Büyük destan Çanakkale... Yoklama kağıtlarına ''Geri Dönmediler'' yazılan bir çok Trabzonlu fedakar vatan fedaisi liseli. Genç yaşta hakka yürüyen kahramanlarımız Trabzon liseli şehitlerimiz. 

Trabzon Lisesinin, Çanakkale Savaşı yıllarında  üç dönem boyunca mezun vermediğini biliyormuydunuz ?

Evet bütün öğrencileri orada şehit olan bir lise Trabzon lisesi.Çanakkale Savaşı'nda üç dönem boyunca mezun veremeyen kahramanlar okulu. Yoklama kağıtlarına ''Geri Dönmediler'' yazılan kahraman gençlerimizin okulu.

Trabzon belediyesi çanakkale

Trabzon ile Çanakkale arasındaki mesafenin 1.365 kilometre olduğunu ve o yıllarda ki ulaşım şartları hesaba katılınca ne fedakarlıklar yapılarak vatan savunulduğu gerçeğini düşününce daha da duygulanıyor, gururlanıyor insan. Tren ,araç, ve gemilerle yapılan yolculuk hiç kolay bir yolculuk değil o yıllarda.

Daha Çanakkale’ye varmadan yollarda şehit olan gençlerimiz az değil ne yazıkki.

Trabzon Lisesi 1914-1915 yılındaki Cihan Harbi'nde mektep ve hastane olarak kullanılıyor. 1915-1917 yılları arasında Rus işgalinden dolayı öğrenim yapılamıyor.

1912 Balkan savaşında İstanbul'un Bulgarlar ve Balkan devletlerinden kurtarılması için Gül Cemal gemisine atlayıp, kemençesiyle, kıyafetiyle ve teçhizatlarıyla yola çıkan 511 Trabzon uşağının, İstanbul'u kurtarırken, 509'unun Balkanlar'da şehit düştüğü Uşaklar Taburu ve fişekler mangası Trabzonludur.

İşte bu yüzden dökülmüştür , Gazi Mustafa Kemal Atatürk ' ün Trabzonlular için söyledği cümleler ağızından.

Arkadaşlar beş sene evvel ilk defa Samsun'a ayak bastığım zaman bana kuvvetli kalp veren vatandaşlarımın ilk safhında kahraman Trabzonlular'ın bulunduklarını asla unutmayacağım. Sakarya Melhame-i Kübrasına üçüncü fırka ile yetişen Trabzon evlatlarının Meydan-ı Muharebe'de gösterdikleri fedakarlıkların kıymetli hatırası daima dimağımda menkuş kalacaktır. Bu vatanperver halka, o kahraman evlatlara malik olan bu kıymetli memleketin bu Ermenistan mahreci veya muhayyel Pontus Krallığı ülkesi yapmak talep ve tehditleri ne meş'u idi. Şüphesiz bu ana felaket hayal olmuştur.

1916 Çanakkale'de, saraylara, konaklara, köşklere ve tüm emperyalistlere inat, kara zıpkalarıyla ve kalpaklarıyla Karadeniz uşaklarının, kanlarıyla yazdığı, kemençesiyle ve horonuyla kutlama yaptığı, tarihin en muhteşem Savaş destanını yazanların başında Trabzonlular vardır.
 

Başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere Çanakkale’yi geçilmez kılan aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.