İstanbul’da Trabzon Dernekleri Federasyonu’nun düzenlediği Trabzon Günleri geçen pazar günü sona erdi. Resmi açılış cuma akşamı yapıldı. İstanbul’da AK Parti’nin Cumhurbaşkanı’nın da katıldığı bir etkinliği olduğu için olsa gerek bakan düzeyinde bir katılım olmadı. Buna mukabil TBMM Başkan vekili, iktidar ve muhalefetten milletvekilleri hazır bulundular. Ortahisar Belediyesi dışında bütün ilçe belediye başkanları da açılış töreninde yerlerini aldılar. 

Eski başkanlar Nurettin Turan ve Mustafa Demir’i açılışta göremedik. Etkinliğin devamında gelip gelmediklerini bilmiyoruz, çünkü dört gün boyunca orada bulunamadık.

Tahsin Usta gerçeği…

Eski başkanlar demişken Tahsin Usta’dan bahsetmemek olmaz. Kendisi Trabzon Günleri’ni düzenleyen TDF’nin kurucu başkanı. Yıllar önce Feshane’de ilk defa düzenleyen de kendisi. Hâlihazırda da yine kurucu başkanı olduğu Çarşıbaşı Dernekler Federasyonu’yla birlikte Çarşıbaşı Belediyesi standında federasyonun faaliyetlerini ve federasyon bünyesinde kurdukları iktisadi işletmenin ürünlerini tanıttı. Ben kurucu başkanım, özel davet beklerim, davet edilmezsem gelmem, gelirsem başköşede otururum gibi dertleri yok. O gelmiş en ufak bir kibir emaresi göstermeden standların birinde faaliyetlerini anlatırken, federasyonu yıllarca yerinde saydıran başkanların ortalarda görünmemesini doğrusu yadırgadık.

İkinci gün akşam Bartın’daki acı hadise vuku bulunca federasyon yönetimi yerinde bir kararla kalan iki günde eğlence kısmını iptal etti. 3. Gün hem bu sebepten hem de olumsuz hava şartlarından dolayı yavan geçerken son gün havanın düzelmesiyle (muhtemelen cumartesi gelemeyenlerin de pazara ertelemesiyle) katılım hiç de fena değildi.

Ahmet Metin Genç’in katılmama gerekçeleri

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in etkinliğin başlamasına kısa süre kala katılmayacaklarını açıklaması diğer belediyeleri etkilemedi. Hepsi resmi açılışa geldi. Diğer günlerde de etkinlikte göründüler. Genç’in tavrı sonraki etkinliklerde diğer ilçe belediye başkanlarını etkiler mi etkilemez mi bilinmez. Ortahisar’ın katılmama gerekçesinin açıkladığından farklı olduğu bilgisi geldi ama o gerekçeler sadece Ahmet Metin Genç tarafından dile getirilmiyor. Bu etkinlik zamanın ruhuna ve şartlarına göre güncellenmezse gerek resmi gerekse sivil katılım ciddi oranda düşebilir. Ticari standlarda satılanların Trabzon’la ilgisi olmadığı, diğer bütün vilayetlerin düzenlediği tanıtım günlerinde hep aynı kişilerin stand kiralayıp satış yaptığı, fiyatların da çok yüksek olduğu ve bunlara benzer şikâyetler sürekli işitiliyor. Haksızlar diyemiyoruz. Bu etkinlikte standın birinde “Trabzon sucuk” yazdığını bile dünya gözüyle gördük. İnşaallah biri çıkar da Trabzon’la sucuğun ilgisini bize anlatır.

Kalabalıklara asla güvenmeyin

TDF yetkilileri kalabalığı göstererek gelecekteki etkinlikler için ilginin düşme tehlikesinin olmadığını iddia edebilirler. Ben de halka hiç güvenmeyin derim. Değerli ekonomi yazarı hemşehrimiz Şeref Oğuz uzun yıllardır gittiği seçkin bir lokantanın yemekte kullandığı yağın kalitesini bozduğunu fark etmiş ve mekân sahibini uyarmış. Mekân sahibi de içerideki kalabalığı göstermiş. Ancak adam kısa süre sonra iflas etmiş.

Kimsenin iflas etmesini istemiyoruz. Bu kurumlar bizim kurumlarımız. İnsanlar bizim insanlarımız. Daha faydalı ve verimli işler yapmalarını istiyoruz. Başta TDF olmak üzere İstanbul’daki derneklerimizi en yakından takip eden, en çok yazıp çizen gazeteci olarak bu dostane uyarıları vazife telakki ediyoruz.

Trabzon’dan ge(tiri)len gazeteciler

Gazeteci deyince aklıma geldi. Trabzon’dan gazeteci arkadaşlarımız da gelmişlerdi. Yani birileri yol ve konaklama masraflarını karşılamış, onları getirmişti. Bu külfeti kimin karşıladığı ise belli değil. Bir federasyon yöneticisi kendilerinin değil Trabzon valiliğinin tasarrufu olduğunu söylemişti. Fakat Trabzon valiliği sorduğumuzda bu konuyla ilgilerinin olmadığını açıkladı. Aynı yönetici arkadaş etkinlikte benim bulunmadığım bir zaman diliminde “Trabzon’dan gazetecileri getirdik” deyivermiş.

İşin içinden çıkamadık, çıkmaya da gerek görmedik. Ben nasılsa İstanbul’dayım ve bu tür etkinliklere katılmaktan keyif alıyorum. Kafa yoruyorum, fikir üretmeye çalışıyorum, yazıp çiziyorum. Ulaşım problemi de yaşamıyorum. Ne TDF ne de Trabzon Günleri umurlarında bile olmayan gazeteci arkadaşlarımızı Trabzon’dan alıp getirmenin kime ne faydası olduğunu TDF’nin sayın yöneticileri azıcık düşünsünler bir zahmet. Düşünsünler ve kendilerine etkinlikle ilgili farklı bir teklifte bulunduğumuz zaman “Paramız yok, gücümüz yok. Kem küm” demesinler.

Yazı uzadı ama konu bitmedi. Kısmetse yarın birkaç kelâm daha edeceğiz.