Trabzon’da yıllardır konuşulan ancak bir türlü sonuça varılamayan projeler hakkında Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği’nden açıklama geldi. Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Hamdi Gürdoğan, “Trabzon’a hayali projelerle zaman kaybettiriliyor. Trabzon sahipsiz mi?” diyerek eleştirilerde bulundu. Trabzon’da yaşanan altyapı  yatırımlarına başlanamadığı için kan kaybettiğini söyleyen Gürdoğan, “ 5000 yıllık köklü bir tarihi geçmişi olan ve tarihin her döneminde ülkemizin en önemli dış ticaret merkezleri arasında yer alan Trabzon, son yıllarda sahipsizlik nedeniyle bu özelliğinden hızla uzaklaştırıldığı gibi, Trabzon ve hinterlandı iller de gerekli olan altyapı yatırımlarına başlanmaması nedeniyle her geçen gün kan kaybediyor.” dedi.

“Daha düşük maliyetle bağlamak imkanı varken bu nasıl planlamadır”

3333-1

ÇAYDER yöneticilerinden TTSO'ya ziyaret ÇAYDER yöneticilerinden TTSO'ya ziyaret

Rize-Erzurum Hızlı Tren hattı olarak yapılan planlamanın bölge gerçeklerinden ne kadar uzak yapıldığını belirten Gürdoğan, “Geçtiğimiz yıllarda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca hazırlanan Ulaştırma Master Planlarında, 2023 yılında demiryolunun Erzincan üzerinden Trabzon’a bağlanacağı vaat edilirken, son olarak aynı Bakanlık tarafından hazırlanan 2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana  Planında; Trabzon’a Erzincan’dan gelecek Hızlı Tren Hattının 2053 yılında tamamlanacağı belirtilmekte ve işin komik yanı; Rize ilimizden de yeni bir tren hattının yine 2053 yılında tamamlanmak üzere Rize-Erzurum Hızlı Tren hattı olarak planlandığı görülmekte, planlamanın bölge gerçeklerinden ne kadar uzak yapıldığı açıkça görülmektedir. Aynı uzunlukta (Trabzon-Erzincan ve Erzurum-Rize muhtemel tren hattı uzunlukları ortalama 300 km civarındadır) toplam 600 km’lik iki hat yapılacağına, bu iki şehirden birine gelen tren hattını Rize-Trabzon arasında döşenecek yaklaşık 70 km’lik bir hat ile daha kısa yol ve daha düşük maliyetle bağlamak imkanı varken bu nasıl planlamadır. Bölge gerçeklerinden uzak bir şekilde masa başında yapılan hayali planlarla devletin parasının israf edilmesi yerine, bölgedeki sivil toplum kuruluşlarından görüş alarak, müşavere yaparak ülkemizi dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi ve en büyük ihracatçı ülkeleri arasına sokacak projelerin neden devreye alınmadığını anlamak mümkün değildir. Yıllardır söylediğimiz şeyi tekrar hatırlatmak istiyoruz; ne Erzincan-Trabzon ne de Erzurum -Rize demiryolu hattının Bölgemize hiçbir faydası olmayacaktır ve bu projeler rantabl değildir. Gerekli olan proje; daha Cumhuriyetin ilk yıllarında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından planlanmış olan Samsun demiryolu hattının, sahil bandından Ordu-Giresun-Trabzon-Rize-Hopa güzergahından ve bu güzergahlardaki limanlara bağlantılı bir şekilde Orta Asya’ya uzanan hat olan Gürcistan-Batum Demiryolu hattına bağlanmasıdır. İki hat olarak yaklaşık 600 km’lik demiryolu yapımı ile Trabzon-Erzincan ve Rize-Erzurum olarak planlanan hat sadece iki şehre bağlantı sağlamakta, oysa yaklaşık aynı uzunlukta olan Samsun-Batum demiryolu ile 5 il demiryolu hattına dahil edilmekte ve ayrıca ülkemiz uluslararası demiryolu ağına bağlanmaktadır. Planı hazırlayanlar bunu da mı hesap edemiyor acaba?” ifadelerini kullandı.

“Trabzon-Habur Otoyolunun Trabzon’a ve Doğu Karadeniz’e katkısı olmayacak”

1111-3

Trabzon – Habur Otoyolu  projesi hakkındaki eleştirilerde bulunan Gürdoğan, “Bunun yanında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının 2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planında; 2035 yılında bitirileceği öngörülen Trabzon – Habur Otoyolu planlandığını görmekteyiz. Hangi amaca hizmet edeceğini ve bu otoyolun ne amaçla kullanacağını merak etmekteyiz. Doğu Karadeniz Bölgemiz ve Trabzon ili, tüm dünya ülkelerinin ittifakla belirttiği gibi önümüzdeki yüzyıllarda dünyanın üretim merkezi olacak olan ve dünya ticaretinin yoğunlaşacağı bölge olan Orta Asya ve Asya coğrafyası geçiş güzergahındadır. Şu anda Rusya-Ukrayna arasında yaşanan savaş nedeniyle tüm ülkeler karayolu geçişlerini Karadeniz Sahil güzergahı üzerinden Sarp Sınır Kapısına yoğunlaştırmıştır. Bundan dolayı, önemli bir stratejik güzergah olan Samsun-Sarp Karayolu tıkanma noktasına gelmiştir ve şehir geçişlerinde trafik yoğunluğu vatandaşı bıktırdığı gibi geçiş yapan uluslararası yük taşıyan TIR’ların yollarda, kapılarımızda haftalarca beklemesine sebebiyet vermektedir.  Bu planı hazırlayanların bu durumu görmemeleri şaşılacak bir şey doğrusu.  Trabzon-Habur Otoyolu yerine acilen Samsun güzergahından Güney Çevre yolu geçişleri ile Sarp Sınır kapısına kadar yeni bir otoyolun planlanıp yapımına başlanması gerekmektedir. Trabzon-Habur Otoyolunun ne Trabzon’a ne de Doğu Karadeniz’e hiçbir katkısı olmayacaktır. Çünkü gelirleri tamamen petrole dayalı olan Orta Doğu ve Arap coğrafyasındaki ülkeler, çevre ile uyumlu alternatif yakıt türlerinin hızla gelişmesi ile ciddi gelir kaybı yaşayacak ve bu durum da Ortadoğu Bölgesini cazip bir ihracat pazarı olmaktan çıkaracaktır. Bu nedenle önümüzdeki yüzyılın parlayan pazarları olarak ön plana çıkan Orta Asya ve Asya coğrafyasına yönelik altyapılarımızı planlamamız en doğru yöntem olacaktır.” şeklinde konuştu.

2222-2

Doğu Karadeniz Bölgesinin yük trafiğinin tamamen Ege ve Marmara Bölgelerine bağlı olduğu gerçeği göz ardı edildiğini vurgulayan Gürdoğan, “Şu an için yetersiz kalan Samsun – Sarp karayolunun, otoyol olarak planlanarak Doğu Karadeniz Bölgesinin İstanbul ve Ankara Otoyol ağına bağlanması büyük aciliyet arz etmektedir. Bunun yanında çıkış kapılarımızın kapasitesinin artırılması amacıyla, Sarp Sınır Kapısında yaşanan TIR kuyrukları mağduriyetine son verecek ve ülkemize önemli stratejik üstünlük kazandıracak yeni bir çıkış kapısı olarak önerdiğimiz Muratlı Sınır kapısı bağlantı yollarının ivedilikle planlamasının yapılması gerekmektedir. “dedi.

Trabzon Havalimanını genişletme yatırımı hayal kırıklığı

4444-1

Lojistik Ana Planında karşımıza çıkan bir diğer hayal kırıklığının Trabzon havalimanının genişletme yatırımı olduğunu dile getiren Gürdoğan, “ Son yıllardaki yoğun turist akını nedeniyle kapasitesini aşan ve altyapısı yetersiz kalan Trabzon Havalimanını genişletme yatırımının 2027 yılına kaydırılması olmuştur. Bu durum Trabzon ilimizin ne kadar sahipsiz olduğunu ve siyasilerin de Trabzon’un sorunlarına ne kadar ilgisiz olduklarını açıkça ortaya koymaktadır. Bölgenin merkezi işlevini gören ve ülkemizin en yoğun uluslararası uçuş yapılan havalimanı arasında yer alan Trabzon havalimanının ivedilikle modernize edilerek ülkemizin imajına uygun ve daha işlevsel yolcu salonlarının yapılması ve ikinci pist yapımının da acilen 2023 yatırım programına alınarak 2024 yılında tamamlanacak şekilde planlaması yapılmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Milletvekillerini Trabzon’a sahip çıkmaya davet etti

Ahmet Hamdi Gürdoğan

Gürdoğan son olarak sözlerine şöyle bitirdi: “Trabzon’u bölgenin cazibe merkezi işlevine döndürmek ve tarihten gelen misyonuna uygun dış ticarette gerekli olan alt yapıları kazandırmak adına, belirttiğimiz gibi sadece Trabzon için değil Doğu Karadeniz Bölgesi için elzem hale gelen ve olmazsa olmaz yatırımların başında yer alan Samsun – Sarp Kapısı otoyolunun ve Samsun-Sarp-Batum demiryolu yatırımlarının ve Trabzon Havalimanı modernizasyon ve genişleme yatırımının ivedilikle projelendirilerek yatırım programlarına alınması dış ticaret ve transit ticaretten gelecek girdilerle ülkemize de büyük kazanımlar sağlayacaktır. Geç kalınarak bu yatırımların 30 yıl sonrasına bırakılması, her defasında öteleme yapılarak Trabzon’a adeta oyalama taktikleri uygulanması, Ülkemiz ekonomisi ve stratejik üstünlüğümüz yönünden büyük kayıp olacaktır. Bundan dolayı tüm siyasi aktörleri ve milletvekillerimizi Trabzon’a sahip çıkmaya davet ediyor, her yıl ötelenen ve hayal haline getirilen projeler yerine, bölge sivil toplum örgütleri ile mutabık kalınan ve ülkemize vizyon kazandıracak Doğu Karadeniz Bölgemiz için zorunlu olan altyapı yatırımlarının ivedilikle yatırım programlarına alınmasını talep ediyoruz.”