Şahin, TULAŞ’ın zam kararının meclise sunulmamasını eleştirdi

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran ayı oturumlarının ikinci gününde TULAŞ’ın sermaye artırımı gündeme geldi. TULAŞ’ın sermayesi 133 milyondan 173 milyona çıkarıldı. CHP Grup Başkanvekili Turgay Şahin TULAŞ’ın toplu taşıma ücretlerine sormayıp sermaye artırımında meclise sormasını eleştirdi. Şahin, “Aynı şeyleri TİSKİ’de de yaptınız. Burada Meclis iradesi gasp ediliyor.” dedi.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bekir Aktürk açıkladı Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bekir Aktürk açıkladı

ZAM KARARLARI MECLİSE SUNULSUN

Şahin, Büyükşehir’e bağlı şirketlerin sermaye artırırken meclise sorup zam yaparken sormamaları ile ilgili düşüncelerini, “TULAŞ kurulurken ben buna itiraz etmiştim. Şimdi ortaya çıkıyor. TULAŞ’ın yaptığı görevi yapan Ulaşım Dairesi Başkanlığı vardı. Belediye kurulduğundan beri bu işi yapardı. Belediye kurulduğundan beri sevkiyatı, fiyat ayarlamalarını yapardı. Şimdi sermayeyi ben oy vererek arttırıyorum. Buradaki değerli meclis üyeleri ve belediye meclis üyeleri karar verdi. Buradaki otobüsleri düşük bir ücretle beraber bu şirkete verdik. Şirket kullanıyor. Birkaç ay önce faaliyet raporu görüşülürken insan kaynaklarına bakın anormal bir şekilde yükselmiş. Personel ücretlerini de biz belirliyoruz. Peki zammı kim belirliyor? TULAŞ belirliyor. Otobüslere yüzde ellinin üzerinde zam yapıldı. Beni de basın mensupları aradı. Ortahisar’ı aradım bizim haberimiz yok dedi. Büyükşehiri aradım onların da haberi yok. Kim yaptı? TULAŞ. TULAŞ kim şirket. Yöneticisi dışarıdan atanmış. TULAŞ istediği gibi hareket edecek, istediği gibi fiyat ayarlaması yapacak, istediği gibi zam yapacak… Ben de şimdi sermaye artırımında buna evet diyeceğim. Yok öyle bir şey. En azından yetkisi de olsa hissesinin tamamı Büyükşehire ait olduğu için lütfen bu zamları meclise getirin” diye dile getirdi.

MECLİS BAYPAS EDİLDİ

Kuruluna şirketlerle birlikte meclisin baypas edildiğini söyleyen Şahin, “Aynı şeyleri TİSKİ’de de yaptınız. Burada Meclis iradesi gasp ediliyor. TİSKİ gelir tarifesine ilave ettiği bir madde ile beraber bizi baypas etti. Her ay enflasyon oranında otomatik olarak faturalara zam yapacak. Bu nedir ya? Burada 18 tane belediye başkanı var. Onların da zamdan haberi yok. Biz gazeteden öğreniyoruz. Eğer ben senin sermayeni artırıyorsam, bütçene ben onay veriyorsam sen orada istediğin gibi keyfi hareket edemezsin. Bunları öğrensinler. Her belediye şirket kurarak meclisi baypas edip istediği gibi hareket ediyor. Buradaki arkadaşları halk hakkımızı hukukumuzu koruyun diye seçti. Ben bunu derken uyarıyorum eğer böyle bir istekleri varsa meclisi bilgilendirsinler, zaten hiçbir yetkimiz yok” ifadelerini kullandı.

GELİRLER GİDERİ KARŞILAMIYOR

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ataman, Şahin’e şu şekilde cevap verdi: “TİSKİ’deki enflasyon zamlarını mecliste beraber kararlaştırdık. Yani itiraz etmiş olmanız kararlaştırmadığınız anlamına gelmiyor. Bu yetki gaspıysa diğer Büyükşehir Belediyelerini daha genç bir belediye olarak örnek alıyoruz. Yaptığımız işler başta Ankara Büyükşehir Belediyesi olmak üzere diğer Büyükşehir Belediyelerinin yaptığı işlerin aynısı. Bu TULAŞ’ın sermaye artırımı konusu beni de rahatsız ettiği için bunun ne olduğunu sordum. TULAŞ’ın aylık geliri 2 milyon 250 bin lira. Yapılan zamlarla birlikte TULAŞ’ın aylık toplayacağı para 3 milyon lira. TULAŞ’ın aylık gideri 12 milyon. Ulaşım işi tüm Büyükşehirlerde zarar demektir.”