Trabzon Büyükşehir Belediyesinin 2021 yılı faaliyet raporu mecliste görüşüldü.

Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun, “Büyükşehirin çalışma içerisinde bir eksikliği gördüm. Tarım Dairesi ayağı burada eksik. Trabzon Büyükşehir Belediyesinde mutlaka tarım dairesi kurulması. Üreticilerimize ve çiftçilerimize mutlaka hizmet vermeli” diye konuştu. 

TRABZON’A DAHA İYİ HİZMET..

AK Parti Grup Başkanvekili Erhan Nadir, “Faaliyet raporu 165 sayfa. Belediyemizin Trabzon’a daha iyi hizmet vermek adına, başta belediye başkanımız ve daire başkanlarının çalışmalarında ne kadar özverili oldukları bu faaliyet raporunda görülüyor” dedi.

ÇAKIROĞLU “RAKAMLAR UZAK TUTULDU”

Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu, bazı önerilerde bulunmak istediğini belirterek “Bu kitap alışılmış olanların dışında yapıldı. Rakamlardan uzak tutuldu. Önerim de iki konuda olacak. Rakamların azlığı.. Verilen rakamların altlıkları burada yok. Göremeyeceğimiz diye bir endişemiz yok. Kesin hesapta göreceğimizi düşünüyorum. Hedeflerin tutturulma oranlarına bakıldığında yüzde yüz, ona yakın olarak görülüyor. Memnuniyet anketi yapılmış. Bu anketler yüzde yüze yakın tutmak için sanki yapılmış. Vergi gelirleriyle ilgili tahsil edilen rakam var mı?

“HANGİ FAALİYETLERE 80 MİLYON HARCANDI?”

Büyükşehirde daha önce de yoktu, yine yok. Biz Ortahisar’da olduğu gibi belediye şirketlerimizin de verilerinin bu faaliyet raporuna koyulmasını bilgi sahibi olmamızı talep ediyorum. 80 milyon faaliyetleri için para harcanmışlığı var. Bu faaliyetler neler diye sormak isterim.” ifadelerini kullandı.

ZORLUOĞLU “2019 SEÇİMLERDE VADETTİĞİMİZ PROJELERİ BAŞARMIŞ OLACAĞIZ”

Faaliyet Raporunun oylanması öncesinde meclis üyelerinin sorunlarını cevaplayan Başkan Zorluoğlu ise, “Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Trabzon’un ihtiyaç duyduğu noktada birçok proje başlattı. Bir bölümünü tamamladı. Kalan bölümü de bu yıl ve önümüzdeki yıl biz başlatmış olacağız. 2019 seçimlerine girerken vadettiğimiz ve şehir için ön gördüğümüz projelerin tamamını başarmış olacağız. 

Trabzon’un çehresini değiştirecek yatırımlarımız devam ediyor. Bizim elbette Ortahisar Trabzon’un kalbi. Beton ile asfalt çalışmalarının çok büyük bölümü Ortahisar ilçesi dışında 17 ilçemizin kırsalında devam etti, böyle devam edecek. Ortahisar’da alt yapı çalışmaları nedeniyle ortaya çıkan sıkıntıları giderecek asfalt ve beton çalışmasını bu yıl ağırlıklı yapacağız. 

18 ilçenin tamamında gücümüz nispetinde çalışma yapıyoruz. Yalıncak plajı ile başladık otogar ile devam ediyoruz. Küçük sanayi sitelerinin taşınması rayına girdi o devam ediyor. Çömlekçi’de yıkım bitmek üzere. Çömlekçi’den giriş vereceğimiz büyük otopark devam ediyor. Tünelin çıkışında bizim Ganita-Faroz projemiz gayet iyi yürüyor. 

Balıkhane bitti, Kadınlar Pazarı son sürat devam ediyor. Moloz bölgesindeki keşmekeşi ortadan kaldırıyoruz. Beşirli’de Kadın Yaşam ve İstihdam Merkezi yapıyoruz. O da tamamlandığında Kadınlarımız için çok güzel bir alan oluşturmuş oluyoruz. 

YOLCU SAYISI 45 BİN İKEN 65 BİNİ GEÇTİ

Hesapladığımızın üzerinde yolcu taşıyoruz. 45 bin taşırken, 65 bini geçti. Biz otobüs yetiştirmekte zorlanıyoruz. Meclisten yetki aldık, ilave otobüs satın almak için. 

HAFİF RAYLI VE TRAMVAY KISMINDAYIZ

Biz hafif raylı ve tramvay kısmındayız. Trabzon konuşulan ve bir türlü adım atılmayan Ulaşım Master Planını beraberce yaptık. Ulaşım Bakanlığında onay aşamasında. Toplu taşıma sistemleri incelendi. Hafif Raylı Sistemin ilk etapta Şehir Hastanesinden, Meydan’a olan kısmına uygunluk çıktı. Bütün gayretimiz dönemimiz bitmeden bunun da temelini atmak. Şehri önce biz raylı sistemle tanıştıralım. Sonra hükümetimiz tren rayıyla da tanıştıracaktır. Bu şehrin geleceğinde tren mutlaka olacaktır.

TARIM DAİRESİNİ HUKUKEN KURDUK

Tarım Dairesi başkanlığını hukuken kurduk. Onu hayata geçirme gayretimiz devam ediyor. Gereken atamalar yapılacak. Şehrimize önemli katkıları olacak.

ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE CEREYAN EDİYOR 

TMO yönetim kurulu başkanı Ahmet Güldal Trabzon'da - CANLI TMO yönetim kurulu başkanı Ahmet Güldal Trabzon'da - CANLI

Yıl başından itibaren meclisimizi faaliyetlerimizle ilgili bilgilendiriyorum. Bugün faaliyet raporunu konuşuyoruz ama yıl boyunca kısmen konuşup tartışmış oluyoruz. Her şey sizin bilginiz dahilinde, şeffaf bir şekilde cereyan ediyor. Şirketlerimiz dahil kamuoyunda saklanması gerektiren belge söz konusu değildir.” açıklamalarında bulundu.