Trabzon Büyükşehir Belediye meclisinde Atatürk Köşk’ü gündeme geldi. CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin, “Atatürk Köşk’ü çok vahim durumda” derken Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Büyük ihtimalle önümüzdeki ay bunu ihale ediyoruz.” dedi.

KTÜ Fen Fakültesi, Fizik Bilimine Yön Veren Dünyaca Ünlü Türk Profesörün İsmini Yaşatacak KTÜ Fen Fakültesi, Fizik Bilimine Yön Veren Dünyaca Ünlü Türk Profesörün İsmini Yaşatacak


ATATÜRK KÖŞKÜ’NÜN HALİ İÇLER ACISI


CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin, “Misafirlerimi Atatürk Köşk’üne getirdim. 5-6 yıldır içine girmiyordum. İçim sızladı. Atatürk Köşk’ü çok vahim durumda. Boyalar kabarmış. Tel tel dökülüyor. Anormal derecede ziyaretçi akını vardı. Görevlilerle konuştuk. Yılda 200 bine yakın insan giriyormuş. Giriş de 12,5 lira. Hesap yaptığımız zaman yılda belediyeye 2,5 milyon lira gelir getiren böyle bir müzenin öyle durması Atatürk’e ikincisi Trabzon’a yakışmıyor. İvedilikle girişi engelleyip tadilatla müze o şekilde sergilenmemeli. Buraya derhal el atın. Burası Maraş Caddesi’nden daha önemli. Orhan Başkan zamanında orası yüksek parayla tadilat yemişti. Tadilat nasıl yapıldı ki 5 yılda o boyalar nasıl kabardı?” diye konuştu.


İHALE EDİLME AŞAMASINDA 


Başkan Zorluoğlu, “Atatürk Köşk’ünün bir tadilata ihtiyacı var. Aynı zamanda içindeki mobilyaların da bir uzman gözüyle incelenip bir kısmının ayıklanmasına bir kısmının da tamire ve bakıma ihtiyacı var. Bunları tespit ettik. Komisyon kurduk. Oraya bir restorasyon projesi hazırladı. Bu kuruldan da geçti. Fen işleri daire başkanlığımız ihalede son aşamaya geldi. Büyük ihtimalle önümüzdeki ay bunu ihale ediyoruz. Hedefimiz ihaleden sonra turizm sezonunun takibinde eylül ayı ortalarında işine başlamak. Benim arzum Türkiye Cumhuriyeti devletinin 100. Kuruluş yıldönümü olan 2023’ün 29 ekiminde orayı resmen restorasyonundan sonra hizmete açmak. Olabilirse cumhuriyet resepsiyonunu da onun bahçesinde gerçekleştirmek. Bu hassasiyetinize katılıyorum.” ifadelerine yer verdi.