Trabzon Büyükşehir Belediyesinin ne kadar borcu olduğu açıklandı.

61medya haber servisi - Trabzon Büyükşehir Belediyesi 2021 mali yılı kesin hesabı meclisten geçti. Başkan Murat Zorluoğlu, belediyenin 512 milyon borcu olduğunu, borç oranın görevi teslim aldığı dönemin borç oranına denk olduğunu ifade etti.

1200x627-murat-zorluoglu-kimdir-nereli-ak-parti-trabzon-buyuksehir-belediye-baskan-adayi-murat-zorluoglu-1553945553865

CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin, “Ben Sayıştay denetçisi değilim, maliye müfettişi değilim, mahalli idareler genel müdürü de değilim. Meclis üyesiyim. Bu yetkiyi bana Belediyeler Kanunu verdi. Halkın iradesiyle seçildim. Hepimiz seçilerek değişik partilerden buraya geldik. Vatandaş mahalli seçimlerde belediye başkanına ayrı oy verdi, bana oy verdi. Belediye Başkanını takip edin, alacağı kararlarda eleştirin, geri çektirin veya onaylayın. Başkanın görevine karışmak hakkım değil. Ancak mecliste alınacak olan kararlarda sesimi yükseltebilirim. Kimse yargılayamaz. Bazı arkadaşlarımız meclis üyeliğinin görev ve yetkilerini zaman zaman unutuyorlar. Burada ‘istediğiniz zaman söz veriyoruz, istemezsek söz vermeyiz’ diye değil. Sözümüzü konuşuruz. Buna yetkiyi meclis iç tüzüğü grup başkan vekillerine 20 dakika söz hakkı veriyor.” diye konuştu.

turgay şahin (2)

GELİR VE GİDER BÜTÇENİZ DENK OLSUN

Şahin, Büyükşehir’in 2021 mali yılı kesin hesabıyla ilgili “Geçen yıl arkadaşlara kesin hesabın eksik olduğunu içerisinde aylık mizanın olmadığını belirtmiştim. Sonra koydular. Teşekkür ederim. Büyükşehirin yaptığı harcı, borcu her şeyi var. 3 yıldır söylüyorum. Fakat düzene gelmedi. Gelir ve gider bütçeniz denk olsun dedim. Siz ‘borçlanmayı öngörüyoruz’ dediniz. 740 milyon lira tahmini gelir bütçeniz, 1 milyon 40 bin lira da tahmini gider bütçeniz 300 milyon borçlanmayı öngördünüz. Ben de hayır oyu vermiştim. Yine hayır vereceğim. 

134 MİLYON BORÇ, 39 MİLYON FAİZ

2021 kesin hesap bütçesinde 134 milyon 144 bin lira borç oluşturulmuş. Siz de ‘borcu ödeyebilecek kapasitedeyiz’ diyorsunuz. Olabilir. Ama bu borçtur buna faiz yükü biniyor. Büyükşehir Belediyesinin faize verdiği para 39 milyon 708 bin lira. Az para değil. Of’un, Hayrat’ın, Beşikdüzü’nün yıllık bütçesi. Hiç olmazsa bunları biraz aşağıya çekin. 

Pazarlıkçı belediye 2-1

Herkes bu makamlardan gelip geçicidir. Kimse baki değildir. Bu borçla yatırımlar karşılanamayacak. Halk aynı ülkede olduğunu bedelini ödeyecek. Tabi ki yatırım yapalım. Popülist yatırımlardan kaçınalım. Bisiklet, yürüyüş yolunu gerekirse durduralım.

KERBELA’YA DÖNECEKTİ

Ortahisar ilçesinin az yukarısında 29 köye su temin eden Karakaya su deposu dediğimiz olmazsa su konusunda mahrum ve fakir olacaktı, Kerbela’ya dönecekti. Eforumuzu ve gelirimizi oralarda kullanalım.” diye konuştu.

WhatsApp Image 2022-05-18 at 17.58.27

TÜRKİYE’DE ÖRNEK MECLİSTİR 

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “3 yılda onlarca meclis toplantısıyla bir araya geldik. Ben meclisimle gurur duyuyorum. Şehrin tüm meselelerini yapıcı yaklaşımla dile getirdik. Meclisimiz Türkiye’de örnek meclistir. Zaman zaman ses yükselmelerini makul karşılarız. Süre konusunda hiçbir sınırlama getirdik.
Kamuda uzun yıllar idarecilik yaptım. Hukuku, mevzuatı, Sayıştay’ın hassasiyetini, belediye soruşturmalarının dağılımlarını, kırımlarını iyi bilen kardeşinizim. Sayıştay raporlarında bugüne kadar meclisimizi bizi sıkıntıya sokacak bulguya ya da sorguya muhatap olmadık. Ufak tefek şeylerle karşılaştık.

FAİZ YÜKÜ CÜZİ MİKTARDA

Faiz yükü çok ciddi bir faiz değil. 2022 yılı bütçemizin 1.8 milyar lira olduğunu düşündüğümüzde bunun içerisinde faiz yükünün cüzi bir miktara tekabül ettiği anlaşılıyor.

Popülist yatırımlarla ilgili bu şehrin uzun vadeli lehine olmayacak hiçbir yatırımı popülizm anlayışıyla yapmadım. Projelere bakış açısı farklı olabilir. Spor temalı duraklarımızı kamuoyu çok beğendi. Kimisi çıkar ‘çok öncelikli miydi, başka yere harcayamaz mıydık?’ diye sorabilir. Bunlar idarenin değerlendireceği hususlardır. 

WhatsApp Image 2022-05-18 at 17.58.26

29 KÖYE SU VERİYORDU, SU SIKINTISI YAŞANMAYACAK

Karakaya meselesini çözdük. Önemliydi. Kuraklıktan kaynaklı su sıkıntısı vardı. 2021 yılında sorun büyük oranda çözüldü. 2022 yılında içmesuyu sorunu yaşanmayacak.

BÜYÜKŞEHİRİN BORCU 512 MİLYON

Türkiye'nin Denizcilikte hedefi 100 Milyar Dolar!  Türkiye'nin Denizcilikte hedefi 100 Milyar Dolar! 

Borçlanmayla ilgili benim en rahat olduğum alan. 1.8 milyar liraya sahip bütçenin 2021 yılı borç miktarı 512 milyon liradır. TİSKİ’nin bütçesini söylemedim. Sadece Büyükşehir Belediyesinin borç miktarıdır. 2018’de gerçekleşen bütçeyle borç arasındaki oran %47.50’dir. 2019 yılında bu oran % 54.20’dir. 2020 sonunda oran % 56’dır. 2021’in sonunda ise gerçekleşen bütçeyle borç stoku %55’tir. Önümüzdeki yıl biraz daha düşeceğini değerlendiriyorum. Teslim aldığımız dönemle şuan ki borç oranımız aşağı yukarı aynısıdır. Birkaç puan artmıştır. Trabzon’da yapılan yatırımları takdirlerinize sunuyorum. 

Trabzon’da ciddi bir değişim göze çarpıyor. Bu kadar borçlanmayla bunu başarabildiysek meclisimizin ve bizim ortak başarımızdır. Yap-işlet-devret modeli kullanıyoruz. Ankara’dan ciddi kaynaklar almaya gayret ediyoruz. Tasarruf anlayışına da riayet ediyoruz. Bizden sonrakilere kötü miras bırakmayacak ödeme kolaylığı içerisinde olacağımız kadar borçlanma öngörüyoruz.

Geçen yıl 300 milyon lira öngörmüştük. İhtiyacımız 134 milyon liraydı. Aldığımız üst limitin tamamını kullanalım eğilimi içerisinde olmadık. 2022’de de aldığımız borçlanma yetkisinin tamamını kullanmayacağız.” açıklamalarına yer verdi.