Trabzon Ortahisar Belediye Meclisi bugünkü oturumuyla devam etti.

Trabzon Ortahisar Belediye Meclisinde bugün, Çömlekçi Kentsel Dönüşüm kapsamında acele kamulaştırma kararı ile binaları yıkılan hak sahiplerinin bina vergisi ödemeye devam ettiklerini dile getiren CHP Grup Başkan Vekili Şahin, “Vatandaşlar beni birkaç günden beri arıyorlar. Ortahisar Belediyesinde hala bina gözüküyor. Bize de ister istemez emlak vergisi tahakkuk ettiriyorlar. Vatandaş bu konuda çok mağdur. Bu konuda çözüm bulunsun” dedi. Ortahisar Belediye Başkanı Genç konunun değerlendirileceğini açıkladı.

comlekci-de-yikimlar-hiz-kazandi-7209461_osd

Gözden kaçırmayın

Zorluoğlu ekibinde yine değişikliğe gitti Zorluoğlu ekibinde yine değişikliğe gitti

Mecliste Çömlekçi Kentsel Dönüşümüyle ilgili mülk sahiplerinin serzenişlerini dile getiren CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin, “Vatandaşlar beni birkaç günden beri arıyorlar. Çömlekçi’de Sayın Cumhurbaşkanımızın acil kamulaştırma kararı ile kamulaştırma gündeme geldi. Kamulaştırmanın ana gayesi şu. Vatandaşlara bir fiyat belirleniyor. Bankaya parası yatırılıyor. 15 gün içerisinde tebligat yapılıyor. Vatandaşın evi yıkılıyor. Vatandaşlar da diyor ki. Acil kamulaştırma yapıldı. Binamız yıkıldı. Ortahisar Belediyesinde hala bina gözüküyor. Bize de ister istemez emlak vergisi tahakkuk ettiriyorlar. Bu konuda Büyükşehir’e müracaat ettik. Bize ‘kamu devri yapmadığınız için yapacağımız bir şey yok’ dediler. Kamu devrinin de yapılabilmesi için vatandaşlar verilen paraya rıza göstermediği için mahkemeye dava açabilmeleri için de Büyükşehir Belediyesinin bunlara dava açması gerekiyor. Ortahisar Belediyesine gelmişler. Yıkılmış binanın arsasını üzerinize tescil yaparsanız biz sizden arsadan vergi alırız. Adam diyor ki ‘Arsa da benim değil.’ Vatandaş bu konuda çok mağdur. Bu konuda çözüm bulunsun.” diye konuştu.

cevre-ve-sehircilik-bakanligi-toplu-konut-idaresi-1598612438829

Mecliste yapılan bilgilendirmede mahkemenin tescil kararını vermesi gerektiği, binalar yıkıldığında verginin binadan arsaya düşürüldüğü söylendi. Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet metin Genç ise “İnce bir nüans var orada. Acele el koyma ile binayı yıktık. Mahkeme sonucunda 6 ay sonra tescil olacak. O 6 ayda vatandaş neden ödesin. Bir değerlendirelim bunu. Gerekirse görüş alırız.” diyerek konunun inceleneceğini açıkladı.