Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinde Başkan Zorluoğlu, Meclis üyelerinin sorularına yanıt verdi. 

İYİ Parti Grup Başkanvekili Aslan Güner, "Araklı Katı Atık Tesisi ile ilgili söz almıştık. Koku ile ilgili nasıl giderilebilir diye söz almıştık. Başkan Recep Çebi 6.5 milyon dolarlık yatırımla koku sorununun kökten çözülebileceğini söylemişti. Yazın insanlar yine kötü kokuya boğuldu. Bir yol haritası çizildi mi? Bilgi almak istiyorum. Ulaşım Master Planı kapsamında 2022 yılında Güney Çevre Yolunun başlayacağı konusunda açıklama yapılmıştı. Kodlar belirsiz birçok belirsizlik var. Ne zaman başlayacak? Hafif raylı sistemle ilgili proje çalışmalarının başlatılması konusunda Sayın Bakan talimat vermişti ama net bir şey elimizde var mı? Kamuoyu ile paylaşmanızı istiyoruz. Ekoparkta devasa otopark var ama parklar yol üstünde. Bununla ilgili tedbir alınamaz mı?
KTÜ'de de otopark yapıldı. Gayet kullanışlı. Rektörümüz tebrik etmez isteriz." dedi.

CHP Grubu Başkanvekili Turgay Şahin, "Pazarkapı projesinin ihale bedeli ne kadar? Bu iş de tasfiye edilmişti. Yeni maliyeti ne kadar? Ortahisar'da bir altyapı çalışması var ama üstyapısında bozulan kısımların onarılmasında çok yavaş hareket ediliyor. Kadro ihdası ile ilgili son gelişme nedir?" sorusunu yöneltti. 

Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu, "Vatan Caddesi durumu çok kötü. Defalarca katılmış betonlanmış. Binek otomobillerin durumu zor. İlgili birimler burayla ilgili planlama yaparsa memnun oluruz." ifadelerini kullandı. 

Trabzon'da dolandırıcılığın bir başka boyutu! '74 bin lirasından oldu' Trabzon'da dolandırıcılığın bir başka boyutu! '74 bin lirasından oldu'

Başkan Zorluoğlu, "Katı Atık Tesisi için uzunca zamandır mücadele veriyoruz. Geçtiğimiz ay Ankara'da bakanlığımız başkanlığında toplantı yapıldı. Bir yol haritası ortaya koyuldu. Oradaki meseleleri nasıl çözeceğini ilişkin bir çalışma gerçekleştirdik. Oradaki temel problem organik atıkların herhangi bir işleme tabi tutulmadan doğrudan depolama alanına getirilmesi. Oraya işleten firma Boğaziçi Üniversitesinden bir hocaya rapor hazırlattı. Ayrıntılı bir şekilde iki yöntem yer aldı. Termal kurutma ile biyokurutma. Deneme ünitesi kurdu. Termal kurutmaya ilişkin deneme süresi başlıyor. Üstünün örtülmesi de üzerinde durduğumuz önemli bir koku. Arıtma tesisinde çıkan su da koku veriyor. Tiski tarafından 5 kilometrek bir çalışmayla bizim arıtma tesisimiz dahil edilecek. Bir taraftan da metan gazı alınması için çalışma yapılıyor. Metan gazının alınması ile kokunun önüne geçilebilmesi bekleniyor.  Ulaşım Master Planı onaylandı. Ulaştırma Bakanımız hafif raylı sistem için proje çalışmasının başladığını söylemişti. Kendisiyle yazıştık. Gereğinin yapılmasını bekliyoruz. Biz bunda sağlam gidiyoruz. Projesi olmayan bir işin yatırım programına alınması mümkün değil. Güney Çevre Yolu için detay projeler aşamasına geçildi. Bir sürü çalışma yapmak gerekiyor. Bu çerçevede bizde detay projelerin tamamlanmasını bekliyoruz. Bu bizim yaptığımız iş olmadığı için süre verme şansım yok.  Pazarkapı'yı biz iki etap olarak planlanmıştır. Etap 1a bu işin küçük bölümüydü. İkinci ihalede 144 milyon liralık ihale bedelle ihale yapıldı. Pazarkapı'daki iki etapta işi tek etapta birleştirip öyle ihaleye çıktık. Sözleşme aşamasındayız. İlk etapta yakın zamanda hizmete açacağımız Avrasya Pazarı ve Plantumya gerçekleştireceğiz. Gazita ile orayı birleştirecek köprünün yapımının gerçekleştireceğiz.  Bozduğumuz yolları önce geçici olarak sonra kalıcı olarak onarmak istiyoruz. Eksiklerimiz olabilir.  Çağlayan Kozluca'da 6 yıl önce içme suyu yapılmış. Oraya tekrar bakacağız. Karlık Mahallesi asfaltını yıl sonuna kadar tamamlayacağız.  Sözleşmeli personelle ilgili şunları ifade edeyim. Ben baştan beri bu meselenin Çalışma Bakanlığına hazırlanan kanunla eş güdümlü olarak yürütülmesi taraftarıyım. Onların kanun tasarısına son şekillerini vermesi halinde biz de vaziyet alacağız. Bu mesele çok fazla beklemeyeceksin inşallah. Vatan Caddesinde var olan asfaltın sökümüne başlamışız. Hafta sonu söktüğümüz kısmı yapacağız. Vatan Caddesinin bir kısmı tamamlandı. Bir kısmı tamamlanmamış. Bize teslim edilen yeri hafta sonuna kadar tamamlamış olacağız." açıklamalarında bulundu.