Trabzon İYİ Parti Milletvekili Hüseyin Örs, basın kanunu hakkında açıklamalarda bulundu. TBMM’de yerel basının endişelerini dile getiren Örs, “Trabzon yerel basınında arkadaşlarımızın tarafıma ilettiği bir hususu burada arz etmek istiyorum. Bu kanun teklifi gündeme geldiğinden beri basınımız, özellikle de yerel ve internet basınımız endişeli bir bekleyiş içerisindedir. Çünkü Anadolu’nun sesi olan, milletimizin sesi olan yerel basınımız yapılacak bu düzenlemeyle; Önemli gelir kalemlerinden Birini kaybedecektir.” ifadelerini kullandı.

Yerel basının hayat damarlarından biri adeta koparılıyor

Yerel basının bu düzenleme ile hayat damarlarından birinin kopacağını belirten, “ Teklifin 13. Maddesinde son derece kritik bir düzenleme yapılmakta, internet basınımızın ve yerel basınımızın hayat damarlarından biri adeta koparılmaktadır. Bundan böyle basın ilan kurumu üzerinden yerel basın ve internet basınında yayınlanacak Kamu ihale ilanları, Artık; Kamu ihale kurumu tarafından yürütülecektir. Elektronik kamu alımları platformunun kısa adıyla ekap’ın kurulması ve işletilmesine, birinci fıkra kapsamında yapılacak işlemlere, alım, ihale ve sözleşme süreçlerinde elektronik araçların kullanımına ilişkin usul ve esaslar ile Ekap üzerinden yapılması zorunlu işlemleri belirlemeye kamu ihale kurumu yani kik yetkili olacaktır. Kamu İhale Kanunu’nun İhale ilan süreleri ve kuralları başlıklı 13. Maddesi hükmü gereğince daha önce kamu ihalelerinin, Kamu ihale bülteninde ve İşin yapılacağı yerde çıkan gazetelerin birinde yayımlanması zorunlu iken; yapılacak düzenleme ile bu zorunluluğun ortadan kalkacağı ifade edilmektedir.” açıklamalarından bulundu.

“Türk internet medya birliği bu düzenlemeye tepki gösteriyor”

Türk internet medya birliği bu düzenlemeye tepki gösterdiğini vurgulayan Örs, “İktidarın birçok düzenlemesi, torba yasa mantığı ile yapıldığı için bu düzenlemelerin Ne anlama geldiği, Neleri değiştirdiği, Halkımızın hayatını nasıl etkilediği adeta milletimizin gözünden kaçırılmaktadır. Konunun uzmanlarının bile çok zor anladığı bu düzenleme, Adeta yangından mal kaçırırcasına bir torba içine atılmış olsa da basınımızın dikkatinden kaçmamıştır. Türk internet medya birliği bu düzenlemeye tepki gösteriyor. Bu arkadaşlarımız diyorlar ki; ‘Medya ve özellikle internet medyası ile ilgili kazanımların ve iyileştirmelerin devam ettiği bir süreçte; kazanımları bir kalemde yok edebilecek olan; kamu ihale kurumunun yapmayı düşündüğü ve tüm ihale ilanlarının ekap üzerinden yapılmasını düzenleyen veya bu şekilde yorumlanabilecek düzenlemeye bir anlam veremiyoruz…’” değerlendirmesinde bulundu.

Bekir Sıtkı Tarım aday olmayacağım sözünün arkasında Bekir Sıtkı Tarım aday olmayacağım sözünün arkasında

Yerel basının endişelerini dile getirdi

Yerel basının sesinin duyurmak için Örs son olarak şu sözleri kullandı: “Kısaca; bu uygulamanın “yerel medyaya büyük zararlar vereceği” yönünde endişeler var. Ve ben de bu endişeleri dile getirdim. Buradan, milletimizin kürsüsünden iktidara sesleniyorum. Anadolu’nun sesi olan, milletimizin sesi olan yerel basınımızın ve internet basınımızın taleplerine kulak verin ve onları mağdur etmeyin.”