TİSKİ’nin Mersin’de satış kararı aldığı arazi için CHP tepki gösterdi.

Trabzon’da Cumhurbaşkanına hakaret eden kişiye gözaltı Trabzon’da Cumhurbaşkanına hakaret eden kişiye gözaltı

Akçaabat’ın Mersin sahilinde denize sıfır ve eski vakıf arazisi olan bir dönüm arazinin TİSKİ tarafının konut alanı olarak yaklaşık 7 milyon liraya ihaleye çıkarılmasına CHP’den tepkiler yükselmeye başladı. CHP Akçaabat İlçe Başkanı Mustafa Bak ve CHP Akçaabat Belediye Meclis Üyesi Tuncay Demirci vatandaşların taleplerinde haklı olduklarını söyleyerek satış kararının karşısında duracaklarını söyledi.

Kimin malını kime satacaklar (1)

BURASI NEDEN TİSKİ’DE, NEDEN SATILIYOR?

CHP Akçaabat İlçe Başkanı Bak, TİSKİ’nin bu alanı neden sattığını herkesin merak ettiğini ve alanın neden TİSKİ’de olduğunu kimsenin bilmediğini söyleyerek, “Burası belediye olmadan önce köyün ortak malı statüsündeydi. Köy halkının kullanımında olan bir yerdi. Dolayısıyla da zamanında vatandaş burayı sosyal tesisi gibi kullanmış. Belediye olduktan sonra buralar belediyenin taşınmazı oldu. 2015’te Büyükşehir’e geçtiğinde artık Trabzon Büyükşehir Belediyesinin malı oldu. Esasında burada anlaşılmayan bir durum da var. TİSKİ bu ihaleyi yapıp satacak olan kurum. Vatandaş hala buranın neden TİSKİ’de olduğunu bilmiyor. Daha doğrusu TİSKİ’nin neden burayı satışa çıkardığı cevapsız bir soru” ifadelerini kullandı.

BURASI MERSİN HALKINA AİT

Bak, satış kararı alınan alanın vatandaşa ait olduğunu söyleyerek, Buranın imar planında yenileme yaparak burayı konut alanına açmışlar. Burada yaşayan vatandaş diyor ki burada insanların kullandığı alanı yasal boşluklardan faydalanarak satıyorlar. Bizim malımızı satamazlar. Buna kimsenin hakkı yoktur. Burası köyün malıdır. Burada eğer bir imara açma olacaksa köy halkının talebine göre sosyal alanlar yapılsın. Bu gibi hizmetlerle genel hizmete sunulmasını talep ediyorlar. Buranın satılmasını kabul etmiyoruz diyip buranın kime tahsis edileceğini bildiklerini söyleyip, bu işin peşini bırakmayacaklarını söylüyorlar. Burası denize sıfır bir alan insanlar diyor ki biz buraya gelip denize gireceğiz ama nasıl gireceğiz? Denizle irtibatımız kesiliyor. Yapılacak olan binaları yabancılara kiralayacaklarını düşünüyorlar. Onlar girip biz kendi arazimizde biz burayı nasıl kullanacağız diyorlar. Bu konuda ciddi tepkileri var. Buranın satılmasının biz CHP olarak karşısındayız” dedi. Bak, dün CHP İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek ve Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya'nın Mersin halkıyla buluşarak sorunları dinlediğini söyledi.

Kimin malını kime satacaklar (2)

BÜTÜN DİNAMİKLERİMİZLE SATIŞIN KARŞISINDA DURACAĞIZ

Mersin’deki alanın satışını ilk olarak kamuoyuna duyuran Meclis Üyesi Tuncay Demirci, ilgili tüm STK’larla birlikte hareket ederek vatandaşın yanında olacaklarını söyleyip, “Biz bu alanın satılmasına karşıyız. Orası yıllarca sadece Mersin Mahallesinin değil Akçaabat’ın da Trabzon’un da gidip piknik yaptığı, denize girdiği bir alan. Daha önce Belde Belediyesi 2012 yılında bu alanı imara açtı. Sonrasında mahkeme bunu iptal etti. Büyükşehir Belediyesi olduktan sonra değişiklikler il genelinde yapıldığı için kararları iyi takip etmek gerekiyor. Konut alanı olarak satış kararı olunca Murat Zorluoğlu’nun irade koymasıyla kesinlikle satılacak denmesiyle ihaleye çıkmış. Trabzon Büyükşehir Belediyesinin onayı alınmış. Süreç şuanda devam ediyor. Biz belediyenin kararından vazgeçmesi için hem Mersin mahallelileriyle hem de Şehir Plancıları Odası gibi konuyla alakalı kim varsa onlarla birlikte kamuoyu oluşturmaya çalışacağız.  Bütün dinamiklerimizle birlikte Cumhuriyet Halk Partisi olarak Mersin’e gittik. Burada vatandaşı dinledik. Sözün özü herkes buranın satışına karşı. Satılmasın demek bizim kaprisimiz değil. Oradaki alan Trabzonluya, Akçaabatlıya lazım. Orası birinin emrine verilip buradan geçemezsin denilecek bir alan değil. Trabzon’un son kalan doğal plajlarından birisi burası. Hiç olmazsa burayı kurtarmaya çalışacağız” dedi.

Fatoş YETİMHELLAÇ