Trabzon hurması olarak bilinen meyvenin faydaları saymakla bitmiyor. Trabzon hurması şifa dağıtıyor.

Trabzon hurması (Cennet hurması) nasıl kurutulur?

Cennet hurması, abanozgiller familyasına ait bir meyvedir. Bilimsel adı Diospyros kaki’dir. Trabzon hurması, Japon hurması gibi isimlerle de anılır. Sağlık açısından oldukça faydalıdır. Subtropik iklimde yetişir. Bu meyvenin kurutulmasıyla cennet hurması kurusu elde edilir. Yüksek oranda lif, kalsiyum, potasyum ve demir içerir. Özellikle kış aylarında tüketildiğinde soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı etkilidir. Cennet hurması kurusu toz haline getirilip bal ile tüketilirse öksürüğe iyi gelir. Evde cennet hurması nasıl kurutulur? Fırında cennet hurması kurur mu? Cennet hurması kaç günde kurur? Cennet hurması kurutma teknikleri ile ilgili yazımızı sizler için hazırladık.

Evde cennet hurması nasıl kurutulur?

Trabzon hurması Cennet hurmalarını asabilmek için sağlam bir ip bulun. Hurmaların kabuklarını saplarını kopartmadan ince şekilde soyun. Hurmaları saplarından tutup ipe geçirin. Hurmaları ipe geçirdikten sonra güneş gören bir bölgeye asın. Bu bölge nemli ve rüzgarlı olmamalıdır. Cennet hurmaları yağmur almamalıdır. Bu şekilde güneşte cennet hurmalarını 1 ay bekletin. Renkleri koyulaşıp kurumaya başlayacaktır.

Cennet hurması fırında nasıl kurutulur?

Uygun mevsim değilse, yağmurlu ve nemli bir havaya sahip bir yerde yaşıyorsanız hurmaları fırında da kurutabilirsiniz. Trabzon hurması Cennet hurmalarını ince şekilde dilimledikten sonra fırın tepsisine aralıklı olarak dizin. Fırını fanlı programda en düşük sıcaklığa ayarlayın. Tepsiyi fırına yerleştirerek 10 -12 saat arası kurutun. Arada tepsiyi çıkartıp cennet hurmalarını ters yüz edin.trabzon hurma

Kabakulak Hastalığı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Kabakulak Hastalığı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Cennet hurması kaç günde kurur?

İpe asılarak güneşte bekletilen hurmalar ortalama 25 – 30 günde kurur. Sıcaklık düşükse ve kurutma kapalı alanda yapılıyorsa cennet hurması 2 – 3 ayda kurur.

Kurutulmuş cennet hurması nasıl saklanır?

Cennet hurmalarını kuruttuktan sonra güneş almayan, karanlık, kuru ve serin bir ortamda saklayın. Koyu renkli cam kavanozlara veya pamuklu meyve – sebze keselerine yerleştirebilirsiniz. Havalar çok sıcaksa buzdolabında da cennet hurmalarını saklayabilirsiniz. Hurmaları tüketeceğiniz zaman önce oda sıcaklığında bekletin.

Trabzon hurmasının faydaları neler ?

  • Cennet elması olarakta bilinen Trabzon hurması ; likopen, lutein, zea-ksantin, kripto-ksantin, beta-karoten ve A vitamini gibi maddeler içerir. Trabzon hurması, vücuttaki zararlı atıkların atılmasına yardımcı olur, Trabzon hurması bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Kansere karşı direnci da arttıran Trabzon hurmasının yaşlanmayı geciktirici etkileri de bulunmakta.
  • Göz sağlığını korumaya da yardımcı olan cennet elması, Depresyon anksiyete gibi durumlara karşı da faydalı.
  • Trabzon elması, lif sayesinde sindirim sisteminin çalışmasını düzenleyerek ve kabızlığa iyi geliyor.

trabzon hurması