Rabia MOLLAOĞLU - Trabzon’un Ortahisar Çömlekçi Mahallesinde sular bir türlü durulmuyor. Mahalle muhtarlık seçimleri bir türlü kesin sonuca varamadı. Ortahisar İlçe Seçim Kurulu’nun 99 oy alan İsmail Taşlı’ya sabıka kaydın dolayı mazbata verilemez kararını Trabzon İl Seçim Kurulu bozarak mazbata Taşlı’ya verilebilir kararı verdi.

İL SEÇİM KURULU KARARI BOZDU

Ortahisar İlçe Seçim Kurulu’nun Taşlı’nın kaçakçılıktan ötürü 1 yıl üzerinde mahkûmiyetin bulunduğu gerekçesiyle mazbatanın Faik Çilingiroğlu’na verilmesine karar verirken, Trabzon İl Seçim Kurulu söz konusu suçun sigara kaçakçılığının olduğunu, suçun işlendiği zaman (26.02.2013) ve miktarın dikkate alınarak 2 yıl 4 ay hapis cezası ve 120 gün adli para cezasının olduğunu belirten kararında hapis cezasının 1 yıl 11 aya indirildiği ve 100 gün para cezasına çarptırıldığını açıkladı. Taşlı’nın hapis cezasının ertelendiği, 2 bin liralık adli para cezasıyla hapis cezasının kaldırılacağının belirtilmiş olduğu ve bir önceki seçimde memnu haklarının iadesine karar verildiği kaydedilerek ilçe seçim kurulunun vermiş olduğu kararın reddine karar verdi.

ÇİLİNGİROĞLU İTİRAZ EDECEĞİNİ AÇIKLADI

Yaşanan gelişmelerin ardından 14 oy alan Faik Çilingiroğlu ise karara isyan etti. Çilingiroğlu, İl Seçim Kurulu’nun kararına itiraz edeceğini açıkladı. Çilingiroğlu, “Çömlekçi’de seçime girdik. Birinci seçimi kaybettik. İkinci seçimde de 3 kişi girdik. Birincisi rahmetli oldu, ikincisi de rahmetli oldu. Üçüncüsünde diğer adayın sabıkası var diye mahkemeye başvurduk. Ortahisar İlçe seçim kurulu sabıkası olduğuna dair karar verdi. Bir gün sonra üst mahkeme kararı bozarak sabıkalı kişiye mazbata veriyor. Bu nasıl adalet? Şimdi o kararı almaya geldim. Ancak bana kararı yazılı biçimde vermiyorlar.

“CİMER’E YAZACAĞIM”

Ben de bir üst mahkemeye başvuracağım. CİMER’e yazacağım. Sabıkasız insandan mazbatayı alıp sabıkalıya veriyorsun. Ortahisar kurulu bu insanın sabıkası olduğuna dair imza atmış. Ankara’da işi bağladılar. O zaman insanlar suç işlesin, sabıkalı olsun her istediği işi yapsın. Bu adam nasıl kazandı, kararı verin diyorum. Onu da vermiyorlar.” açıklamalarına yer verdi.

TÜRKAV’dan Trabzon'da fetih yürüyüşü! TÜRKAV’dan Trabzon'da fetih yürüyüşü!

“İLÇE SEÇİM KURULU YANLIŞ KARAR VERDİ”

İki kez sandıkta üstünlük sağlayan ancak muhtarlık mazbatasını alamayan İsmail Taşlı yeni kararla ilgili ise, “Geçen yıl yaptığımız seçimde iki gün ikamet sürem dolmadığından dolayı seçimi kaybettim. Bu yıl yaptığımız seçimde 14 oya 99 oy alarak seçimi kazandım. Yalnız 2013 yılında benim bir olayımdan dolayı Ortahisar Seçim Kurulu’nun vermiş olduğu yanlış bir kararla mazbatanın Faik Çilingiroğlu’na verilmesine karar vermiş.

“SONUÇ YSK’DA DEĞİŞMEYECEK”

Yasal hakkımı arayarak memnu haklarımın olduğunu İl Seçim Kurulu’na bildirdim. Üç hakimin vermiş olduğu kararla beraber mazbatanın benim tarafıma verilmesine karar verildi. İl Seçim Kurulu’nun vermiş olduğu kesin karardır. Karşı tarafın karara itiraz etmesi doğal hakkıdır. İtiraz edilecekse de kararı verecek olan Yüksek Seçim Kurulu’dur. Kararın değişeceğini düşünmüyorum.” şeklinde konuştu.