Trabzon KTÜ Farabi Hastanesi'nde, kasıklarında sorun olan yeni doğmuş bebeğe başarılı bir operasyon yapıldı.

Trabzon'da 27 haftalık doğan bebeğin KTÜ Farabi Hastanesi'nde vücudunda şişlik tespiti üzerine normal doğum haftası beklenerek kasık fıtığı ameliyatı yapıldı.

KTÜ Farabi Hastanesi'nden yapılan yazılı açıklamada, 27 hafta ve 730 gram ile dünyaya gelen B.Y.'nin, yoğun bakım ünitesinde yapılan muayene ve tetkikler sırasında sağ ve sol kasıklarında şişlik olduğu gözlendi. Ameliyat için normal bir doğum haftası geçirmesi beklenen bebek, yaklaşık 2,5 ay sonra Yrd. Doç. Dr. Hatice Sonay, Yalçın Cömert ve anestezi uzmanı Prof. Dr. Şükran Geze Saatçı tarafından ameliyat edildi. Operasyon başarıyla sona erdikten sonra hasta taburcu edildi.

Başkan Genç: “Hakemlik mesleği eleştiriye en açık alan!” Başkan Genç: “Hakemlik mesleği eleştiriye en açık alan!”

Dr. Öğretim Üyesi Cömert, doğum ağırlığı ile kasık fıtığı görülme sıklığının birbiriyle ilişkili olduğuna işaret ederek, "Primer kasık fıtığının erkeklerde görülme sıklığı, kızlara göre üç ila dört kat daha fazladır. Erkeklerde de kızlarda da sağ tarafta daha sık görülür. Erkek çocuklarda görülme sıklığı, doğumdan sonraki ilk yılda en yüksektir ve doğumdan sonraki ilk ayda zirve yapar. Her iki tarafta fıtık görülme oranı yaklaşık yüzde 10'dur. Erken doğan ve düşük doğum ağırlıklı bebeklerde bu oran, yaklaşık yüzde 50'dir." değerlendirmesini yaptı.