HAYATİ TEHLİKELERİ SÜRÜYOR

 Trabzon'un Akçaabat ilçesi Yaylacık Mahallesi’nde Kader Erçin (39) ile Esmanur Erçin (10) yaya geçidinden yolu karşıya geçmek istedi. Bölünmüş yolun ilk kısmını geçerek orta refüje ulaşan anne ve kızı, yolun diğer kısmını karşıya geçerken emniyet şeridinde Akçaabat’tan Trabzon istikametine seyreden Levent S. yönetiminde 61 EZ 218 plakalı aracın altında kaldı. Hastaneye kaldırılan annenin kaburgalarının kırıldığı, kızının kafatasında çatlaklar olduğu öğrenildi.

DAHA KAÇ CAN ALACAK?”

Yaylacık’ta sürekli kaza yaşandığına işaret eden İYİ Parti Akçaabat İlçe Başkanı Mustafa Mısır, “Bu yollarda daha kaç can yanacak, acilen tedbir alınmalı.” çağrısında bulundu. Başkan Mısır, “Yaylacık sahil yolu ve Trabzon Üniversitesi bölgesinde bu kazalar oldukça fazla. Gerek kavşakların yetersizliği gerek alt geçit, üst geçitlerin yetersizliği, bunun yanında yolların yetersiz ve alternatifsiz olması da kazaların gerçekleşmesine sebebiyet verebilmektedir.” uyarısı yaptı. Trabzon’un Akçaabat ilçesi Yaylacık Mahallesi’nde yaya geçidinden yolun karşısına geçmek isteyen anne-kıza kamyonet çarptı. Hastaneye kaldırılan anne-kız yaşam savaşı verirken, İYİ Parti Akçaabat İlçe Başkanı Mustafa Mısır, Yaylacık’ta sık sık kaza yaşandığına dikkat çekerek, “Bu yollarda daha kaç can yanacak, acilen tedbir alınmalı.” çağrısı yaptı.

EMNİYET ŞERİDİNDE ÇARPTI

Trabzon'un Akçaabat ilçesi Yaylacık Mahallesi Adnan Menderes Caddesi’nde meydana gelen trafik kazasında 39 yaşındaki Kader Erçin ile 10 yaşındaki kızı Esmanur Erçin yaya geçidinden yolu karşıya geçmek istedi. Bölünmüş yolun ilk kısmını geçerek orta refüje ulaşan anne ve kızı, yolun diğer kısmını karşıya geçtiği sırada, emniyet şeridinde Akçaabat’tan Trabzon istikametine seyir halinde olan Levent S. yönetiminde 61 EZ 218 plaka sayılı aracın altında kaldı. Çarptıktan sonra aracın sürüklediği anne ve kızı, olay yerine ulaşan ambulans Haçkalı Baba Devlet Hastanesine kaldırdı. Burada yapılan ilk müdahalenin ardından anne ve kızı KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesine sevk edildi. Kazada annenin kaburgalarının kırıldığı ve ciğerinde zedelenme olduğu, kızının kafatasında ise çatlaklar oluştuğu öğrenildi. Bu arada aracın sürücü Levent S. ise gözaltına alındı.

ALTYAPI ÇALIŞMALARI VE TEKNİK ÇALIŞMALARIN EKSİKSİZ YAPILMASI GEREKİYOR

Olayla ilgili başlatılan soruşturma sürerken, İYİ Parti Akçaabat İlçe Başkanı Mustafa Mısır Yaylacık’ta sık sık trafik kazası yaşandığına dikkat çekerek yetkililere çağrı yaptı. Son zamanlarda bölgenin trafik kazaları ile gündeme gelmeye başladığını belirten Mısır, “İstiyoruz ki trafik kazalarından artık canlar yanmasın. Ne yazık ki, yaşanan acılara her gün bir yenisi daha ekleniyor. Yaya hataları, şoför hataları vb. gibi etkenler var elbet. Ancak, kazaya sebebiyet vermeyecek altyapı çalışmaları ve teknik çalışmaların da eksiksiz yapılması gerekmektedir. Yaylacık mevkiinde gerçekleşen kaza oradaki ilk kaza değil. Daha öncede kazalar oldu, acılar yaşandı, ancak herhangi bir önlem alınmadı. Vatandaşlar ya hızla akan trafiğe rağmen karşıdan karşıya geçiyor; ya da yavaşlayan trafikte araçların aralarından geçiyor. Araçlar her zaman durmuyor ya da duramıyor. Nitekim 22 Nisan Perşembe günü yaşanan kazada anne kız yavaşlayan trafikte araçların arasından karşıdan karşıya geçmeye çalışırken, diğer şeritten gelen kamyoneti görmüyor ve kaza oluyor. Allah bu acıları bir daha yaşatmasın.” dedi.

KAVŞAKLAR YETERSİZ

Trafik kazalarının önüne geçmek için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini söyleyen Mustafa Mısır, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Son yıllarda trafik kazaları çok can yakmaya başladı. İlçemizde özellikle Yaylacık sahil yolu bölgesi, Trabzon Üniversitesi bölgesinde bu kazalar oldukça fazla. Gerek kavşakların yetersizliği gerek alt geçit, üst geçitlerin yetersizliği, gerek bölünmüş yolların olmayışı, bunun yanında yolların yetersiz ve alternatifsiz olması da kazaların gerçekleşmesine sebebiyet verebilmektedir. Ulaşımda yapılacak çalışmalar ve düzenlemelerin trafiği rahatlatacağı gibi, başka acıların yaşanmasının da önüne geçeceği açıktır. Akçaabat'ın trafik sorununun kısa vadede çözülmesi gerekmektedir. Bunun için de; Düzköy Kavşağı, Söğütlü Trabzon Üniversitesi kavşağı ve Pulathane yolunun tamamlanması gerekmektedir. Akçaabat’ta yaşanan trafik sorununun uzun vadedeki çözümü ise Güney Çevre Yolu’dur." 

Haber:Sonğül Mazlum


 

" />