Trabzon Çukurçayır Okul Kooperatifi bir araca iki servis verileceği iddia edildi.

Nurullah Cabri - Trabzon Çukurçayır Okul Kooperatifinin servis araçlarına sabahları 2 sefer vereceği iddia edildi. Bu iddia üzerine de veliler şikayetçi olduklarını belirtti. Mevcut durum gerçekleşirse, çocukların okula erken gideceklerini ve burada güvenlik sıkıntısı yaşayabileceklerini belirttiler. Konu hakkında konuşan Metin İnan, bunun bir dayatma olduğunu ifade ederek,

“Normalde okul girişinden bir 15 dakika öğrenciler okula bırakılır. Ancak bu yıl Trabzon Çukurçayır Okul Kooperatifi tarafından bize verilen bilgeye göre her bir araca sabah 2 tane servis verilecek. Çocuk 7:30 gibi evden alınacak saat 8:00’da okula bırakılacak. 8:30’da okulu başlayan öğrenciler, 8:00 de okulda olacak. Bu çocukları erken kaldırıp, 30 dakika önce okula bırakmanın mantığı nedir? Okulda çocukların güvenliğini kim sağlayacak?  Sebebini sorunca fiyatların arttığını söylediler. Bundan dolayı bizim çocuklarımızı bıraktıktan servisin bir okula daha öğrenci taşıyacağını öğrendik. Yani kooperatif daha çok kazanacak diye bu yapılıyor. Hangi anne ve baba çocuğunu riske sokar? 9 ay süren okul (tatiller dahil) 10 ay servis ücreti ödeniyor, yetmiyor mu? Bu sistemi kim nasıl kontrol ediyor? Herkes istediğini yapıyor. Neden alternatif bir kooperatif kurulmaz? Bu tek kooperatif olmanın dayatmasıdır. Bunu Çukurçayır dolmuş duraklarında da yaşıyoruz zaten.

Selahaddin Çebi, "Cumhur İttifakı, kızıl elmadır" Selahaddin Çebi, "Cumhur İttifakı, kızıl elmadır"

“GÜVENLİK NASIL SAĞLANACAK”

Okula o kadar erken gittiği zaman bu çocuk bahçede ne yapacak? 1.5 kilometrelik yol için neden çocuk yarım saat erken okula gidecek? Bu çocuklar 9-10 yaşlarındalar. Zaten güvenlik personeli okulda yok.  Okulun bahçesinde bu çocukların güvenliği nasıl sağlanacak? Ayrıca çocukların uykusunu alamadan okula gidecek. Bu işi de maalesef kooperatif belirliyor. Böyle bir şey olamaz. İstediğim saatte alırım, istediğim saatte bırakırım diye bir şey olamaz. Biz de dedik ki gerekirse fiyatlar artsın, çocuklar tam saatinde okula gitsin. Ancak bu sorun bir şekilde çözülsün.”