İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Azmi Kuvvetli, il binasında iktidarı ekonomi üzerinden eleştirip üretim vurgusu yaptı.  Kuvvetli, “İlimiz fiyatların en çok arttığı iller arasından 5. sırada yerini aldı. Yıllık bazda en yüksek fiyat artışı yüzde 42,64 ile Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan’da gözlenirken, bu illeri yüzde 42,08 ile Trabzon izledi.” dedi. Muhalefetin projeler konusunda iş dünyasına yeterli desteği sağlamadığına yönelik eleştirilere de “Biz yerelde yapılacak her türlü projeye en azından destek olacağız. İktidara geldiğimiz zaman da mutlaka bu projelerine öncelik sağlayacağız.” diye konuştu.

İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Azmi Kuvvetli, teşkilat mensuplarıyla birlikte il binasında ekonomiye yönelik gelişmelerde bulundu. Trabzon’un en çok fiyat artışı yaşanan iller arasında 5. sırada yer aldığını ifade eden Başkan Kuvvetli, “Hepimizin bildiği üzere dün gündüz saatlerinde aralık ayı enflasyon değerleri; akşam ise memur ve emekli maaşlarına yapılacak zamlar açıklandı. Gıda enflasyonu 43.86 iken; memurlara yüzde 30,50; BAĞKUR ve SGK emeklilerine yüzde 25.50 olacak şekilde yapılan maaş zamları tam bir hayal kırıklığı olarak kayıtlara geçti. Bunlardan önce ise elektrik ve doğalgaz zamları ile sayılabilecek birçok zam daha yapıldı. Böylece maaşlara yapılan zamlar ışık hızıyla eridi. İktidar partisi, söz konusu zamların aralık ayı enflasyon değerlerine yansımaması için adeta şark kurnazlığı yaparak bu zamları, hemen yılbaşından sonra yaptı. Buna rağmen aralık ayı enflasyon değeri baskılanan TÜİK verilerine göre son 19 yılın zirvesini gördü. Enflasyon üretici bazda yüzde 79,8 ve tüketici bazda da yıllık yüzde 36,08’e yükseldi.” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2022-01-04 at 16.51.50 (3)

EKONOMİ BİR LABORATUVAR; MİLLETİMİZ DENEME TAHTASI DEĞİLDİR

Uygulanan yeni ekonomi modellerini de değerlendiren Başkan Kuvvetli, “İktidar partisinin son çırpınışları ile sürekli ekonomi modeli, sürekli bakan değiştirmesi ne yazık ki ne vatandaşın cebine ne de mutfaktaki tenceresine bir şey katmadı. Ekonomide denenen yeni modellerin halk nezdindeki yansımaları iktidar tarafından ısrarla görülmüyor. Belirtmeliyiz ki Türk milleti kimsenin bir başarı kanıtlamak adına kullanabileceği, her denemede de daha da fakirleştireceği bir millet değildir. Kısacası ekonomi bir laboratuvar; yoksulluğa mahkum edilen aziz milletimiz de kimsenin deneme tahtası değildir. Artık geçim derdiyle boğuşmak zorunda bırakılan halk, gerçekleri haykırmaktadır. İktidarda kalmak uğruna yapılan manevralar milleti canından bezdirmiştir.” şeklinde konuştu.

EN YÜKSEK FİYAT ARTIŞI OLAN KENTLERDEN

Trabzon’un en pahalı kentlerden biri olduğunu da dile getiren Kuvvetli, “Ülke genelindeki bu acı tablodan nasibini fazlasıyla alan şehrimizde de durum farksızdır. Ne yazık ki birçok konuda ilk 5’te yer alamayan ilimiz fiyatların en çok arttığı iller arasından 5. sırada yerini aldı. Yıllık bazda en yüksek fiyat artışı yüzde 42,64 ile Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan’da gözlenirken, bu illeri yüzde 42,08 ile Trabzon izledi. Yani demem o ki devletin halkımızın sırtına yüklediği kambur yetmiyormuş gibi; Trabzon halkı bir ekonomik darbeyi de fiyat artışlarıyla almış oldu. Özel dolmuşlara yüzde 33, Trabzon Büyükşehir Belediyesi otobüslerine tam bilette yüzde 47, 2021’de konutlar için 1 metreküpü 4.31 olan su fiyatı 2022’de 5.22’ye yükseldi. Trabzonlu hemşerilerimin bu ve bunun gibi zamlarla beli büküldü.” dedi.

AK PARTİ İKTİDARI, ARTIK BİR İSTİKRARSIZLIK ABİDESİ

AK Parti iktidarını istikrarsızlık abidesi olarak nitelendiren Başkan Kuvvetli, “Beceriksiz iktidar zengin ile fakirin arasındaki makası daha da açtı ve açıkladığı emekli memur maaşlarıyla verdiği zammı daha ellerine geçmeden geri almış oldu. Hal böyleyken; insanlar semt pazarlarına akşam saatlerinde gidip çöpe atılacak malzemeleri toplarken, ekmek kuyruklarında beklerken, açlığa karşı verdiği imtihanı kazanamayıp hayatına son verirken, tamamen hayal ürünü bir tablo çizilmeye çalışılıyor. İktidar partisi mensupları Polyannacılık oynamaya devam ededursun, biz İYİ Parti olarak gerçekleri görmeye de göstermeye de devam edeceğiz. AK Parti iktidarı, artık bir istikrarsızlık abidesi olduğundan ne ekonomik ne de siyasal açıdan bu ülkeyi yönetecek kabiliyete de enerjiye de sahip değildir. Sayın Milletvekilimiz Hüseyin Örs’ün de dediği gibi AK Parti sebep zam sonuçtur AK Parti sebep enflasyon sonuçtur.” değerlendirmelerinde bulundu.

WhatsApp Image 2022-01-04 at 16.51.50 (2)

HER ALANDA ÜRETİMİ ARTIRMAMIZ LAZIM

Açıklamalarının ardından basından gelen soruları da cevaplayan Başkan Kuvvetli, günebakış’ın “Siz iktidara gelirseniz vatandaşa ne vaat ediyorsunuz?” sorusunu yanıtladı. Kuvvetli, “Türkiye’de yıllardır beri şöyle bir şey var: Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat. Bakın biz bunları ne yazık ki göremedik. Biz bunları gerçek manada hayata geçireceğimiz ekonomi modeline geçmek istiyoruz. Türkiye’de istihdamı artıracak modeller oluşturmamız lazım. Düşünebiliyor musunuz? Türkiye’de dikilebilir tarım alanları son 10 yılda yüzde 25 azaldı. Üretimi sadece sanayide değil, tarımda da, hayvancılıkta da arttırmamız lazım. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan biliyorsunuz her defasında yatırım, istihdam, üretim ve yüksek katma değerli ürünler üreterek istihdamımızı artıracağız. 250 milyar dolara çıkmış bizim ihracatımız. Çok güzel sevindirici ama bu ihracatımızın yüzde 75’i ithalata dayalı ihracat. Dolayıyla biz ithalata dayalı bir ihracat öngörmüyoruz. Biz yüksek katma değerli ürünler üreterek ülke ekonomisini kalkındıracak bir model oluşturmaya çalışıyoruz. Bunun için de şunu yapmamız lazım. İstikrar ve güven. Türkiye’nin şu anda güven ve istikrar yok. Dikkat ederseniz Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aklına 20 yıl sonra Nas diye bir şey aklına geldi. Esasında Nas dinimizde faizin haram kılındığı bir suredir. Esasında faizi indirmenin kuralı ekonominin kendi şartları içinde faizin inmesidir. Söylemlerle değil. Siz sadece söylemlerle bunu ‘Ben indireceğim’ derseniz doları 9 liradan 18 liraya getirirsiniz. Neydi o model, Çin modeliydi. Peki Çin modeli şu anda var mı? Şu anda 380 bin kişinin Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı var. Döviz garantili bir sisteme geçti. Faiz yüzde 15 uygulanacak ama döviz yüzde 15’in üzerinde bir artış gösterdiği zaman bizim vergilerimizle, hazineye toplanan o paralarla 380 bin kişiye bizim vergilerimiz aktarılacak. Fakirden alınıp zengine verilecek. Biz böyle bir model öngörmüyoruz. Şu anda Türkiye felakete sürüklenecek. Temennimiz o değil ama dövizin artışı bunu gösteriyor. İnşallah böyle olmaz.” değerlendirmelerinde bulundu.

WhatsApp Image 2022-01-04 at 16.51.50

İKTİDARA GELDİĞİMİZDE ÖNCELİK SAĞLAYACAĞIZ

DKİB Başkanvekili Ahmet Hamdi Gürdoğan’ın Tekstil Kent, kafes balıkçılığı gibi gündeme getirdiği çeşitli projelere muhalefetin destek vermediği yönündeki eleştirilerini de sorduğumuz Başkan Kuvvetli, “Trabzon’da seçimler öncesinde iktidar mega projeler ortaya koyarak toplumun oylarını alma noktasında cazip projeler ortaya koyuyorlar. Yaklaşık 15 yıldan beri projelerinin hiçbirini hayata geçirmediklerini görüyoruz. Örnek veriyorum Yatırım Adası… 10 bin kişiye istihdam sağlayacak önemli bir proje. Trabzon’u büyükşehirler statüsüne kavuşturabilecek Güney Çevre Yolu Projesi.. Lojistik merkez konusunda biliyorsunuz şehrimizi oyaladılar, oyladılar sonunda Rize’ye kaydı. Erzurum-Gümüşhane-Trabzon demiryolu hattını hep diyoruz. Örneğin Akçaabat-Yomra arası bir hafif raylı sistem projesi… Bunlar esasında hem istihdam sağlayacak hem de Trabzon’u gerçekten mega kent yapacak projelerdir. Maalesef bu zamana kadar gerçekleşmedi. Son dönemde Yatırım Adası ile ilgili yaptığımız açıklamalarda mutlaka 2022 Yatırım Programına alınması gerektiğini ifade ettik. Maalesef bugüne kadar adım atılmadı. Biz yerelde yapılacak her türlü projeye en azından muhalefet partisi olarak destek olacağız. İktidara geldiğimiz zaman da mutlaka bu arkadaşların bu projelerine öncelik sağlayacağız. Gerekli desteği sağlayacağımızı bugünden söyleyebilirim.” şeklinde konuştu.

Songül MAZLUM