Yazımızı kaleme almaya hazırlanırken Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in konuyla ilgili açıklaması ekranlara düştü. Sayın Başkan, İstanbul’da her yıl düzenlenen Trabzon Günleri etkinliğine artık katılmayacaklarını ifade ederken gerekçe olarak da amacın fazlasıyla aşıldığını, Trabzon’un kültürü ve sanatının gerçek anlamda öne çıkmadığını, tümüyle gereksiz olmamakla ve hasret gidermeye yaramakla beraber artık katılmaya gerek duymadıklarını, bu tür etkinliklerin Trabzon’da yapılmasının daha isabetli olacağına inandıklarını gösterdi.

Günün birinde böyle bir yaklaşımın ortaya çıkacağını yıllardır üstüne basa basa yazıp çiziyor, dile getiriyordum. Ahmet Metin Genç’in sesi resmi kurumların sesidir. Halk böyle açıklama yapmaz. Bugün yoğunluktan etkinlik alanında dolaşamıyor olabilirsiniz, yarın bir bakarsınız in cin top oynuyor! O zaman da iş işten geçmiş olur.  Rotayı değiştirmezseniz eninde sonunda denizin biteceğini görmek için kâhin olmaya gerek yoktur.

Trabzon Dernekleri Federasyonu’nun gerçekleştirdiği en büyük organizasyon bu, yani Trabzon Günleri. (Trabzon’un Fethi, Trabzon Tanıtım Günleri adları da kullanılıyor ama özünde bir Trabzon buluşmasıdır) Federasyon Genel Başkanı Sayın İsmail Şatıroğlu’nun isabetli benzetmesiyle Trabzon’un düğünüdür.

Peki, bu düğün organizasyonundan başka ne yapmakta Trabzon’un en büyük STK kuruluşu? İstanbul Fatih’te bir Trabzon evi inşaatı devam ediyor. Yakın zamanda Trabzon temsilciliği açılışı yapıldı. Yine İstanbul’da bir Trabzon kız öğrenci yurdu projesi var.

Trabzon Evi’nin ne zaman bitirilip faaliyete geçeceği net olarak belli değil. Trabzon temsilciliğinin ne kadar aktif ve verimli olacağını zaman gösterecek. Bittiği zaman İstanbul’daki Trabzon Evi’nin de öyle. Kız yurdu projesinin ayrıntılarına ise vakıf değiliz. Ha, bir de Şırnak’ta Eren Bülbül Kütüphanesi projesi uygulanma aşamasında, anlamlı bir proje tabii ama koca federasyonun bu kütüphaneyi faaliyet diye ikide bir telaffuz etmesi pek de yakışık almıyor. Sırf bireysel çabalarıyla müşterek bir inisiyatifi harekete geçirip ülkenin birçok tarafında kütüphane kuran tanıdıklarımız var.

Bize göre genel prensip bellidir: STK’lar hedef kitlesindeki insanların ihtiyaç ve taleplerine hitap eden faaliyetler gerçekleştirmelidir. Bunları da elbette çapına göre yapmalıdır. Yani bir köy derneğinin faaliyetleriyle koca federasyonun faaliyetleri bir olamaz.

O zaman soralım: Trabzon Dernekleri Federasyonu, Trabzon ve Trabzonluların hangi ihtiyaç ve taleplerini karşılamaya çalışıyor? Trabzon Evi, Trabzon düğünü, Trabzon temsilciliği. Kusura bakmayın, bunlar Trabzon gibi çok büyük bir markanın en büyük STK’sına göre çok küçük işler. Uzun süredir İstanbul’da Karadeniz gazeteciliği yapıyorum ve akıp giden yıllarda Trabzon’un nüfusu kadar Trabzonlunun yaşadığı bu şehirde Trabzonlular hâlâ yeteri kadar organize olabilmiş değiller. Bu konuya çok örnek verilebilir ama uzatmayalım.

Trabzon ve Trabzonluların, TDF’nin çapına ve büyüklüğüne göre faaliyet göstereceği çok önemli ihtiyaç ve talepleri var. Yaza çize adımla özdeşleşen demiryolu bunlardan biri. Güney Çevre yolu. Yatırım adası meselesi. Daha genel çerçevede Trabzon’un ekonomisi.

Günebakış ve 61 Medya imtiyaz sahibi Ali Öztürk beyin 5 Ekim ve 6 Ekim’de günebakış’ta iki bölüm halinde yayınlanan yazılarına göz atarsanız meramımız hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. “Gazeteyi kahvaltıda masaya serdik” mazeretiniz (!) artık geçerli değil maalesef. İnternette birkaç tuşa dokunmakla anında önünüze geliyor.

 https://www.gunebakis.com.tr/trabzonun-4-bakani-yok-trabzonlu-4-bakan-var-makale,13608.html

https://www.gunebakis.com.tr/bakan-mus-trabzonda-sanayi-olmaz-diyor-makale,13610.html

Düğüne gitmesine gideceğiz. Eş, dost ve tanıdıkla hasret gidereceğiz. Öte yandan TDF’nin ve genel anlamda STK’larımızın faaliyetlerinin olması gereken alanlara yönelmesini ısrarla talep edeceğiz. Olumlu bir gelişme olursa sevinip takdir edeceğiz. Olmazsa sözümüzü esirgemeyeceğiz. Zaten zamanın ruhu kendini dikkate almayanları hiç acımadan berhava eder. Belki bize söz bile bırakmaz.