Mersin sakinleri TiSKi’nin satış kararı aldığı alan için toplu tepki gösterdi.

AKÇAABAT’IN Mersin sahilinde denize sıfır ve eski vakıf arazisi olan bir dönümlük alanın TİSKİ tarafından 7 milyon TL satılacak olması Mersinlileri ayağa kaldırdı. Mersin sakinleri daha önce Mersin beldeyken Belde Belediyesinin meclis kararıyla burayı satışa çıkardığını ancak mahkeme kararıyla durdurulduğunu hatırlattı. Mersinliler, “Gerekirse 7 milyon TL’yi biz toplayıp Büyükşehir’e verelim. Yeter ki bu alan satılmasın” görüşüne y er verdi.

Büyükşehir Mersin’i satıyor (2)

BU ALANI SATMAK MERSİN’İ SATMAK GİBİDİR...

MERSİN Mahalle Muhtarı Mustafa Yılmaz önderliğinde satılacak arazide toplanan vatandaşlar, TİSKİ’nin satış kararının karşısında duracaklarını, satışa asla müsaade etmeyeceklerini söyledi. Mersin Mahallesi sakinlerinden Mustafa Özlü, “Burası atalarımızın vakıf arazisi olarak bize mirası. Şimdi Büyükşehir Belediyesi burayı satmaya çalışıyor. Büyükşehir Belediyesi burayı değil Mersin’i satıyor” ifadelerini kullandı.

Gözden kaçırmayın

Bahar Ayvazoğlu'ndan Hüseyin Örs'e jest! - KTÜ 67. yıldönümü etkinliği Bahar Ayvazoğlu'ndan Hüseyin Örs'e jest! - KTÜ 67. yıldönümü etkinliği

mustafa yılmaz

Akçaabat’ın Mersin sahilinde denize sıfır ve eski vakıf arazisi olan bir dönümlük alanın TİSKİ tarafından 7 milyon TL satılacak olması Mersinlileri ayağa kaldırdı. Mersin sakinleri daha önce Mersin beldeyken Belde Belediyesinin meclis kararıyla burayı satışa çıkardığını ancak mahkeme kararıyla durdurulduğunu hatırlattı. Mersinliler, “Gerekirse 7 milyon TL’yi biz toplayıp Büyükşehir’e verelim. Yeter ki bu alan satılmasın. ” görüşüne yer verdi.

Mersin Mahalle Muhtarı Mustafa Yılmaz önderliğinde satılacak arazide toplanan vatandaşlar, TİSKİ’nin satış kararının karşısında duracaklarını, satışa asla müsaade etmeyeceklerini söyledi. Mersin Mahallesi sakinlerinden Mustafa Özlü, “Burası atalarımızın vakıf arazisi olarak bize mirası. Şimdi Büyükşehir Belediyesi burayı satmaya çalışıyor. Büyükşehir Belediyesi burayı değil Mersin’i satıyor” ifadelerini kullandı.

MERSİN HALKI SATIŞI İSTEMİYOR

Mersin Mahalle Muhtar Mustafa Yılmaz satışa söz konusu alanın eskiden Mersin Belediyesi tarafından da satışa çıkarılmaya çalışıldığını ancak buranın satışına karşı çıkarak zamanında mahkeme kararı çıkardıklarını söyledi. Alanın sosyal alan olarak kullanılmasını isteyen Muhtar Yılmaz, “Burası daha önce Mersin Belediyesi zamanında imara açılmış bir yerdir. O zaman Sebahattin Saraç arkadaşımız burayı mahkeme kararıyla durdurmuştur. Daha sonra burası Büyükşehir’e geçti. Büyükşehir’de burayı ihaleye çıkardı. 25 Mayıs’ta ihale olacak. Buradan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’ndan istediğimiz şey şudur; Mersin modern ve büyüyen bir yer, plajı olan, sağlık ocağı olan bir yer. Biz buranın sosyal tesis olmasını, vatandaşın kullanımına bırakılmasını, ihaleyle satılmamasını istiyoruz. Pazartesi günü idari mercilere başvuracağız. Büyükşehir Belediyesine giderek dilekçemizi bırakacağız ve biz buranın satılmamasını Mersin halkı olarak istiyoruz diyeceğiz” dedi.

Sebahattin Saraç

RANT UĞRUNA BİRİLERİNİN ARKA BAHÇESİ OLMASIN

Mersin Belediyesi zamanında şuanda TİSKİ’nin satma kararı aldığı alan ile ilgili mahkemeye müracat ederek satışın yapılamaması için mahkeme kararı aldıran Sebahattin Saraç, “Buranın geçmişi çok eski. Akçaabat Belediye Başkanından Kaymakama kadar hafta sonları burası herkesin dinlenme yeriydi. Burası zeytin ağaçlarıyla doluydu. Önce tahrip edildi, değerini kaybetmiş virane hale getirildi. Şimdi de satışa çıkarılıyor. Ben 2012’de meclis üyesiyken o zamanki meclis, satışına karar aldı. Ben tepki gösterdim. Büyükşehir olacak onun için satacağız dediler. Büyükşehir oldu da düşmanın eline geçmedi ya. Satmayalım, değerlendirelim dedik. Olmadı. Mahkeme yoluna gittik. İdari mahkeme reddetti. Danıştay’a gitti reddetti. Sonrasında karar düzeltmeye gitti. Tekrar ret kararı alındı ve biz haklı bulundu. Hukuksal olarak iş bitti. İmara bu karardan sonra açıldı mı, imar konusunda değişiklik yapıldı mı diye bir bilgimiz yok. Pazartesi günü mahkeme kararlarıyla berber her şeyi Büyükşehir Belediye Başkanlığına sunacağız. Bu şekilde yolumuza devam edeceğiz. Burası benim emsallerimin ve benim büyüklerimin yüzme alanıydı. Doğal kıyı olarak sadece bu alan kaldı. Ortasından doğal su akar. Çok güzel ve güzide bir yerdi. Maalesef yapılaşmanın ortasına sıkışarak bu hale geldi. Burası birilerinin arka bahçesi olmasın. Burası insanların hizmetine açılsın. Biz bundan yanayız. Onun için tek başıma mahkemeye vermiştim. Şimdi burada siyasi rantı kabul etmiyoruz” dedi.

hasan saraç

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BU ALANA MI KALDI?

Mersin Mahalle sakinlerinden Hasan Saraç, Büyükşehir Belediyesinin alanın satışından elde edeceği gelirle ancak bir gününü kurtaracağını ama Mersin’de doğal kıyı olarak kalan tek alan olan arsanın satılmasının gelecek kuşağa mirası engelleyeceğini söyleyerek, “Burası bizim bir değerimiz ve biz bu değeri kaybetmek istemiyoruz. Trabzon Büyükşehir Belediyesine şunu söylemek istiyorum; Akçaabat Belediyesi nasıl bizimse Trabzon Büyükşehir Belediyesi de bizimdir. Trabzon Büyükşehir Belediyesi bu alana mı kaldı? Eğer buraya kaldıysa Mersin köylüleri olarak biz birlik oluruz, o parayı toplarız. Trabzon Büyükşehir Belediyesine o parayı veririz, ihtiyaçlarında kullanır. Ama bu alan bize lazım. Bu alan bizim çocuklarımıza lazım. Nasıl atalarımız bize bırakmışsa biz de çocuklarımıza bırakmak istiyoruz. Mersin’de satıla satıla başka alanımız kalmadı. Burası yarın satıldı diyelim Trabzon Büyükşehir Belediyesi buranın getirisiyle mi ihya olacak. Trabzon Belediyesi buradan bir günlük bir kazanç elde edecek biz geleceğimizi kaybedeceğiz. Biz geleceğimiz kaybetmek istemiyoruz. Biz bize bırakılan bu mirası çocuklarımıza bırakmak istiyoruz. O yüzden asla ve asla buna müsaade etmeyeceğiz. Trabzon Belediyesine buradan sesleniyorum. Bu yanlış karardan lütfen kısa sürede geri dönsünler. Biz bu şekilde tepkimizi koymak istiyoruz” şeklinde konuştu.

mustafa özlü

BURASI ATALARIMIZIN BİZE MİRASI

Mersin mahallesinin büyüklerinden Mustafa Özlü, bu satışa tüm Mersin’in tepkili olduğunu söyleyerek, “Burası atalarımızın vakıf arazisi olarak bize mirası. Şimdi Büyükşehir Belediyesi burayı satmaya çalışılıyor. Trabzon Büyükşehir Belediyesi burayı değil Mersin’i satıyor” dedi.

Fatoş YETİMHELLAÇ