketliliği var. İğneden ipliğe her şeyi etkilemiş durumda. Şu anda bize bu yansımıyor diyen ilçeler bile kış aylarında veya turizm geri çekildiğinde o paraların harcanmasında onlara sirayet edecektir. Onun bereketini yaşıyoruz. Zaten biz sahada baktığımız zaman yüzlerden ve rahatlıktan belli oluyor. Esnafın dükkanının önüne bir tabure attığı zaman yandaki esnafla şakalaşması bile keyiflerin yerinde olduğunu gösteriyor. Biz bunların hepsinin nabzını ölçüyoruz.

KRİZ ÇÖZEN LİDER VE ÜLKE OLMAK

Bir diğer husus ise ülke genelindeki bir gelişmedir. Türkiye’nin dünyadaki krizlerin çözüm noktası olarak görülmesi. Cumhurbaşkanı adeta dünyanın bir beyaz masası rolünü üstlenmesi. Bir yerde kriz olduğunda bir araya gelmeyecek kişileri bir araya getirmiş liderlik özelliği güven vermiştir. Dünyadaki krizi çözen lider Türkiye’deki krizi çözer algısı oluşuyor. Bunun eş zamanlı karşıdaki Türkiye’yi yönetmeye talipli yapıya bakıldığı zaman güven vermiyor. Çelişkiye düştükleri anlaşılıyor, milletin kafasındaki soru işaretleri derinleşiyor. Yedili masanın menüsü karışık gözüküyor. Suyu bulanık duruyor. Çorbası yalan çorbasına dönmüş durumdadır. Yemeği yenilecek gibi değildir. Yemeği yenilecek gibi değildir. Şu anda vatandaş bunun hesabını kitabını yapıyor. HDP’yi nereye koyacaklar. Suriyeliler ve mülteciler konusunda bu kadar itiraz ediyorlar. Davutoğlu ile nasıl anlaşacaklar. İstanbul Sözleşmesini iki saat içinde yürürlüğe koyacağız diyorlar, Saadet Partisi ne diyecek?  Bunlara baktığımız zaman amaçları sadece iktidarı düşürmek. Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeli düşmanlığı için bir araya gelmişler. Çözüm için hiçbir önerileri olmadığı seçmen tarafından rahat bir şekilde okunuyor.

DÖRT VEKİLİ RAHATLIKLA ALACAĞIZ

Seçmenler orada da ümit görmediği için dönüyorlar iktidar partisine ve diyorlar ki, hatanızı, yanlışınızı düzeltin. Sizinle beraberiz, bizi onlara muhtaç etmeyin. Bizi yalnız bırakmayın. Bu ülkeyi en güzel şekilde yine siz yönetebilirsiniz anlayışı hala hakimdir. Cumhurbaşkanın milletimiz nezdindeki gönül bağı devam ediyor. Geri kalan diğer hususlarda yerel yönetimlerle, bizlerle, teşkilatlarla, ekonomi ile ilgili itirazları var. Ama bundan dolayı karşı safha yönelmiş, o tarafa kendini yaslamış bir görüntü oluşturmuyor. Şunu da eklemek istiyorum, Trabzon’dan dört milletvekili rahatlıkla alacağız. Önceki seçimden daha rahat olacak.