Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinde bugün gerginlik yaşandı. Başkan Vekili Atilla Ataman, CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin arasında tartışma yaşandı.

Mecliste gündeme gelen sözleşmeli personel alımıyla ilgili adrese teslim olduğu gerekçesiyle CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin, itiraz etti. Şahin, “Bu sözleşmeli personel şuan da belediyede mevcut mu?” diye sordu.

Trabzon Akyazı standında protokol krizi Trabzon Akyazı standında protokol krizi

Programcı ve Beden Eğitimi unvanlı personel kadrosunun cetvele daha önce eklenmediğini belirten komisyon üyesi  “Şuanda kadro yok. Boş olarak gözüküyor. Eklenmemiş o zaman. Şuanda eklenmiş. İhtiyaç olduğu zaman gerekirse kullanılır diye” dedi.

Ataman, “Belli olmayan ücrete sözleşmeli personel alamazsınız. İlana çıktığı zaman şu ücret üzerinden personel alacağınızı demek durumundasınız. Eksik bırakılan şeyin tamamlamış oluyorsunuz.” dedi.

Şahin, “Sözleşmeli personel için ücret talep et, bu listeye koyulur. Daha öncesinde böyle bir pozisyon yaratılmış. Fakat diyor ki ‘sen gel kardeşim kendi pozisyonunu kendin yarat. Bu yanlış. Burası idaredir arkadaş. O zaman 3 ay sonra da ‘arkeolog alacağım’ de getir meclise. Bunlar mali yılın başında yapılır.

Ataman, “Sayın Şahin, Allah aşkına asgari ücret seviyesinde 5 bin 600 lira maaş alacak diye mi adrese teslim personel alımı olsun.” şeklinde açıkladı.

Şahin, “Şimdi algı yaratmayın lütfen.”

Ataman, “Teessüf ederim.” derken Şahin’e ses tonunu yükseltmemesi için uyarıda bulundu. Şahin ise ses tonunun genelde yüksek düzeyde olduğunu söyleyerek “Benim eskiden beri ses tonun yüksektir” dedi. Ataman ise ideal olmadığını ifade etti.

Şahin, “Hep sizi dinliyoruz. Birazda bizi dinleyin. Bunlar yılbaşında gelen işlerdir. Getirir koyarsın. Bu adrese teslim diyorum.” diye kaydederken Ataman cevap olarak “Bu algı falan değil. Sizin alınganlığınız olmuş. Meclislerde hiç kimsenin söz hakkını bu zamana kadar kesmemmişim. Ben konuşulanlara cevap veren birisiyim. Bildiğimi cevaplandırırım. Bilmediğimi öğrenir öyle cevaplandırırım. 3 yıl performansımızla örtüşen cümleler değil.” ifadelerine yer verirken son sözlerinde Ataman ironi yaparak “Çok güzel adrese teslim iş yapmışız, çok iyi yapmışız. Tebrik ederim. Oylarınıza sunuyorum.” diyerek oy çokluğuyla madde kabul edildi.