Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinin Ekim ayı ilk oturumu Başkan Atilla Ataman başkanlığında yapıldı. TİSKİ'nin ek bütçe talebi Meclis gündemine alınarak Plan ve Bütçe Komisyonuna sevk edildi. Başkanvekili Ataman, Başkan Murat Zorluoğlu'nun resmi bir toplantı için yurt dışında olduğunu açıkladı.

CHP Grubu Başkanvekili Turgay Şahin, "Kadınlar pazarının karşısında esnafa geçici yerler yapılmış. Esnafın önündeki kaldırımlar yıkılıyor. Zaten biz 5-6 ay sonra taşınacağız. Ne gerek var diyorlar. Hemen Şenol Güneş Caddesin altında eski balıkhane vardı. Daha sonra o bina komple yıkıldı. Oranın bir projesi vardı. Sosyal tesis projesi  vardı. Çelik konseksiyon yapı nedir? Külfeti bir iş yapılıyor? Neden yapılıyor? Pazarkapı'da ki peyzaj ihalesi iptal edilmişti. Yeni ihaleye bir kişi başvurmuş. Neden talipli olmamış?" sorularını yöneltti.

Başkanvekili Ataman, "Yapılan ihale mevzuata göre yapılmıştır. Bakıp bilgi veririm. Pek çok müteahhitte pek çok yerde tasfiye hakkı tanındı. Otogardaki firmada bundan yararlandı." dedi.

Şahin, "İhale yapılırken idare biraz daha seçici olmalı. Külfet yine kamuya biniyor." diye konuştu.

Başkanvekili Ataman, "Herkese açık olan ihalelerde liyakat aranmaz. Güçlü firmalar bulursanız iş bitirme kabiliyeti yüksek oluyor. Türkiyenin ihale yaşlarındaki tezatlığını ortaya koyalım. İhalede teminat yakan adam 5 yıl içinde ihaleye giremez ama başka şirket üzerinden giriyor. O yüzden yasaklı durumuna sokamayız." diye konuştu.

DAHA ÖNCE YAPILAN HAFİF RAYLI SİSTEM PROJESİ TARTIŞILDI

CHP'li Şahin, "2017'de de brifing almıştım sayın Gümrükçüoğku'ndan Akyazı'dan başlayıp C Kapısına kadar gidiyordu. Biz bunun yapımını performans programına koymuştuk. O proje rafa mı kalktı? Yeni bir proje  yapıldı?" diye konuştu.

Başkanvekili Ataman, "Devlette ve siyasette süreklilik var. Siyasi partinizin yaptığı işe sahip çıkarsınız. Açık net şunu söylüyorum. Ulaşım Master Planı var. Yeni yapıldı. Planla birlikte tatbikat ve yapım projesi yapılıyor. Bakanlık onaylı Ulaşım Master Planı yeni yapıldı. Buna göre tatbikat ve yapım projesi yapılıyor." dedi.

İstanbul’dan Trabzon’a acı haber! İstanbul’dan Trabzon’a acı haber!

Daha önce yapılan harcamaları hayırlatan Şahin, "O paralar nereye gitti?  2.5 milyon liraya Ulaşım Master Planı yapıldı. 30 milyon ödenek de koyduk." ifadelerini kullandı.

Başkanvekili Ataman, "Trabzon Ulaşım Master Planı onaylandı. Daha önce onaylanmış bir Master Planı yoktu. Bundan önce şeyler Ulaşım Master Planı anlamında yapılmış şeyler değil. Çalışma yapılmadığı anlamına da gelmez. O zaman düşünülen projenin başlangıç ve bitiş güzergahı da değişti. TOKİ'ye ait yerde geçici balıkhane yapılıyormuş. Yapılan kaldırım da kalıcı bir çalışmamış." yanıtlarını verdi.