TRABZON Büyükşehir Belediyesi, açık ihale yerine pazarlık usulü ihaleleri tercih etmeyi sürdürüyor. Belediyenin alacağı gıdalarda, yapacağı yol betonlamasında, düzenleyeceği festivalde, uygulanacak tefrişat gibi birçok alanda pazarlık usulü kullanılıyor. Pazarlık usulünde AK Parti yönetiminde yer alan bir iş insanıyla pazarlığa oturulmasında da bir beis görülmüyor. Yüzbinlerce liralık mal ve hizmet alımlarının herkesin katılabileceği açık ihale usulü ile yapılmaması tepki topluyor.

NE YAPILDIĞI BELLİ DEĞİL!..

GELECEK Partisi Trabzon İl Başkanı Hasan Kamil Velioğlu, “Sayıştay şirketleri denetlemiyor. Ne yapıldığı belli değil.  Pazarlık Usulü 21B acil durumlarda yapılan bir ihaledir. 21B ihalelerde sıklıkla kullanılıyor. Büyükşehir Belediyesi Eylül ayında yol betonlama işini bir firmaya vermiş. 4 milyon 200 bin liralık bir işi yüzde 1 kırarak 4 milyon 166 bin liraya vermiş. Hem bir aciliyet yok hem de yüzde 1’lik indirim sağlanmış. Neyin indirimi, neyin pazarlığını yaptın? Araştırınca böyle bir sürü şey daha var. “ dedi.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, açık ihale yerine pazarlık usulü ihaleleri tercih etmeyi sürdürüyor. Belediyenin alacağı gıdalarda, yapacağı yol betonlamasında, düzenleyeceği festivalde, uygulanacak tefrişat gibi birçok alanda pazarlık usulü kullanılıyor. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, AK Parti eski İl Başkanı Haydar Revi döneminde yardımcısı Uğur Aydın’ın ortağı olduğu gıda firmasından 2020 yılında sadece yüzde 3 kırımla 2 milyon 379 bin TL’ye pazarlık usulüyle gıda kolisi aldı. Büyükşehir Belediyesi, ilçe yollarının betonlanması işinde de açık ihaleyi değil pazarlık usulü ihaleyi tercih etti. Yaklaşık maliyeti 4 milyon 211 bin 513 TL belirlenen betonla işi için yapılan pazarlık usulü ihalede sadece yüzde 1 kırım gerçekleştirilerek 4 milyon 166 bin 200 TL’ye sözleşme imzalandı. Büyükşehir Avni Aker Millet Bahçesi ve Kızlar Manastırı Tefrişat işi için de pazarlık usulü ihale yaptı. Bu ihalede ise yaklaşık bedel 403 bin 468 TL olurken, sözleşme 392 bin 300 TL’ye imzalandı. Büyükşehir Belediyesi, yine pazarlık usulü düzenlediği Gençlik Festivali için 397 bin TL’ye, Beşirli Kavşağı rölyef için 362 bin TL’ye sözleşme imzalamıştı.

AMAÇ İŞİ DENETİMDEN KAÇIRMAK

Gelecek Partisi Trabzon İl Başkanı Hasan Kamil Velioğlu, “Büyükşehir Belediyesinin, Kent AŞ. diye bir şirketi var. Mesela bir organizasyon işini ona veriyor. Amaç işi denetimden kaçırmak. Sayıştay şirketleri denetlemiyor. Ne yapıldığı beli değil.  Pazarlık Usulü 21B acil durumlarda yapılan bir ihaledir. 21B ihalelerde sıklıkla kullanılıyor. Büyükşehir belediyesi Eylül ayında yol betonlama işini bir firmaya vermiş. 4 milyon 200 bin liralık bir işi yüzde 1 kırarak 4 milyon 166 bin liraya vermiş. Sen bu işi bir müteahhide verdiğin zaman pazarlık ediyorsun. 4 milyon 200 bin lira mı maliyet verildi. ‘Yap onu 3 milyon 500 bin liraya’ dersin. Pazarlık usulü onun içindir. Normal bir ihale süreci yaşanmamış, rekabet oluşmamıştır. Normalde idare acil işlerde bunu pazarlıkla indirir ama hem bir aciliyet yok hem de yüzde 1’lik indirim sağlanmış. Neyin indirimi, neyin pazarlığını yaptın? Araştırınca böyle bir sürü şey daha var. Songül MAZLUM