Son yıllarda gündemden düşmeyen gıda zamları yine gündemde yerini aldı. Temel gıda ürünlerine gelen zamlar yetişkinleri, çikolata-bisküvi ürünlerine gelen yüzde 40’lık zamsa çocukları üzüyor.

Elif Nur Gümüş - Fahiş fiyatlar vatandaşı hem zorluyor hem de çaresiz bırakıyor. Süt ürünleri fiyatları et ürünleriyle yarışır hale geldi. ‘Çok ucuz’ algısı yaratan marketler gerçekten ucuz mu? Denetlemeler yeterli mi?

Trabzonlu vatandaş, aylık hatta haftalık yapılan zamları değerlendirdi. Vatandaş Fatma Derin “Denetimsizlikten herkes kafasına göre fiyat belirliyor. ‘Fiyat değiştirmeye barkod yetiştiremiyoruz’ diyorlar” dedi.

Trabzon'da hamsi bereketi! Fiyatlar ise... Trabzon'da hamsi bereketi! Fiyatlar ise...

“MARKETLERDE ETİKETLER HAFTADA BİR DEĞİŞİYOR”

Market çalışanlarının ürün fiyatı güncellemesine barkod yetiştiremediği haberiyle karşılaşan Fatma Derin, “Halimiz meçhul ne olacağımız belli değil fiyatlara bir türlü alışamadık, alışılmıyor ki. Takip edemiyoruz Allah yardımcımız olsun. Denetimsizlikten herkes kafasına göre fiyat belirliyor. Hiçbir şeyin fiyatı yerinde durmuyor. Bütün yolsuzluklar, bütün fahiş fiyatlar denetimsizlikten.” dedi.

“Herhalde sırtımızdaki ceketimizi de alacaklar” diyen Temel Mazlum, “Bizim Türk parasının değeri kaybolmuş, ekonomi zaten almış başını gidiyor. Marketlerde etiketler haftada bir değişiyor neyin ne olduğu belli değil. Bu işin sonu nereye gider bilmiyorum. Herhalde sırtımızdaki ceketimizi de alacaklar. Aşırı fahiş fiyat var bir paket makarnayı 4-5 liraya alıyorduk şimdi 10 lira olmuş. Piyasa serbest, saygı duyuyoruz ama bu kadar da değil. Fiyatlar almış başını gidiyor. Denetleme yapılmıyor ben görmedim. İki günde bir etiket fiyatını değiştirme, ürünleri depolara kaldırma… Nedir bunlar?” diye sordu.

DENETLEME SİSTEMİ YETERSİZ Mİ?

Ülke sisteminin denetim konusunda yetersiz olduğunu vurgulayan Mehmet Çıtak, “Denetlenmiyor, zaten ülkenin durumuna da bakarsak zaten o fiyatları denetleyecek bir sistem de yok. Sürekli zamlar geldi, ülkede buna alıştığı için 3-5 lira zam kimsenin gözünde gözükmüyor. Artık 50 lira 100 lira zamlarda gözükmüyor. İnsanlar zamlara alıştı. Fiyat düşmese kalite düşecek gerçi kalite yine düştü. Zamlara herkes alıştığı için kimse doların kuruna da bakmıyor enflasyona da.” şeklinde konuşurken başka bir vatandaş Kemal Reis, “Şu an da ülkede neyin denetlemesi yapılıyor ki onun yapılsın? Bir başıbozukluk gidiyor. Devletin tepesinden tabanına kadar denetleme diye bir şey var mı? Ben resmin büyüğüne bakarım. Maliye bakanına soracaksınız onları, onlar alttakilere talimat verecek ondan başka kimsede söz hakkı yok. Kimse ses çıkaramıyor millet seçimi bekliyor. Bu vatandaş 20 yıldır bu duruma neden düştüğünü sorgulasın. Vatandaş geçen sene 8 liraya aldığı salçayı bugün neden 45 liraya aldığını bir sorgulasın.” ifadelerini kullandı.

Adnan Apaydın, “Biz istiyoruz ki piyasalar denetlensin. Ama yine olmuyor bizim yapabileceğimiz bir şey yok ne kadarsa almak zorundasın. Serbest piyasa olunca biz ne desek olmuyor. Bizde dertliyiz. Vatandaşın gücü olmayınca boğazından kesiyor. Allah market sahiplerine acıma duygusu versin. Bende bazen alıp satıyorum, zamlanınca bende mecbur zam yapıyorum vatandaş sorunca da açıklıyorum, marketlerin ne geliri var bilmiyoruz onu devletimiz, hükümetimiz kontrol altına alacak” dedi.

“DEVLET EL ATARSA DÜZELİR”

Fahiş fiyatların devletten kaynaklanmadığını söyleyen Gülseren Güney, “Devletle bir alakası olduğun düşünmüyorum market sahiplerinin yaptığını düşünüyorum fırsat buldukça değerlendiriyorlar ama buna da son nokta koyulacak eminim. Devlet el atarsa, denetlemeler artarsa düzeleceğine inanıyorum. Hep fırsatçıların işi. Şimdi tasarruf ediyoruz kesinlikle ziyan etmiyoruz eskiden 2-3 kilo domates alıyordum şimdi yarım kilo, bir kilo alıyorum.” diyor.

Umut Uzun ise “Market fiyatlarında bir zam var bu da 2023’e geldiğimiz zaman inşallah düzelir. Bana düzelecek gibi gelmiyor ama inşallah düzelir. Bir yağ olmuş 15 TL… İddia ettikleri kadar ucuz mu? Milleti 2-3 lirayla kandıramazlar. 2-3 lira indirimle bu işler dönmez.” sözlerine yer verdi.

VATANDAŞ FAHİŞ FİYATLARA MÜDAHALE BEKLİYOR

Coşkun Bıçakçı, zamların denetleme yetersizliğinden olduğunu söyleyerek, “Türkiye’de doğru düzgün hükümet yok. Herkes kendi çıkarlarına bakıyor vatandaşı düşünen yok. Eskiden denetleme vardı. Bugün 5 liraya aldığın bir ürün yarın 20 liraya çıkıyor denetleme yok Türkiye’de. Denetleme olmadığı için herkes kendi kafasına göre zam yapıyor. ‘Asgari ücrete zam yapacağız’ diyorlar yapsanız ne olacak bugün yapsan yarın alacaksın onu. Zam yapma, denetlemeyi çoğalt, marketleri denetle. Buna dur demeleri lazım. Devlet diye bir şey yok bu ülkede, ben öyle görüyorum. Yabancılar birinci sınıf oldular, bizim vatandaş olarak ne olduğumuzda belli değil.” dedi.