DEDİ: Süper Lig’de yaşanan ve Rizespor’un küme düşmesiyle sonuçlanan süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dedim: Daha önce de yazdık. Türkiye’de futbol oyunu bazen oyundan öte bir şey. Tıpkı bu son gelişmede olduğu gibi. Bunun oluşturacağı sonuçları Trabzon-spor görmeliydi. Trabzonspor bir dünya kulübüyse hiçbir noktada kendisine yansıyacak bir gölgeye bile izin vermemeliydi.

Dedi: Bursaspor’a yenilmesi bu kadar önemli miydi?

Dedim: Mesele Bursaspor’a yenilme meselesi değil. Bir futbol takımı elbette ki rakibine yenilebilir. Ama Trabzonspor için durum farklıydı. Mesele yalnız Trabzon-spor’u da ilgilendirmiyor. Doğrudan Trabzon’u ilgilendiriyor.  Gelişmeleri bütün Türkiye izliyor. İç içe geçmiş iki kentin insanlarını ilgilendiriyor. Trabzonspor bunu görmeliydi. Biz dışarıdan gazeteci olarak gördük ve uyardık ama görmek istemeyenler görmediler ve Trabzon’u mahcup ettiler.

Dedi: Trabzon’un mahcubiyeti ne anlam ifade ediyor?

Dedim: Bırakın Rize’nin feryadını ve bizim taraftarın Bursa’yı destekleyen biraz da intikamcı mantıksız hissiyatını... Bütün Türkiye aynı şeyi söylüyor: “Trabzonspor, Rize’nin küme düşüşünü seyretti. Trabzonspor istese Bursa’ya yenilmezdi” Bu ne demektir? Trabzonspor sahada isteseydi Bursaspor’a yenilmezdi. Evet, bu kadroyla ve bu anlayışla ve Bursaspor’un motivasyonuna karşı belki Bursaspor’u yenemeyebilirdi ama Bursaspor’a yenilmezdi. Bunu bütün Türkiye söylüyor.

Dedi: Yani şimdi Trabzonspor, Bursa-spor’a isteyerek mi yenildi?

Dedim: Hayır, öyle de değil; Önemsemedi. “Bana ne!” dedi. Prestijini ve onurunu hiç düşünmedi. Türkiye’nin bu sonuca ne diyeceğini hiç dikkate almadı. Dar kapsamlı bir futbol mantalitesinden baktı. Şüyuun vukuundan ne kadar beter olduğunu şimdi anladı.

Dedi: Rize’deki bu öfke ne zaman diner?

Dedim: Tekrar ediyorum, mesele Rize’nin öfkesinden daha öte. Mesele Trabzonspor’a yakışmayan yapıldı.

Dedi: Peki, yönetim bu konuda hiç mi bir şey demedi?

Dedim: Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Usta, Ersun Yanal’ı uyardı. Dahası duyumlarımıza göre Bakan Süleyman Soylu, bugünkü tabloyu işaret ederek böyle bir sonucun hem Trabzon için hem bölge insanı için oluşturacağı kırgınlığı ve dargınlığı hem kulüp başkanıyla hem de teknik direktörle konuştu. Bu kadar önemsedi. Onca işin arasında bu konuya zaman ayırdı. 

Dedi: Ne diyorsunuz? Yani Süleyman Soylu, Ersun Yanal’la böyle bir sonuç doğarsa durumun vahametini mi konuştu?

Dedim: Benim duyumlarım böyle.

Dedi: Yani hem Süleyman Soylu hem de Muharrem Usta, Ersun Yanal’a “Trabzonspor gibi oynayın.” uyarısı yaptı ve Ersun Yanal buna rağmen sahaya böyle bir takım sürdü öyle mi?

Dedim: Evet, aynen böyle.

Dedi: Peki, bu nasıl bir mantalitedir. Bir kentin dinamiklerini hiç dikkate almayan ve futbolu sadece futboldan ibaret sanan ne kadar sığ bir düşüncedir.

Dedim: Sorsanız kendisine kendisini filozof zanneder. Sorsanız kendisine size felsefe yapar. “Efendim bir maçla küme düşülmezmiş!” Adam filozof!

Ey Ersun Yanal... İşte bir tek maçla küme düşüldü. Bu sonucu neden Bursa için yorumlamıyorsun? Sen isteseydin bu takımı o sahadan berabere çıkarabilirdin. Ama yapmadın. Şimdi futbol ahlakından bahsediyorsun. 

Ey Ersun Yanal!.. gerçekten böyle bir sonucun daha ahlaki olduğunu mu düşünüyorsun? Sana kimse ‘şike yap’ demedi. ‘Trabzonspor gibi oynat’ dedi. Ama sen, Trabzonspor’u mahcup ettin. Yalnız Trabzonspor’u değil, Trabzon’u mahcup ettin.

Rize taraftarının ve camiasının Fenerbahçe’nin şikesi konusundaki tavrı Rize ile bizim aramızda. Evet, Rize şikede Trabzonspor’a komşuluk yapmadı, dostluk hiç yapmadı. Ama bu bile Trabzonspor’un Bursaspor’u yenmesine ve hiç olmazsa o maçı beraber bitirmesine engel değildi. Trabzonspor, Trabzonspor gibi davranmalıydı. Sen Trabzonspor’un hocası gibi davranmadın Ersun Yanal... Süfli bir felsefi anlayışla bizi mahcup ettin. Trabzon’u mahcup ettin Ersun Yanal.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.