Trabzon Meydanı ya da meydan… Trabzon tarihinden beri hep tek meydanlı bir şehir oldu. Şehir günlük hayatı ve neler olduğunu öğrenebilmek için hep Trabzon meydanına baktı. Belki hepsinden daha önemlisi bütün yollar Trabzon Meydanına çıktı.

Trabzon Meydanı ya da meydan… Trabzon tarihinden beri hep tek meydanlı bir şehir oldu. Şehir günlük hayatı ve neler olduğunu öğrenebilmek için hep Trabzon meydanına baktı. Belki hepsinden daha önemlisi bütün yollar o meydana çıktı. Trabzon tarihine baktığımızda nümayişlerde meydan yapıldı. İdamlar da meydan da gerçekleştirildi. Zira son döneme baktığımızda darbe karşıtı demokratik gösterilerin merkezi de yine meydandı.

meydan

İYİ Parti Ortahisar İlçe başkanı belli oldu! İYİ Parti Ortahisar İlçe başkanı belli oldu!

Trabzon Meydanı Cumhuriyet ile birlikte Atatürk Meydanı adını aldı. Yine kimileri tarafından Taksim olarak da yorumlandı. Meydandan Boztepe çıkan o yokuşun adı hala Taksim yokuşu olarak nitelendirilir.

Trabzon meydanı nerede ?

Trabzon Meydanına doğudan Çömlekçi ve Arafilboyu bağlantısıyla ulaşılır. Kuzeyinden yani sahil bandından sizi meydana Gazipaşa Caddesi ulaştırır. 

Şehrin batısını Trabzon Meydanına bağlayan tam üç caddesi vardır. Bu üç cadde aynı zamanda Trabzon’un hayat damarıdır. Uzunsokak, Maraş Caddesi ve Kunduracılar… Trabzon Meydanı kentin modernleşmesi ile birlikte bir ara önemini yitirir gibi oldu. Kent içi nüfusu 250 bini aşınca şehir ikinci bir meydan olabilir mi sorusunu sordu.

Atapark Meydanı

Bunun içinde Atapark Meydanı akla geldi. Atapark Meydanı bir dönem mitinglere de ev sahipliği yapan geniş bir alan. Bağlantıları meydana bakınca daha fazla ve halkın yoğun yaşadığı bölgelere daha yakın. Kamu kurumlarının Atapark’a yakın olması da bu fikri bir zamanlar destekledi.

Son dönemlerde Atapark’ta kurulan AVM biraz da bu altyapının eseriydi. Ancak tutmadı. 250 bin olan merkez nüfusu (Ortahisar) 350 bine çıkmasına rağmen Atapark Meydanı şehrin ikinci meydanı olamadı. Hatta bu iddiayı taçlandırması beklenen AVM bile iflas etti.

Trabzon meydanı 4

Tekrar Trabzon Meydanı dönersek… Trabzon Meydanı… Atatürk alanı… Taksim… Ve şimdi dördüncü bir ismi oldu. 15 Temmuz Hürriyet ve Şehitler Meydanı. Trabzon kurulalı beri bu özelliğini yitirmeyen Trabzon Meydan aradan geçen asırlara rağmen tek meydan olarak işlevini sürdürüyor. Trafik düzenlenirken… Ulaşım Ana Planı hazırlanırken bütün veriler Trabzon Meydanına göre değerlendiriliyor. Meydan bölgesinden uzak kalanlar adeta kendilerini şehre gitmemiş olarak görüyor. Mutlaka alışveriş yapması gerekmiyor. Bir tur atmak, 15-20 dakikada olsa dolaşmak ve havasını teneffüs etmek. Trabzon’da bütün yolların çıktığı meydan şehrin nefes alanı olarak varlığını sürdürüyor.

Trabzon meydanı eski

Trabzon meydanı nerede

Trabzon meydan parkı

Trabzon meydanı 2