Trabzon Büyükşehir Belediyesinin taşınmaz satışlarını CHP ve Gelecek Partisi il başkanları israf ve plansızlık olarak açıkladı. CHP İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, “Hem satıyoruz hem borçlanıyoruz. Neticede bu belediyenin değil hepimizin malı. 3 ayda bütçe bitiyorsa bir yerlerde yanlış yapıldığının ifadesidir. Demek ki baştan iş yanlış yapılmış. Satışlarda kamu yararı görmüyorum.” derken  Gelecek Partisi İl Başkanı Hasan Kamil Velioğlu, “Tamamen ülkenin ekonomisinin yönetilememesiyle alakalı bir durum. Belediye suçsuz mu? O da hesapsız şekilde şov yapmak amacıyla başladı inşaatlar yapmaya, şimdi tamamen kaldılar. Umarım Murat Zorluoğlu’nun dönemi bitene kadar belediyenin satılacak mal varlığı kalır” dedi.

Trabzon'da çırılçıplak koşan adam kameralarda! Trabzon'da çırılçıplak koşan adam kameralarda!

TEK BİLDİKLERİ SATMAK

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin taşınmaz satışıyla ilgili CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, “Hem satıyoruz hem borçlanıyoruz. Geçen ay ki mecliste ek bütçe istediler. Bir de değerinin çok altında satışlar var. İstasyon olsun, otopark olsun.. Baktığınız zaman bugünkü inşaat maliyetleriyle özellikle otopark için söylüyorum aynı paraya yapmak imkânsız. Anlaşılır bir şey değil. Her zaman söylüyorum. En kötü yönetilen belediyelerden bir tanesi Trabzon Büyükşehir, diğeri de Ortahisar Belediyesi. Tek bildikleri satmak. Kamu malının değerinin altında satılması kamu zararıdır. Bu yanlışlardan dönmeleri lazım. Hem satıp hem borçlanmanın mantığını anlamıyorum. Neticede bu belediyenin değil hepimizin malı. Mersin’de satışın durdurulduğu yönünde haber geldi. En azından bu umut verici. Umarız bundan sonraki süreçte satışlar olmaz. Kamu malı kamunun ihtiyacı ve talebine göre değerlendirilmelidir.

SATMAK İŞİN KOLAYCILIĞIDIR

3 ayda bütçe bitiyorsa bir yerlerde yanlış yapıldığının ifadesidir. Bütçe 9. 10. aylarda istenir. Demek ki baştan iş yanlış yapılmış. Satışlarda kamu yararı görmüyorum. İsrafı önleyerek, gider kalemlerini azaltarak gelirleri, giderleri dengelemeye çalışmak lazım. Satmak işin kolaycılığıdır. Akaryakıt istasyonu arazisinin sadece metrekaresini 25 milyon liraya ucuz satılmış. Haraç mezat kamunun malı elden çıkarılıyor.” ifadelerine yer verdi.

GİRİŞTİKLERİ İŞLER ELLERİNDE PATLADI

Gelecek Partisi İl Başkanı Hasan Kamil Velioğlu, “Büyükşehrin şuan ki satışları yapması bütçenin bitmesiyle alakalı bir durum. Bütçenin bitmesi enflasyonun çok çıkması, plansız bir bütçe yapmaları.. İnşaat maliyetlerinin çok yükseldi. Şuan herkes kan ağlıyor belediyeden para alamadıkları için. Bunları rahatlatmak için ellerinde ne var ne yok satacaklardır. Eleştiriyoruz ama.. Bana sorarsanız ‘nasıl çözersiniz?’ Bunun çözümü yok. Tamamen ülkenin ekonomisinin yönetilememesiyle alakalı bir durum. Belediyenin burada çok suçu yok. İnşaat maliyetleri çok arttı. Giriştikleri işler ellerinde patladı. Müteahhitlere ödeme yapamıyorlar. Mecburlar bir şeyler satacaklar ya da kredi alacaklar. Şuan ki bütçeyle belediyeyi döndürmek mümkün değil. Gelirlerini artıracak başka faaliyetleri yok. Belediye suçsuz mu? O da hesapsız şekilde şov yapmak amacıyla başladılar inşaatlar yapmaya, şimdi tamamen kaldılar. Beşirli’nin yolları hep çukur.. Trabzon’un tüm yolları bu şekilde. Başladıkları işi bir türlü bitiremediler. Bütçelerine göre çok fazla inşaat işlerine giriştiler.

TAMAMEN İFLAS ETMİŞ TÜCCAR ŞEKLİYLE İLERLİYOR

Plansız hareket etme hatası var. Belediye bugün bu hatanın ekonomik krizinin gelmesiyle birlikte bedelini ödüyor. Umarım Murat Zorluoğlu’nun dönemi bitene kadar belediyenin satılacak mal varlığı kalır. Kredileri de bir yere kadar çekebilirler. Bilonçlarındaki kredi arttıkça, yabancı kaynakların miktarı arttıkça bankalar da kredi vermemeye başlayacak. İktidar değişikliğine ihtiyacımız var. Tamamen iflas etmiş tüccar şekliyle ilerliyor. Devlet de belediyemiz de.. Nereye gidecek böyle bekleyip göreceğiz.” diye konuştu.