Trabzon İl Başkanları açıklama yaptı.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi 2022 mali yılı ek bütçe tasarısı meclisin gündemine getirilerek kabul edildi. Buna göre Büyükşehirin meclisce onaylanmış mevcut 2022 mali yılı gider bütçesi 1 milyar 265 milyon 289 bin iken 577 milyon 700 bin talep edilen ek bütçeyle 1 milyar 842 milyon 989 ödenek öngörüldü. Gelir bütçesi 1 milyar 50 milyon 691 bin iken 427 milyon 900 bin talep edilen ek gelir bütçeyle 1 milyar 478 milyon 591 bin TL gelir tahmin edildi. Mevcut borçlanma ise 214 milyon 598 bin iken, 149 milyon 800 bin ek borçlanma talep edildi. Böylece Büyükşehir Belediyesinin 2022 yılı borç tutarı 364 milyon 398 bin olacak.

trabzon haber (4)

Trabzon'da çırılçıplak koşan adam kameralarda! Trabzon'da çırılçıplak koşan adam kameralarda!

HACISALİHOĞLU “YAP-İŞLET-DEVRET MODELLERİNDEN SAT-BORÇLAN MODELLERİNE GEÇİLDİ”

Büyükşehir Belediyesi, 2022 yılında yaptığı ek bütçe tasarısıyla tepkileri de üzerine çekti. CHP İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, “Büyükşehir ve Ortahisar aynı şeyi yapıyor. Bir yandan satıp bir yandan borçlanıyoruz. Eskiden yap-işlet-devret modelleri vardı. Şimdi tam tersi oldu. Sat-borçlan modelleri getirildi. Belediyeler gerekli yerlerde borçlanabilir. Biz şuradan bakıyoruz. En fazla borçlanmanın belediyenin iflasının anlamına geldiğini düşünüyorum. Bütçe yaparsınız ama bir 6-8 ay geçer.. Bütçe tam kendini oluşturmaz, eksik kalır. Daha 3 ay olmuş.. Biz borçlanmaya karşıyız. Daha 3 ay içerisinde borçlanma talebinde bulunmak da demek ki yaptığınız bütçe, bütçe değil.” ifadelerini kullandı.

trabzon haber (1)-1

ÇİÇEK “1 YILLIK BÜTÇE 3 AYDA BİTİRMİŞLER”

DEVA Partisi İl Başkanı Kubilay Çiçek, “1 milyar 200 milyon TL’yi yılın ilk 3 ayında bitirmişler. Her şeye de zam geldiğini söylüyorlar. Şunu iddia ediyorlar. ‘Biz 12 aylık bütçe aldık. Ama bunu 3 ayda bitirdik. Yani yüzde 400 enflasyon var.’ 

Sayın Zorluoğlu bir yıllık bütçeyi 3 ayda bitirip ek bütçe talebinde bulunmuş. Gerekçe olarak da her şeye zam geldiğini söylemiş yani farkında olmadan enflasyonun %400 olduğunu iddia etmiş. Hayat pahalılığının farkında olduğu için kendisini tebrik ediyor ve israf belediyeciliğine son vermesi için kendisine buradan bir çağrıda bulunuyorum. Eğer yönetemiyorlarsa, daha fazla ısrar etmesinler, biz emaneti devralmaya hazırız. Hemşehrilerimiz müsterih olsun, Deva partisi 2024 yerel seçimlerinde kentimizi hak ettiği belediyecilik anlayışına kavuşturacaktır.” diye konuştu.

trabzon haber (2)-1

KUVVETLİ “SADECE BELEDİYENİN DEĞİL İKTİDARIN BAŞARISIZLIĞI”

İYİ Parti İl Başkanı Azmi Kuvvetli, “Toplamda 577 milyon 700 bin ek gider bütçesi yapmışlar. 149 milyon 800 bin de borçlanma yapmışlar. Bunu da şuna dayandırıyorlar. Personel giderlerinin yüksek olmasına, akaryakıta gelen zamlardan dolayı inşaat malzemelerindeki artış.. Bunlar yapılacak olan hizmetlere de yansıyor. Hizmet için ek bütçe tasarısını zorunlu gördüler. Meclis üyelerimiz de bu tasarıya ‘evet’ dediler. Ülkemizi iyi yönetememelerinin sonuçları yerelde de gözüküyor. Yapılan bütçe 3 ay sonra revize ediliyor. Yakıt yüzde yüzün üzerinde zamlandı. Zamlardan dolayı vatandaşa yansıyan kısımlar olduğu gibi bu da belediyeye yansıyan kısmı. Bu başarısızlığı ülkeyi yönete hükümete bağlamak gerekir. Neticede AK Partili bir belediye.. Ülke iyi yönetilmiyor. İyi yönetilmemenin sonuçları da 3 ay öncesinde öngördükleri bütçe kaynaklarıyla belediyeyi yönetemeyeceklerini anladılar. Ek bütçe yaptılar. Sadece belediyenin değil iktidarın başarısızlığıdır.” şeklinde açıkladı.

Rabia MOLLAOĞLU