Fındık için verilen araştırma önergesi TBMM’de AK Parti ve MHP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

CHP’nin fındık için verdikleri araştırma önergesi TBMM’de AK Parti ve MHP’li milletvekillerinin oyları ile reddedildi. CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, “Üretici der ki: ‘Fındık dalda tekleme, saray bizi kekleme, millet yüzünü çevirdi, döner diye bekleme.’ Millet güfteyi gönderdi, besteyi de seçimde gönderecek inşallah.” dedi.

Fındık araştırılsın önergesi reddedildi

CHP’nin fındık için verdikleri araştırma önergesi TBMM’de AK Parti ve MHP’li milletvekillerinin oyları ile reddedildi. Fındıkla ilgili önergede imzası bulunan CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, yaptığı konuşmada “Anayasa'nın 45'inci maddesi ‘Devlet, tarım ürünlerinin gerçek değerini bulması için tedbirleri alır.’ der. Peki, almış mı? Üreticiden 25 liraya aldığınız şu fındığı yabancı marketlere tam 492 liraya, tam 20 kat... Bu bir zulümdür. Yine, Anayasa'nın 167'nci maddesi ‘Devlet, piyasalarda kartelleşmeyi önler.’ der. Fındıkta ürünün yüzde 70'i kartelin kontrolünde, benim ürettiğim fındığı elin oğlu satıyor; hem ithalatçı hem ihracatçı, nasıl rekabet bu? Adam sağ eliyle alıyor, sol eliyle satıyor. Kim verdi kardeşim bu ihracat iznini? Kendi ürettiğin malı bile kendin satamıyorsan dünyada fındıkta 1'inci olsan ne olur, olmasan ne olur. Ferrero bunu daha önce, kendi ülkesi İtalya'da da yaptı; İtalya'da fındık 2,5 dolardı, İtalyan üretici ayaklandı, fabrikasını bastı, bunu oradan kovdular, İtalya'da fındık 4,6 dolar oldu. Bizde ise tersine seyretti; fındık 2005'te 5 dolardı, Ferrero geldi, bugün fındık 2,5 dolara düştü. Bu Ferrero Türkiye'den çekilsin, bir saat içinde Türkiye'de fındık 4 dolar olur, Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında da 5 dolar çünkü biz uluslararası kartellerle iş tutmadık, tutmuyoruz, tutmayacağız. Fındık tüccarları ise pasif alanda, saha dışında top gezdiriyor; yok lisanslı depoculukmuş, yok iyi tarımmış, yok üretim artışıymış; kardeşim, bunlar ziraat odalarının, TMO'nun görevi. Biz önce, sen ne kazanıyorsun, ülke ne kazanıyor, buna bakalım, bunu konuşalım. Senin yerli sanayicin 100 milyar dolar sermayesi olan bu kartelle baş edebilir mi, bunu konuşalım. Benim sanayicim yüzde 20 faizle fındık alıyor, bu adam yüzde 0; benimki yüzde 7'yle dolar borçlanması yapıyor, bu adam yüzde 1. Nasıl yarışacak benim sanayicim bununla? Tabii ki yarışamıyor ve batıyorlar. İhracatçı yerli firmamız 450'lerden 35'lere düştü. Bu Hükûmet kendi sanayicisine destek vermedi ama Ferreroya 650 milyon lira destek verdi. Adam kedinin fareyle oynadığı gibi oynuyor, piyasaya hâkim kartel, kendisiyle iş birliği yapan firmalardan fındık alırken diğerlerine kapıyı kapatıyor; düzen tam bir mafya düzenidir.” ifadelerini kullandı.

Fındık araştırılsın önergesi reddedildi 2

YİNE DOĞMAMIŞ FINDIĞA DON BİÇTİLER

61 Medya Trabzon Haber Merkezi-Nabız "16 Ağustos 2022" 61 Medya Trabzon Haber Merkezi-Nabız "16 Ağustos 2022"

Rekabet Kurulu Üyelerine görevden el çektirilme yapılması gerektiğini savunan Milletvekili Adıgüzel, “Geçen gün Fındık İhracatçıları Birliğinde seçim vardı; Ferrero, 2 defa ertelenen seçimde, sonunda, aba altından sopa göstererek seçimi kazandı, ‘Birliği kapatırım ha!’ dedi. Bu gücü nereden alıyor? Kendi vatanında parya olmak işte böyle bir şey. Dolar 6 lira, fındık 24 lira; dolar 8,5 lira, fındık 20 lira. Bu nasıl iş? 1 kental fındık 2005'te 921 dolar, geçen yıl 700 dolar, şu anda 520 dolar. Çıkın, anlatın kardeşim bunu. Bu ülke soyuluyor, aldırmıyorsunuz. Peki, devlet nerede, Rekabet Kurumu nerede? Cebine dolgun maaş, altına makam arabası verilenler ne iş yapıyorlar? Bunlar kör olsa, kulağı duyar, hem kör hem sağır desen, burnun da mı koku almıyor? Ortalığı pislik götürüyor. Rekabet Kurumuna 2018 yılında başvurmuşuz -burada evrakı var- demiş ki: ‘Ferreronun piyasaya hâkim olma ihtimali düşüktür, analize gerek duymadık.’ Üç yıl sonra yeni başvurumuza gelen cevap belgeli bir ihanettir, ne diyor? ‘Bir önceki başvuruda cevap verildiği için herhangi bir işlem yapılmasına gereke duyulmadı.’ Yani aradan üç yıl geçmiş, öncekini analize gerek duymamış, şimdikinde de işleme gerek duymamış. Yani milyarlarca dolarlık bir kayıptan bahsediyoruz. Şimdi, bu 2 rapora imza koyan Rekabet Kurumu üyelerine görevden el çektirilmeli, mal varlıkları incelenmeli, vatana ihanet suçundan yargılanmalıdır çünkü Rekabet Kurumu, bu, fındıkla ilgili operasyonun merkezidir. Fındık piyasasında operasyonlar daha fındık bahçelerinden kar kalkmadan başlıyor arkadaşlar; zirai don olur, rekolte düşük olur fiyat artar da, fiyat yükselir diye önünü kesmek için "Don fındığa iyi gelir." diyerek daha kışın ortasında doğmamış çocuğa don biçtiler. Yine, bu yıl, fındık coğrafyasından tam 3.500 kilometre ötede, Dubai'de, güney yarım kürede mayıs ayı ve yasak olmasına rağmen rekolte açıkladılar, yine doğmamış fındığa don biçtiler.” açıklamalarında bulundu.

Fındık araştırılsın önergesi reddedildi 3

REKABET KURULUNUN İHANETİNİ KONUŞACAĞIZ

Fındık destek fiyatı üzerinden de açıklamalarda bulunan milletvekili Adıgüzel, “Fındıkta destekleme ne veriyorsun? On üç yıldır 170 lira. 10 kat her şey artmış ama destekleme artmamış. TMO, 27 liradan aldığı fındığı dün 44 liradan satışa sundu. Herkes fındık üreticisine çullanmış, devlet ‘Bir pay da ben koparayım.’ demiş, o da üretici üzerinden kâr yapıyor. TMO, dolar 8 lirayken fındığı 27 TL'den almadın mı, şimdi doların 2 katı olduğu gün nasıl 50 TL'nin altında satıyorsun, sormak lazım? Şimdi, CHP olarak bir araştırma önergesi verdik. 450 bin fındık üreticisi ailenin ve 8 milyon insanın gözü kulağı burada. Eller kimin için kalkacak, göreceğiz, "evet" derseniz fındıkta kirli oyunları ve kirli piyonları konuşacağız, ülke zararının vahametini ve Rekabet Kurulunun ihanetini konuşacağız.” şeklinde konuştu.

MİLLET GÜFTEYİ GÖNDERDİ, BESTEYİ DE SEÇİMDE GÖNDERECEK

İktidara türkülü gönderme yapan Milletvekili Adıgüzel, “Son 2 sezondur fındık fiyatında çıtayı Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu belirlemiştir, perşembe günü Ordu'ya geldiğinde olması gereken en düşük rakamı da ifade edecektir. Sayın Erdoğan, ‘Fındık için üreticiyi memnun edecek bir fiyat vereceğiz.’ diye müjde vermiş, toplum Erdoğan'ın müjdelerinden korkuyor. Doğal gaz müjdesinden sonra tam 13 defa zam geldi ama hâlâ doğal gaz gelmedi. Bu TÜİK rakamlarına göre fındık fiyatı vermeye kalkmayın, uyarıyorum çünkü Erdoğan'ın enflasyon parametreleriyle fındık üreticisininki aynı değil. Gübre yüzde 350 artmış, dolar yüzde 100 artmış, geçen yıl 1 kilo fındıkla 3,5 litre mazot alınırken şimdi 2 bile alınmıyor. Ot biçme 350'den bin liraya, ışkın alma 100 liradan 300 liraya, o yüzden üretici der ki: ‘Fındık dalda tekleme, saray bizi kekleme, millet yüzün çevirdi, döner diye bekleme.’ Millet güfteyi gönderdi, besteyi de seçimde gönderecek inşallah.” açıklamalarında bulundu. Konuşmanın ardından önerge AK Parti ve MHP’li vekillerin oyları ile reddedildi.