TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Dünya Ticaret Merkezi yerine yapılan Trabzon Fuar ve Kongre Merkezi’nin 2023 yılı sonunda tamamlanmasını hedeflediklerini açıkladı.

TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Dünya Ticaret Merkezi yerinde yapılan Trabzon Fuar ve Kongre Merkezi’nin güncel durumuyla ilgili bilgi verdi. Hacısalihoğlu, “Kongreleri şehrimize almak, yaz değil yaz dışında da şehrimize turist çekmek adına, Dünya Ticaret Merkezinin Fuar Alanı yıkılarak yerine bir kongre merkezi sistemi yapılması konusunda çalışma yaptık.

Dubai’de iş adamları ziyareti programında Araklı’da Turup bölgesinde yaşam merkezi projesiyle başladığımız yaklaşık 500-600 milyon dolarlık proje.. Bu doğrultuda giderken kongre merkezini bir yatırımcıya verme çalışmalarımız oldu.

Dubai’de 5 firmayı ziyaret etmiştik. Bu firmalardan bir tanesi ile ki şimdi devam eden firma. Başta Dubai firması projeyi aldı. Şehrimizde yaşadığı olumsuzluktan dolayı bırakıp gitti. Biz özel sektör olarak yapabilir miyiz diye toplantılar yaptık. Ona da çözüm bulamadık. Arkasından şimdiki yatırımcıya ricalarda bulunarak başlatılmasını söyledik. Onlarda bu yatırıma girdi.

Bir kongre olması için en az 2 bin kişilik kongre salonu olması gerekiyor. Eski fuar alanımız 2 bin 850 metre kareydi. Şimdiki fuar alanı 6 bin metrekare.. 4 yıldızlı, 5 yıldızlı otel ve rezidanslarla komple bir tesis.  Çevredeki otellerle birlikte 2 bin yatağa ulaşabiliriz. Artık tesis tamamladıktan sonra şehrimize kongreleri bayi toplantılarını alabilecek duruma geleceğiz.

İYİ Partili Hüseyin Örs'ten İtfaiyecilik Haftası'nda anlamlı ziyaret İYİ Partili Hüseyin Örs'ten İtfaiyecilik Haftası'nda anlamlı ziyaret

Tamamlanması konusunda, başlanılması konusunda araya pandeminin girmesi, müteahhitimizin pandemiden dolayı olumsuzluk yaşaması süreci zattı. Yapılan görüşmelerde 2023’ün sonunda tamamlanması konusunda görüşmelerimiz devam ediyor. Ümit ediyoruz önümüzdeki yılsonunda tamamlanmış olur. Oldukça büyük yatırım” dedi.