Dedi: Gel seninle bir Trabzon profili çizelim. Trabzon gezintisi yapalım.

Dedim: Trabzon, esas itibariyle muadil illerinin gerisine düşmüş bir şehir. Gittikçe büyüyen, gelişen, sorunlarını çözen bir şehir olmaktan uzaklaştı.  İçindeki sorunların altında ezilen bir şehir haline döndü. Yol haritası artık belirlenemez oldu.

Dedi: Yol haritası derken neyi kastediyorsunuz?

Dedim: Trabzon son 10 yıldır turizmle yatıp, turizmle kalktı.  Turizm bu kentin olmazsa olmazıydı. Halen de öyledir. Ancak her şey turizm değil ya da her şey turizmle hallolmuyor. Turizm kente büyük gelir sağladı ancak istihdam sorununu halletmedi. Trabzon daha hala üretime geçemedi. Bunun için 8 yıldır uğraş verdiğimiz Yatırım Adası Projesi var. Alınan mesafe yeterli değil. Halbuki Yatırım Adası, bugüne kadar sonuçlanmış olacaktı. Ne yazık ki her seferinde sorun üstüne sorun çıkıyor.

Dedi: Neye göre sonuçlanacağını söylüyorsunuz?

Dedim: Ülke ekonomisine katma değer sağlayacak bir Endüstri Bölgesinden bahsediyoruz. Ticaret ve Sanayi Odası bu bağlamda yalnız bırakıldı. “Hani 3.5 sene Bakanımız var” diye övünmüyor muyduk? “Trabzon’un dört Bakanı var” diye şehir olarak sevinmiyor muyduk? Nerede bu Bakanlar? Trabzon’a yalnızca cenaze törenine mi gelirler? Gelirler de bu şehrin geri kalmışlığını neden görmezler?

Dedi: Siz zaten “Trabzon’un dört tane bakanı var!..” tezine inanmıyor, karşı çıkıyordunuz.

Dedim: Evet ve kesinlikle… Trabzon’un dört Bakanı yok. Trabzonlu dört Bakan var. Ve bu Bakanlarımız Trabzon’a karşı ilgisiz. Süleyman Soylu Bakan gittiğinden bu yana Trabzon ne yazık ki sahipsiz.

Dedi: Trabzon’un sahibi olması için illa Bakan mı gerekiyor? Şehir kendi içinde dinamizm üretemiyor mu?

Dedim: Eskiden üretiyordu. Artık üretemiyor. Eskiden TTSO öncülüğünde tüm STK’lar yılda iki kez bir araya gelerek kent sorunlarını konuşuyor ve projeler sunuyorlardı.  Artık bunlar yok. Ne yeni proje üretiliyor ne de sorunlar halledilebiliyor.

Dedi: Buna somut bir örnek verir misiniz?

Dedim: Yatırım Adası da, ikinci üniversite de, eksik fakülteler de hepsi bu toplantılarda sunulan ve oluşturulan kamuoyu baskısının eseridir. Artık bunlar konuşulmuyor. Kimse Güney Çevre Yolu’nu, Yatırım Adası’ndaki gecikmeyi konuşmuyor. Dere yatağına yapılan terminal tam 2.5 yılımızı esir aldı. Artık kentin geleceğini, istihdamı değil, Büyükşehir Belediyesinin beceriksizliğini konuşur olduk.

Dedi: Öncülüğü kim yapmalı? STK’lar mı, siyasiler mi, belediyeler mi?

Dedim: STK’lar artık üretemiyor. Çünkü ürettikleri dikkate alınmıyor. Büyükşehir zaten başka işlerin peşinde… Nerede rant var onu arıyor. 75-80 milyonluk doğrudan temin ihaleleri ile bir yerlere paralar akıtılıyor. Geriye siyaset kalıyor. Gerek il teşkilatı gerekse milletvekilleri ise bu yükü taşıyamıyor. Lokomotif sayılanın vizyonu yetersiz kalınca hiçbir mesafe kat edilemiyor.

Dedi: Belki şehrin yapabilecekleri bunlar. Belki çıkmaz bir sokaktayız.

Dedim: Kesinlikle değil. Trabzon çok farklı bir kent. Dışarda bu kente büyük katkı verecek… Vefa borcunu ödeyecek iş insanları ve bürokratlar var. Bakanlarımızın Trabzon kaygısı kalmasa bile insanımızın devam ediyor. Bakın size bir örnek verelim… Erzurum Valisi Okay Memiş, siyasetin de desteğini alarak Erzurum’a bir Tekstil kent kurdu. 200 bin metrekare üzerine 8-10 tekstil fabrikası… Her fabrikada asgari 500 işçi çalışacak. Tamamında 5 bin işçi çalışacak. Projeyi kiminle yürütüyor biliyor musunuz? Trabzonlu… Trabzon sevdalısı TİM Başkanvekili ve İSKİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gültepe ile… Sanayicileri Erzurum’a Gültepe yönlendiriyor. Aynı Gültepe geçtiğimiz ay Trabzon’a geldi. “Trabzon’da ne yapabiliriz?” meselesini konuştu. Yani kendi memleketine bir şeyler yapabilmenin gayretinde… Ama şehirde karşılık yok. İşte bu sorunu konuşuyoruz. 

Ne yazık ki Trabzon 3 yıldır hiçbir şey üretmeyen… Mevcut sorunlarını çözemeyen ve kısır çekişmelerle zaman kaybeden bir duruma düştü. Bunun en büyük nedeni ise STK’ların duyarlılıktan uzaklaşması ve siyasetin yetersizliği… Trabzon ufuk turunu şimdilik böyle bitirelim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.