Trabzon’un turizm merkezlerinden birisi olan Maçka ilçesinin Yaylabaşı Mahallesi’de maden araması yapılması planlanıyor. 3S Madencilik tarafından yürütülecek projeyle geniş bir bölgede altın, gümüş, platin gibi değerli metal madenciliği arama çalışması yapılacak. Trabzon Maçka'da su kaynakları tehdit altında...

Trabzon’un turizm merkezlerinden birisi olan Maçka ilçesinin Yaylabaşı Mahallesi’de maden araması yapılması planlanıyor. 

3S Madencilik tarafından yürütülecek projeyle geniş bir bölgede altın, gümüş, platin gibi değerli metal madenciliği arama çalışması yapılacak. 

Bölgede böyle bir çalışmaya izin verilmesine tepki gösteren CHP Maçka İlçe Başkanı Nihan Göktürk, maden aramasının Yaylabaşı Mahallesi’ne ve Maçka’ya vereceği zararlara dikkat çekti. 

TRABZON MAÇKA HABER 22

TURİZMİ, HAYVANCILIĞI VE TARIMI BALTALAYACAK

Bahsedilen alanının turizm alanı olduğuna dikkat çeken Başkan Göktürk, “Yaylabaşı Mahallesi’nde 1998,98 hektarlık alanda yapmak üzere alınan ruhsata istinaden 24.52 hektarlık ÇED alanının tamamında kapalı ocak işletme (yer altı madenciliği) yöntemiyle,2.4 hektarlık alanda ise açık ocak işletme yöntemiyle IV. GRUP maden malzemesinin çıkarılması planlanmaktadır.

Bu amaçla Trabzon Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne yapılan başvuru da ÇED gereklidir kararı çıkmıştır.  Proje alanına ulaşım Trabzon-Gümüşhane yolundan ayrılan mahalle yolu ile sağlanacaktır. Galeri 1 den 5100 m, Galeri 2 den 5500 m, Galeri 3 den 5700 m ve açık işletmesinden 5300 m lik yolla Maçka’ya bağlanacak işletmeden 30 tonluk kamyonlar ile yılda 490.000 ton cevherli malzeme çıkarılarak bahsettiğimiz mahalle yolundan başvurucu firmanın Sürmene’de bulunan zenginleştirme tesisine taşınması planlanmaktadır.

Bahsedilen alan turizm yatırımı yapılan yaylalarımız dâhil Şolma, Bohaç, Camiboğazı, Karakapan vs. yaylalarımıza sadece birkaç kilometre mesafede bulunan alandır. Yayla turizmini baltalayacak, doğayı katledecek, Yaylacılığı bitirecektir. Mavi çiçekten Vargit çiçeklerine kadar görmek istediğimiz birçok güzellikten mahrum kalacağımız gibi halkın geçim kaynağı hayvancılığı, tarımsal faaliyetlerini baltalayacaktır” dedi. 

HEYALANLI BÖLGE

Maden çıkarma işinin dinamit patlatma şeklinde gerçekleştirilmesi halinde bölge de bulunan halen aktif olan heyelan bölgelerinin

hareketleneceğine de dikkat çeken Göktürk, “Bölge de ciddi boyutta kaya kopmalarına, zemin kaymalarına sebep olacaktır. Mevcut yol mahalle halkının ihtiyacını karşılar nitelikte olmadığı halde neredeyse 30 tonluk kamyonlarla bir yılda 490.000 ton malzeme taşınacak olması yöre halkının ulaşımını ciddi anlamda sıkıntıya sokacak” ifadelerine yer verdi.

MAHALLE HALKINA BURAYI TERK EDİN DİYEMEZSİNİZ

Maden ocağı yapılması planlanan alana giden güzergah üzerinde Çatak, Çeşmeler, Ormanüstü, Sındıran,Yaylabaşı,  Üçgedik gibi bir çok mahalle yolu olduğunu söyleyen Başkan Göktürk, “Gürültüler, sarsıntılar hayati tehlikeyi had safhada hissettirecektir. Patlatmalar, kazıma ve sıyırma, taşıma işlemlerinin tamamı tozu ve kimyasalı solumak demektir. Bitkinin soluması kuraklık getirecektir. Doğa talanına müsaade edemeyiz.Basit bir Google taraması ile yapılan projelerde yöre halkının dikkate alınmadığını bilmekteyiz. Galeri içerisinde 60’a yakın hane ve bölge halkının kendi imkânlarıyla yaptıkları camileri var. İnsanların evlerini yıkacaksınız, zor koşullarda yapılan camilerine zarar vereceksiniz, derhal vazgeçilmesi gereken bir projeden bahsetmekteyiz. Kader birliği yapmış mahalle halkına bu alanı terk edin gidin diyemezsiniz” dedi. 

Fransa’daki Türk vatandaşı Mustafa Asan zamları konuştu Fransa’daki Türk vatandaşı Mustafa Asan zamları konuştu

MAÇKA’YI VE ŞEBİNKARAHİSAR’I GÖRDÜK

Ruhsat alanı içerisinde Trabzon’u da besleyen su arkları olduğunu ifade eden Göktürk, “Siz ne kadar titiz davranacağız deseniz de suya mutlaka zehir karışacaktır. Su yoluyla alacağımız zehir sadece Yaylabaşı değil, Trabzon halkını da etkiler mahiyette zararlar getirecektir. Bu konu sadece bir Yaylabaşı mahallesi sorunu olmayıp, Maçka’nın sonra Trabzon’un sorunudur. Biz Fatsa ve Şebinkarahisar’da kurulan maden işletmelerinin yöreyi nasıl etkilediğini, ruhsat alanının türlü oyunlarla sürekli genişletilerek halkı yerini yurdunu terk etmeye zorladığını da gördük” dedi.  

RANTÇI ZİHNİYETİ TANIYORUZ

Yöre halkı ile ÇED toplantısına katıldığını ifade eden Göktürk, “Yöre halkının bilinçli ve bilimsel ölçüde değerlendirmelerini görerek umutlandık. Eylemli olarak maden ocağı açılmasına karşı örgütlendiklerini söyleyebilirim. Halk başlarına gelecekleri biliyor ve hepimiz rantçı zihniyeti tanıyoruz. Projeler oluştururken bir başkasının anayasal haklarını,  özgürlük alanını koruyacak projeler üretmeliyiz. Mahalle halkı buraya turizm amaçlı projelerle gelin, kazma kürek biz de çalışalım ama bu tür bizi geçimimizi yok ederek göçe zorlayacak, doğamızı katledecek projelerle gelmeyin demektedir. Duruşlarından ötürü muhtarımızı ve halkı kutluyorum. Süreç meşakkatli olsa da her safhasında yanlarında olacağız. İzin süreci olan bu süreçte ilgili kurumlara seslenmek isterim! Bu projeye izin vermeyin,  sebebi olmayın bizlerde bir yok olma öyküsüne tanıklık etmeyelim!” dedi.

Maçka Yaylabaşında Ne olmuştu?

Trabzon’un Maçka ilçesi Yaylabaşı Mahallesi mevkiinde ‘35 Madencilik’ firması tarafından çıkartılacağı belirtilen siyanürlü altın madeni işletmesine karşı köylüler isyan etti. Altın madeni var gerekçesiyle yürütülen işlemlerde köylü perişan edildi. Köylülerin çeşitli kurumlara yaptıkları şikâyetler karşılık bulmazken önceki gün ÇED raporu için köye giden yetkililer büyük tepkiyle karşılandı.

Trabzon Yaylabaşı’nda Maden ayaklanması